Zabrinutost potrošača nije bez osnove, ali istraživanja pokazuju da nisu svi proizvodi jednako rizični.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Iako se tamna čokolada često promoviše kao zdravija alternativa slatkišima zbog antioksidansa i manjih količina šećera, najnovije naučno istraživanje sa Univerziteta George Washington otkriva zabrinjavajuće podatke: brojni proizvodi na bazi kakaa, uključujući i one organske, sadrže opasne količine teških metala – olova i kadmija.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Osam godina istraživanja, 72 proizvoda, alarmantni rezultati
Stručnjaci su tokom osmogodišnjeg istraživanja analizirali ukupno 72 prehrambena proizvoda s kakaom, među kojima su bili i brojni brendovi tamne čokolade. Rezultati su pokazali da je 43 posto uzoraka sadržavalo veće količine olova od dopuštenih, dok je 35 posto proizvoda premašilo granice za kadmij, element poznat po svojoj toksičnosti.
Posebno iznenađuje činjenica da su organski proizvodi imali više teških metala u odnosu na konvencionalne. Naučnici još nisu sigurni dolazi li kontaminacija iz tla u kojem se uzgaja kakao ili je riječ o nečistoćama nastalim tokom industrijske obrade čokolade.
“Svi volimo čokoladu, ali...”
Koordinatorka istraživanja, Light Frame, naglašava potrebu za umjerenošću. „Svi volimo čokoladu, ali važno je uživati umjereno, kao i kod drugih namirnica koje mogu sadržavati teške metale, poput tune ili neoprane smeđe riže“, izjavila je Frame. Dodaje da je nemoguće potpuno izbjeći teške metale u prehrani, ali važno je paziti na količinu i učestalost konzumacije.
Posljedice izloženosti olovu i kadmiju
Olovo i kadmij poznati su po svojem štetnom uticaju na ljudski organizam. Dugotrajna izloženost ovim metalima može imati ozbiljne zdravstvene posljedice.
Olovo može izazvati: Visoki krvni pritisak. Oštećenje bubrega, mozga i reproduktivnog sastava. Glavobolje, bolove u trbuhu, umor i nesanicu.
Kadmij je povezan s: Drhtavicom, groznicom i bolovima u mišićima. Oštećenjem bubrega, pluća i kostiju pri hroničnoj izloženosti.
Znanstvenici ističu kako redovina konzumacija proizvoda s povišenim razinama ovih metala može narušiti zdravlje, posebno kod djece i osoba osjetljivog organizma.
Ne vrijede ista pravila za sve proizvode
Zabrinutost potrošača nije bez osnove, ali istraživanja pokazuju da nisu svi proizvodi jednako rizični. Prethodna analiza Consumer Reportsa potvrdila je prisutnost teških metala u 28 uzoraka tamne čokolade. No, istraživanje Univerziteta Tulane donosi optimističnije podatke: samo jedan brend čokolade premašio je međunarodno dopuštene nivoa kadmija, dok su četiri vrste sadržavale nivoe koji bi mogli biti rizični za malu djecu, ali ne i za odrasle.
Dobra vijest stiže za ljubitelje čokoladnih preliva – naučnici tvrde da tekući čokoladni proizvodi, bilo tamni ili mliječni, ne predstavljaju zdravstveni rizik, budući da nisu pokazali povišene nivoe štetnih metala.
Kako uživati u čokoladi na siguran način?
Uprkos zabrinjavajućim nalazima, stručnjaci ne savjetuju potpuno izbjegavanje čokolade. Ključ je u umjerenoj konzumaciji i odabiru sigurnijih opcija. Evo nekoliko preporuka:
Izbjegavajte prekomjernu konzumaciju tamne čokolade, posebno one iz organskog uzgoja. Birajte brendove koji testiraju svoje proizvode na prisutnost teških metala. Održavajte raznovrsnu prehranu, koja pomaže u sprječavanju nakupljanja toksina u organizmu.
Stručnjaci zaključuju da povremeno uživanje u čokoladi nije štetno, ali da bi dugoročno konzumiranje velikih količina moglo imati ozbiljne posljedice za zdravlje, posebno kod osjetljivih grupa.
KOMENTARI (0)