Preporučljivo je pregledati automobil prije putovanja.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Pritisak u gumama i nivo motornog ulja treba redovno da provjerava svaki vozač sam, a ako smatrate da bi bilo dobro da vaš automobil detaljnije pregledate kako vas ne bi iznevjerio na putovanju, preporučljivo je da poslušate savjete stručnjaka servisnih centara.
Toplo vrijeme je konačno stiglo, većina ljudi na odmor ide automobilom, a ako ne idete često na duga putovanja u hladnijem dijelu godine, preporučljivo je pregledati automobil prije putovanja. Svaki vozač treba redovno da provjerava pritisak u gumama i nivo motornog ulja, a ako smatrate da bi bilo dobro da vaš automobil detaljnije pregledate kako vas ne bi iznevjerio na putovanju, preporučljivo je da ga pregledaju stručnjaci u jednom od servisnih centara. Ako ste član nekog autokluba, raspitajte se da li možete besplatno da uradite pregled, a određene službe nude takve preglede besplatno. Kontrolni pregled obično traje do pola sata.
Izvodi se kompletna rutinska provjera automobila jer nema ništa manje važnih komponenti, a uključuje i kompjutersku dijagnostiku povezivanjem specijalnog računarskog programa na na kompjuter automobila i fizički pregled vozila, najčešće u standardnih 40 tačaka, što , između ostalog uključuje provjeru guma, kočnica, kao i cjelokupnog izduvnog sistema, klime, svijetla...
Najvažnije provjere automobila donosimo pred ljetnju sezonu, a sami procijenite šta možete sami da provjerite, a šta će vam još trebati da odete u servis. Naravno, zavisi i od opšteg stanja automobila, odnosno vaše procjene koja može da se zasniva na starosti vozila, činjenici kada ste posljednji put imali servis ili kada ste poslednji put bili na tehničkom pregledu.
Kompjuterska dijagnostika
Provjerava se da li sve komponente rade kako treba, ili uopšte funkcionišu, a kompjuterska dijagnostika podrazumijeva otkrivanje uzroka kvara motora, što se najčešće signalizira lampicom na instrument tabli automobila. Najčešće se simptomi koje uoči vozač provjeravaju povezivanjem vozila na dijagnostički uređaj. Dijagnostika takođe uključuje mjerenje kompresije, ispitivanje dovoda goriva, mjerenje izduvnih gasova i još mnogo toga. Preventivnim pregledima i servisiranjem sprečava se mogućnost kvarova vozila. Proizvođači u današnja vozila ugrađuju elektronske sisteme koji prate rad vozila i blagovremeno signaliziraju kvarove. Ugrađeni računar prati rad elektronskih senzora, beleži različite događaje i kvarove i blagovremeno signalizira kvar preko svjetla na kontrolnoj tabli ili onemogućava vozilo. Ali važno je naglasiti da samo obučeni stručnjaci uz pomoć kompjuterske dijagnostike mogu dati precizan odgovor o uzroku problema.
Provjera tečnosti
Svakom vozaču se preporučuje da svakog mjeseca proverava nivo motornog ulja. Ako voze stariji automobil koji troši malo više ulja, preporučljivo je da sa sobom u automobilu uvek imaju bar jedan litar motornog ulja kako bi mogli da ga dopune kada primijete da je motor pri kraju. Na primjer, 1 decilitar ulja na svakih 1000 kilometara. Nivo rashladne tečnosti se obično provjerava dva puta godišnje – prije ljeta i prije zime – ali ne bi trebalo da bude problem da provjerite nivo tečnosti svaki put kada se otvori poklopac motora. Prije polaska na put treba provjeriti i tečnost za pranje stakla, kako ne biste dospjeli u opasnu situaciju zbog slabe vidljivosti. Takođe, prilikom pregleda se provjerava tečnost za kočnice, a obavezno je ulje u mjenjaču i servo volanu.
Provjera kočionog sistema
Proverava se debljina kočionih pločica i diskova (moraju se mijenjati kada se prekorači minimalna debljina ili ako se pojave pukotine, duboki žlebovi ili brazde, odnosno ako je došlo do deformacija), kvalitet kočionog ulja (mora biti stabilan i ne proključaju uslijed intenzivnog kočenja ili smrzavaju ili zgušnjavaju po hladnom vremenu). Stanje gumenih i metalnih kočionih cijevi, stanje sajli ručne kočnice...
Provjera guma
Mjeri se dubina profila gume. Prema zakonu, vožnja zimi nije dozvoljena ako nemate najmanje 4 mm gazećeg sloja na ljetnjim gumama, a preporučuje se da ih mijenjate i ne vozite po njima ni u toplijem dijelu godine ako je dubina gazećeg sloja veća. manje od 2-3 mm. Pritisak u gumama treba proveravati svake dve nedjelje, ali obavezno pre putovanja. Ako nemate sopstveni mjerač pritiska u gumama, možete ga pronaći na skoro svakoj benzinskoj pumpi. Trebalo bi da provjerite propisani pritisak u gumama za vaš automobil u knjižici vozila ili na naljepnici koja se obično nalazi unutar otvora rezervoara za gorivo ili na okviru prednjih vrata. Servisni centar će takođe provjeriti zategnutost točkova pomoću moment ključa, koji je različit za svaki automobil. Ako sami zatežete obruč, nemojte ga previše zatezati (često se dešava) jer može oštetiti zavrtnje i navrtke, ali, naravno, nemojte ga previše zatezati.
Pregled šasije
Auto se podiže kranom i proverava šasija, od stanja elemenata vešanja do provjere kompletnog izduvnog sistema. Provjeravaju se mehanizmi prenosa, ručice i zglobovi upravljača, osovine, glavčine točkova, stanje felni, amortizera, opruga, položaj vešanja i zglobovi vješanja. Detaljna inspekcija izduvnog sistema može da obuhvati i kontrolu katalizatora, kontrolu lambda sondi, kontrolu DPF filtera, nosača izduvnih cijevi i lonaca.
Testiranje akumulatora
Automobil se ne može voziti sa jednog redovnog servisa na drugi bez kontrole Akumulatori danas su skoro svi hermetički zatvoreni i imaju vijek trajanja od tri do pet godina. Provjera ispravnosti akumulatora je sastavni dio besplatnog pregleda vozila. Akumulatori se testiraju uz pomoć specijalnih uređaja. Ukupan napon baterije u mirovanju mjeri se voltmetrom, a gustina kiseline mjeri se hidrometrom.
Provjera klima-uređaja
Prije ljeta svakako treba provjeriti ispravnost klima uređaja. Kompletna inspekcija obuhvata provjeru mogućeg curenja gasa iz sistema, pregled filtera klime, filtera kabine i kontrolu električne instalacije sistema za klimatizaciju. Po potrebi se dopunjava gas i servisira klima, a može se desiti i da kompresor klime treba popraviti.
Pregled signalizacije
Pregled svjetlosne signalizacije obuhvata kontrolu kratkog, dugog, prednjeg svjetla za maglu, prednjeg pozicionog svjetla, pokazivača pravca, zadnjeg pozicionog svjetla, kočionog svijetla i svjetla registarske tablice.
KOMENTARI (0)