Kada je riječ o očuvanju zdravlja mozga, mnogi odmah pomisle na ukrštenice, igre reči ili razne zagonetke.
Foto: Ilustracija/ Poxabay.com
Iako te aktivnosti mogu biti korisne, sve više istraživanja pokazuje da nisu najvažnije niti najefikasnije.
Naime, ono što radimo sa svojim tijelom ima direktan i snažan uticaj na stanje našeg uma.
Dakle, najbolji način da sačuvamo zdravlje mozga jeste redovna fizička aktivnost. Velika analiza otkrila je da kretanje, bilo da je reč o šetanju, vožnji bicikla ili jogi, dosljedno poboljšava kognitivne funkcije.
Posebno je važna redovnost – već 30 minuta kretanja dnevno, nekoliko dana nedjeljno, može imati dugoročno pozitivan uticaj na pamćenje, učenje i donošenje odluka.
Naučnici objašnjavaju da čak i umjerena aktivnost, poput obične šetnje, podstiče rast djelova mozga ključnih za pamćenje i učenje, poput hipokampusa.
Kod starijih osoba koje su redovno vežbale, zabeležen je porast zapremine tog dela mozga, što praktično usporava prirodno starenje mozga, piše Parade.
Pored toga, fizička aktivnost stimuliše oslobađanje proteina BDNF, koji ojačava veze između nervnih ćelija. Gerijatrijski psihijatar dr Nikhil Palekar objašnjava:
Uz sve to, vježbanje povećava nivo serotonina i dopamina – hemikalija koje poboljšavaju raspoloženje i smanjuju stres, a upravo stres može ometati sposobnost mozga da uči i pamti. Koristi se osjećaju već nakon nekoliko nedjelja aktivnosti, a najveće su u oblastima kao što su opšta kognicija, pamćenje i emocionalna regulacija.
Zaključak je jasan: ako želimo da očuvamo zdravlje mozga ključ je dosledna fizička aktivnost.
KOMENTARI (0)