Postoje načini za smanjenje rizika od njihovog nastanka ako provodite mnogo vremena na otvorenom.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Koža kao i tijelo ima svoju priču jer svako ima neke mrlje ili ožiljke, a s godinama se kod svakoga počnu pojavljivati tamne mrlje. Poznate su još kao sunčane pjege ili mrlje od sunca, a najčešće se pojavljuju na licu i rukama te ženama jako smetaju i često ih pokušavaju neutralizirati.
Sunčane pjege su tamne mrlje na koži koje se pojavljuju nakon prekomjernog izlaganja ultraljubičastom (UV) svjetlu. Poznate su još kao staračke pjege, jetrene pjege ili solarni lentigo, a radi se o vrsti hiperpigmentacije (takozvane tamne mrlje). Svako ih može dobiti, ali obično se pojavljuju oko četrdesete godine života.
Ove pjege se pojavljuju kada se ćelije koje proizvode pigment kože (zvane melanin) pretjerano stvaraju nakon prekomjernog izlaganja suncu, uzrokujući tamne mrlje na koži. Za razliku od raka kože, sunčane pjege nisu opasne niti prekancerozne. Iako sunčane pjege nije potrebno liječiti iz zdravstvenih razloga, njihov se izgled možeš ublažiti kremama i kozmetičkim postupcima. Takođe postoje načini za smanjenje rizika od njihovog nastanka ako provodite mnogo vremena na otvorenom.
Kako izgledaju?
Sunčane pjege obično izgledaju kao ravne, ovalne, tamne mrlje na koži. Mogu biti boje kože, smeđe ili crne, a može ih biti više manjih. Najčešće se pojavljuju na dijelovima tijela koji su više izloženi suncu, kao što su lice, prsa, leđa, ramena i ruke. Nikada ne bi trebale boljeti, svrbjeti ili krvariti.
Šta uzrokuje sunčane pjege?
Sunčane pjege nastaju nakon prekomjernog izlaganja suncu, što dovodi do prekomjerne aktivnosti ćelija koje proizvode pigment kože. Kada je koža izložena suncu, proizvodnja melanina se ubrzava, kako bi se spriječilo prodiranje i oštećenje UV zraka. Umjetni izvori UV zraka poput solarija ili sunčeve svjetiljke mogu imati isti učinak. S vremenom, prekomjerno izlaganje UV zrakama može trajno promijeniti proizvodnju melanina u koži. To uzrokuje koncentrirana područja melanina koja formiraju tamne mrlje.
Svako može razviti sunčane pjege ako provodi vrijeme na suncu ili u solarijima. Ali veća je vjerovatnost da ćete razviti sunčane pjege u četrdesetim godinama jer vaša koža ima više godina kontinuiranog izlaganja suncu. Zbog toga se sunčane pjege nazivaju i staračkim pjegama. Genetika takođe utiče na razvoj ovih mrlja.
Kako se riješiti sunčanih pjega?
Sunčane pjege ne uzrokuju zdravstvene probleme i ne zahtijevaju liječenje. Ipak, ako vam se ne sviđa njihov izgled, možete koristiti različite proizvode za njegu kože kako bi se ublažio njihov izgled. Dermatolog takođe može ponuditi kozmetičke postupke koji mogu izblijediti ili ponekad ukloniti sunčane pjege.
Kreme i losioni
Različiti proizvodi za njegu kože mogu pomoći u ublažavanju izgleda sunčanih pjega. Ovi proizvodi obično su dostupni bez recepta, ali dermatolog takođe može ponuditi topičke tretmane s jačim formulacijama (kreme i losione koje možete direktno nanijeti na kožu). Za najbolje rezultate, nanosite kremu za izbljeđivanje sunčanih pjega na kožu jednom ili dva puta dnevno tokom nekoliko sedmica ili mjeseci.
Dermatolog će vjerovatno preporučiti topičke tretmane koji sadrže sljedeće aktivne sastojke: azelaična kisjelina, kojična kisjelina, vitamin C, glikolna kisjelina i retinoidi (kao što su retinol, adapalen gel, tretinoin, tazaroten).
Kozmetički postupci koje obavljaju dermatolozi često su brži od topičkih tretmana. Takođe su efikasniji u izblijeđivanju tamnih mrlja negoli kreme ili losioni. Međutim, ovi postupci su skuplji i mogu uzrokovati više nuspojava. Postupci za hiperpigmentaciju koji mogu tretirati sunčane pjege uključuju:
Kozmetički postupci
Laserski tretmani: Laser uništava ćelije koje proizvode melanin, čime se sunčane pjege mogu izblijediti u otprilike jednom do dva tretmana. Mogu se pojaviti nuspojave poput stvaranja korica ili privremenog tamnjenja kože, koje obično brzo prolazi. Neka istraživanja su pokazala da laseri mogu potpuno ukloniti sunčane pjege.
Kriohirurgija: Dermatolog koristi tekući dušik za zamrzavanje sunčanih pjega, što pomaže u njihovom izbljeđivanju dok nova koža raste. Ovaj postupak je brz, ali može biti bolan. Možete takođe osjetiti bol, mjehuriće, crvenilo i oteklinu dok koža zacjeljuje.
Mikrodermoabrazija: Dermatolog koristi abrazivni uređaj za eksfolijaciju sunčanih pjega. U nekim slučajevima, ovaj postupak može pomoći da sunčane pjege nestanu nakon 16 sedmica tretmana. Nuspojave obično uključuju blagu upalu i ljuštenje kože.
Hemijski pilinzi: Hemijska otopina se nanosi na kožu kako bi se eksfolirao gornji sloj kože i izblijedili tamni tragovi. To može uzrokovati crvenilo, svrbež i ljuštenje dok se koža oporavlja. Istraživanja su takođe pokazala da kombinacija hemijskih pilinga i mikrodermoabrazije daje najbolje rezultate u uklanjanju sunčanih pjega.
Kako spriječiti sunčane pjege?
Srećom, postoji nekoliko načina za prevenciju sunčanih pjega zaštitom kože od sunca. Neki od načina koje dermatolozi preporučuju za poboljšanje zaštite kože uključuju:
Korištenje kreme za sunčanje: Odaberite širokospektralnu, vodootpornu kremu za sunčanje s faktorom zaštite od sunca (SPF) od najmanje 30. Ne zaboravite na balzam za usne sa SPF 30 ili većim za zaštitu usana.
Nanošenje dovoljno kreme za sunčanje: Koristite otprilike 30 ml kreme za sunčanje za prekrivanje cijelog tijela.
Ponovno nanošenje SPF-a: Nanesite kremu za sunčanje 15 minuta prije izlaska na sunce i ponovo je nanesite svaka dva sata.
Zaštita kože od sunca: Nosite odjeću s oznakom ultraljubičaste zaštite (UPF), šešire, lagane majice dugih rukava, lagane hlače i cipele koje pokrivaju stopala.
Traženje hlada: Boravite u hladu kada su sunčeve zrake najjače, između 10 i 14 sati.
Brzi savjet: Ako je vaša sjena kraća od vas, vrijeme je za hlad.
Izbjegavanje solarija: Umjetne UV zrake mogu brzo oštetiti vašu kožu, što dovodi do preuranjenog starenja i sunčanih pjega
KOMENTARI (0)