Statistike pokazuju da svaka četvrta osoba odustane od dijete već u prvih mjesec dana.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Bez obzira na to koliko se trudimo da slijedimo pravila koja propisuje neka dijeta, mnogi od nas se nađu u situaciji da vaga pokazuje više nego što smo očekivali. Frustrirajuće? Svakako. Ali, niste sami, i ne znači da radite nešto pogrešno.
Dijeta je često šok za organizam, posebno na početku: Problemi sa metabolizmom
Naša tijela su kompleksni sistemi koje nije uvijek lako „prevariti“ promjenom ishrane, pogotovo kada se uvodi nova stroga rutina.
Statistike pokazuju da svaka četvrta osoba odustane od dijete već u prvih mjesec dana, a najčešći razlog su određene namirnice kojima je teško odoljeti. Međutim, pravi uzroci neuspjeha često leže dublje: u metabolizmu, svakodnevnim navikama i načinu na koji telo reaguje na promjene. Prelazak na dijetu često je za tijelo veliki stres. Mnoge popularne dijete su suviše restriktivne i isključuju čitave grupe namirnica, smanjuju unos kalorija do granice izdržljivosti ili promovišu nerealna pravila.
Posljedica može biti usporen metabolizam, gomilanje masti zbog viška ugljenih hidrata ili jednostavno – konstantan osjećaj gladi. Čak i kada jedemo „dozvoljene“ stvari, prejedanje zdravom hranom i dalje vodi ka višku kilograma.
„Sad jedem, sad ne jedem“: Dijeta kao začarani krug
Jedan od glavnih problema dijeta je njihova isključivost. Odjednom prestajemo da jedemo, pa se vraćamo, pa opet prestajemo… Taj emocionalni rolerkoster često vodi u razočaranje i povratak starim navikama. Ako vam hrana postane utjeha, nagrada ili način za borbu protiv stresa, važno je da to prepoznate, jer je rešenje u promeni odnosa prema hrani, ne samo jelovnika.
Hrana koju ne volimo u dijeti je recept za neuspjeh
Ako dijeta podrazumijeva da jedete ono što ne volite, rezultat će biti osećaj odricanja, frustracija i prije ili kasnije odustajanje. Umesto toga, moguće je pronaći balans: uživati u hrani koju volite, ali umjereno i sa više pažnje usmjerene na kvalitet i količinu. Gubitak kilograma ne mora da znači gubitak zadovoljstva – naprotiv.
Dijetalna hrana koja nas zavarava i isključivanje cijelih grupa namirnica
Mnogi proizvodi koje tretiramo dijetalnim puni su aditiva, vještačkih zaslađivača i pojačivača ukusa. Takva hrana ne samo da može da poremeti apetit i metabolizam, već i da podstakne prejedanje jer ne daje osjećaj sitosti. Umjesto toga, fokusirajte se na cjelovite, neprerađene i nerafinisane namirnice po vašem ukusu.
Balans -najvažnija, a najmanje popularna riječ
Uprkos svemu, balans ostaje ključ. Ne radi se o tome da nikad više ne pojedete čokoladu, parče pice ili komad hljeba, već o tome kako ih uklopiti u izbalansiranu cijelinu. Prema jednom istraživanju britanskih naučnika, najteže se odričemo sljedećih pet namirnica: čokolade, čipsa, sira, hljeba i vina. Pronađite načine da ih povremeno uključite u ishranu bez griže savesti, uz pažljivo planiranje ostatka obroka.
Primjer kako da uspješno balansirate
Ako vam se jede nešto bogato mastima i šećerom, ostatak obroka neka bude lagan: povrće sa piletinom ili nemasnim sirom, na primjer. Umjesto mliječne čokolade, posegnite za crnom sa visokim procentom kakaa ili čokoladom zaslađenom stevijom. Nema potrebe za potpunim odricanjem: dovoljno je malo prilagođavanja, discipline i obavezno fizičke aktivnosti.
KOMENTARI (0)