Danas je u Vatikanu izabran novi papa, a u pitanju je američki kardinal Robert Prevost.
Foto: YouTube screenshot/Fox News
Kroz dimnjak Sikstinske kapele prokuljao je bijeli dim, što znači da su kardinali konačno uspjeli da se dogovore, odnosno da dvotrećinskom većinom izaberu novog papu koji će predvoditi 1,4 milijarde katolika.
Nakon što su prebrojani glasovi i kada je postalo jasno da je novi pontif izabran, spaljeni su glasački listići i pojavio se bijeli dim, a istovremeno su se oglasila zvona na Crkvi Svetog Petra kako bi se o tome obavjestili vjernici.
Okupljeni su aplauzom pozdravili novog papu Roberta Prevosta koji se pojavio na balkonu.
Inače, Robert Prevost uzeo je papsko ime Lav XIV. On je porIJeklom iz Čikaga i ovo je prvi papa koji dolazi sa sJevernoameričkog kontinenta.
Ko je novi papa Robert Prevos, papa Lav XIV?
Šezdesetdevetogodišnji kardinal, koji je veći Ieo svog svešteničkog života proveo u inostranstvu, u Peruu, izdvojio se kao kandidat tokom pažljivo praćenog konklava koji je uslIJedio nakon smrti pape Franje.
Prevost, koji tečno govori španski i italijanski, izabran je u istorijskom trenutku, kada unutar katoličke hijerarhije raste podjela – neki kardinali zalažu se za nastavak inkluzivnijeg pravca koji je trasirao papa Franja, dok drugi žele povratak strožem tumačenju doktrine.
Prevost predstavlja "dostojanstvenu sredinu", rekao je otac Mikele Falkone, sveštenik iz Reda svetog Avgustina, za The New York Times 2. maja.
Prevost je doktorirao kanonsko pravo u Rimu, na Pontifikalnom univerzitetu svetog Tome Akvinskog. Dvije decenije je služio u Peruu, gdje je bio biskup Čiklaja od 2015. do 2023. godine, i tamo je postao njihov državljanin. Prije toga je služio u Redu svetog Avgustina, mnogo prije nego što ga je papa Franja 2023. postavio za prefekta Dikasterijuma za biskupe – moćne vatikanske službe koja nadgleda imenovanja biskupa širom svijeta, prema izjveštaju Associated Press-a.
Prevost je često naglašavao značaj služenja. U intervjuu za zvanični vatikanski portal prošle godine izjavio je:
"Biskup ne bi trebalo da bude mali princ koji sedi u svom kraljevstvu, već je pozvan da bude iskreno skroman, blizak narodu kome služi, da ide s njima, da pati s njima" prenosi The New York Times.
Danijel Rober, vanredni profesor i šef katedre za katoličke studije na Univerzitetu Sacred Heart u Konektikatu, rekao je za Newsweek da je Prevost možda doživljen kao prihvatljivija alternativa kardinalu Pjetru Parolinu, zahvaljujući njegovim administrativnim sposobnostima i verovatno zbog toga što je "manje ukaljan vatikanskom birokratijom". On je dodao da to može biti i negativno viđeno kod mnogih kardinala, posebno onih izvan Italije i Evrope.
Prevost je rođen i odrastao u južnim predgrađima Čikaga, gdke je bio član župe Svete Marije Uznesenja, blizu Doltona u Ilinoisu, navodi Chicago Sun-Times. Njegovi srednjezapadni korijeni, u kombinaciji sa decenijama provedenim u inostranstvu, učinili su ga figurom koja povezuje kulturne i geografske razlike unutar globalne Crkve.
"Bilo je prilično očigledno još tada da će to biti njegov put", rekao je Džon Douni, bivši učenik škole Svete Marije, za Chicago Sun-Times.
"Neki od nas su o tome razmišljali. Za većinu mladića to je bila vrsta fantazije. Za njega, mislim da je to bio pravi poziv."
KOMENTARI (0)