Biće vam teško da nađete nekoga ko se oseća bolje nakon što provede sate i sate na svom pametnom telefonu, bilo da gleda društvene mreže, pregleda vesti ili traži informacije.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Stalna ažuriranja nisu baš recept za odlično mentalno zdravlje, a istraživanja pokazuju da je prekomJerna upotreba pametnih telefona povezana sa većim stopama depresije i anksioznosti.
LJudi u prosJeku provode četiri do pet sati na svojim telefonima, a definicija prekomJerne upotrebe telefona varira u zavisnosti od toga koga pitate, ali obično uključuje ponašanja kao što je osJećaj anksioznosti kada ne možete odmah da provJerite telefon, korišćenje kada ne bi trebalo (na primer dok vozite) i dozvoljavanje da ometa društvene i radne situacije.
"Sada, ako sam nesrećna ili se osjćam kao da želim da odugovlačim sa nečim, želim da odložim sve što je teško... moj telefon me čini da se osJećam kao da nešto radim. Takođe me odvlači da shvatim da nešto ne radim. Ali, posle sveg tog skrolovanja i tihog poređenja na društvenim mrežama, vjerovatno se osJećate depresivnije i anksioznije nego kada ste uzeli telefon ,ali za to vrieme sam isključen od tog osjećaja", ekla je Dženi Vajz, licencirani bračni i porodični terapeut za Huff Post.
Ako ste previše na telefonu, to može umanjiti vaše lične interakcije
Ako stalno provjeravate svoj telefon kada provodite vrijeme sa drugima, možete izgubiti neke od međuljudskih vještina koje svi uzimamo zdravo za gotovo, kao što je prihvatanje društvenih znakova, uspostavljanje kontakta očima i uočavanje govora tijela. Ovo može dovesti do neprijatnosti kada je u pitanju provođenje vremena sa drugima, zbog čega ćete se češće povlačiti u svoj dom nego inače. Društvena izolacija može dovesti do usamljenosti, a oni koji su usamljeniji imaju 25% veću vjerovatnoću da razviju depresiju, prema Američkom medicinskom udruženju.
Telefon vam odvlači misli od stvari koje su vam zaista potrebne
"Prije pametnih telefona, postojale su prirodne pauze tokom dana kada smo mogli da provjerimo našu „mentalnu higijenu. Dok smo čekali u redu u prodavnici, odlazili kući s posla ili se budili ujutru. Sada, te pauze koje su bile slobodno vrijeme za naš um zauzete su našim telefonima, bilo da skrolujemo, šaljemo poruke ili guglamo", objašnjava Vajz.
Ako nemate prostora za sebe i sebe i svoj um, nećete ni moći da adekvatno shvatite... da li ste gladni? Jeste li umorni? Da li treba da obradite neku situaciju kroz koju ste upravo prošli? Da li treba da vježbate? Nećete imati pristup tim informacijama bez prostora samo za vas, i ne možete pronaći taj prostor ako je vaš telefon prisutan. To znači da ako nešto izaziva vaša loša osjećanja, možda nećete moći da dešifrujete šta je to okidač, piše Huff Post.
KOMENTARI (0)