Sajam knjiga je prozor u ono što neka zajednica misli da je vrijedno pamćenja i mjesto iskušenja da li izabrati ono što izaziva, ili samopotvrđuje i zato je Sajam poziv svakome da uđe u svijet misli, osjećanja i pitanja.
Foto: Ministarstvo kulture i medija
To je poručila ministarka kulture i medija Tamara Vujović, otvarajući 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja, i naglasila da je knjiga jedino mjesto na kojem možemo biti istovremeno i sami i sa svima.
“Ona nas ne pita ko smo, ni odakle dolazimo, već šta želimo da saznamo. Danas, na otvaranju 19. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja, okupljamo se oko onoga što se ne može potrošiti u jednom danu. Oko rečenice koja ostaje da nas traži i kada knjigu zatvorimo. Knjiga nas uvijek iznova poziva da ne žurimo. Da čitamo da bismo razumjeli, a ne da bismo potvrdili ono što već mislimo“, jasna je Vujović.
Bugarska, kao počasni gost ovogodišnjeg sajma je, kako je istakla, i naš gost i saputnik, u jeziku, pismu, istoriji, budućnosti.
“Bugarska kao članica Evropske unije je naša podrška na EU putu. Veze naših naroda nisu se gradile preko noći. 1897. godine na Cetinju je otvoreno prvo poslanstvo u Crnoj Gori, upravo Bugarske 1876. Ivan Vazov je napisao poemu posvećenu Crnoj Gori, a 1891. Gorski vijenac je preveden na bugarski jezik. To je istinska kulturna diplomatija koja je presudna za međusobno razumijevanje“, smatra Vujović.
Dodala je da je i Bugarska kao Crna Gora članica mreže Traduki, evropske mreže za književnost i knjige, kao i Foruma slovenskih kultura koje omogućavaju bugarskim i crnogorskim savremenim autorima da pronađu put do međunarodne publike, doprinoseći bogatstvu svjetske književnosti, poput Eftimove, Brdareva i Gospodinova.
Sajam knjiga, kako je rekla, zaslužuje sajamski prostor i pohvalila je novu administraciju, koja planira novu sajamsku zgradu, gdje će se prikazivati sva naša dostignuća.
“Ministarstvo kulture i medija godinama podržava Međunarodni sajam knjiga i obrazovanja smatrajući ga važnim za čitalačku kulturu u Crnoj Gori. Na našim konkurisma za festivale desetine je književnih sajmova širom države. Nova statistika kazuje da je više od polovine anketiranih izjavilo da je u posljednjih 12 mjeseci pročitalo više od dvije knjige“, navela je Vujović.
Književnost, ako joj se istinski priđe, kako je zaključila, postaje nepregledno polje, ne samo narativa, već i filozofskih, psiholoških i etičkih slojeva koji se prepliću i međusobno osvjetljavaju.
“Ona nas ne uči šta da mislimo, već kako da mislimo. Argumentovano, otvoreno, sa sviješću o kompleksnosti stvarnosti i razlika. U tom duhu, iskrenost u tumačenju nije slabost, već snaga, jer samo iskren stav omogućava dijalog. I neslaganje, kada je utemeljno, ne razdvaja, već povezuje. Otvara prostor za razmjenu, za višeglasje. A upravo u tom višeglasju leži najdublji smisao književnog razgovora”, dodala je Vujović.
“Zato danas otvaramo sedam dana razgovora, traganja i susreta. Neka knjige ovogodišnjeg sajma ne ostanu samo na policama, već neka pređu pragove domova, škola, biblioteka. Neka nas ne uspavljuju, nego bude. Kad u riječima tražimo oslonac, kada ne znamo odgovore na pitanja oslonimo se na knjigu“, zaključila je Vujović.
KOMENTARI (0)