Bezbjednosni protokoli su tu da se poštuju.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Iako mnogi vozači vjeruju da je ova praksa bezopasna, naročito kada je riječ o savremenim automobilima ,realnost je znatno opasnija.
Benzinske pare koje se oslobađaju tokom sipanja goriva lako mogu biti zapaljene i najmanjom iskrama. Rizik od požara ili eksplozije u takvom trenutku nije teorijska prijetnja to je realna opasnost, zato treba na vreme misliti o bezbjednosti.
Savremena tehnologija ne znači i potpunu sigurnost
Moderni automobili zaista posjeduju napredne sisteme za upravljanje gorivom, paljenjem i emisijom gasova. To znači da će motor vjerovatno nastaviti da radi čak i ako se toči gorivo.
Međutim, to što je sistem stabilan ne znači da je otporan na posljedice koje mogu nastati u specifičnim uslovima – prije svega zbog zapaljivih benzinskih para koje ispunjavaju vazduh u blizini točilice.
Rizik od eksplozije
Kada se gorivo sipa dok je motor u radu, povećava se šansa da dođe do formiranja smješe benzinskih isparenja i vazduha, koja je izuzetno zapaljiva. Ako se u tom trenutku pojavi iskra – bilo iz električnog sistema, auspuha, alternatora ili čak statičkog elektriciteta – posljedice mogu biti katastrofalne.
Upravo zbog ovoga se širom svijeta, pa i u Srbiji, na pumpama nalaze znakovi koji jasno upozoravaju: isključite motor prije točenja.
Efekti na motor i senzore kod savremenih automobila
Osim bezbjednosti, sipanje goriva sa upaljenim motorom može izazvati tehničke smetnje, posebno kod sistema za isparavanje goriva (EVAP).
Ovaj sistem registruje promjene pritiska i može pogrešno očitati stanje, što dovodi do nepravilnog ubrizgavanja goriva i pada efikasnosti motora. Kod starijih automobila, dolazi i do povećanog rizika od pregorijevanja benzina zbog viših temperatura, što dalje utiče na emisiju gasova i rad motora.
Zakon je jasan
U većini zemalja, propisano da se motor mora ugasiti tokom sipanja goriva. Benzinske stanice su dužne da postave obavještenja, a njihovo ignorisanje može donijeti i zakonske posljedice.
Ali čak i da nije propisano – ovo je pitanje odgovornosti. Ne samo prema sebi, već i prema drugima na pumpi: radnicima, drugim vozačima, pa čak i slučajnim prolaznicima.
Mitovi koji mogu da vas skupo koštaju
Često se čuje argument da “današnji automobili mogu sve da izdrže” – ali to je samo poluistina. Činjenica da automobil neće odmah otkazati poslušnost ne znači da je ponašanje bezbjedno.
Ovo nije pitanje izdržljivosti elektronike, već potencijala za tragediju. Rizik ne dolazi iz motora – već iz kombinacije zapaljivih para i ljudske nepažnje.
KOMENTARI (0)