Aspirin kojem je istekao rok trajanja može izgubiti na djelotvornosti i uzrokovati želučane tegobe.
Foto: Ilustracija/ Pixabay.com
Stručnjaci savjetuju oprez – posebno ako osjetite miris sirćeta. U slučaju sumnje, lijek nemojte uzimati i potražite stručni savjet.
Ako u svojoj kućnoj apoteci pronađete aspirin kojem je istekao rok, postavlja se pitanje smije li se takav lijek još uvijek uzeti bez brige. Stručnjaci u pravilu ne preporučuju korištenje ljekova kojima je istekao rok – čak i ako spolja izgledaju sasvim u redu.
Šta se događa s aspirinom nakon isteka roka trajanja?
Aspirin sadrži djelatnu materiju acetilsalicilnu kiselinu (ASK), koja se nakon isteka roka ili nepravilnog skladištenja može razgraditi na svoje sastavne djelove. Jasan znak toga je jak miris sirćeta– što upućuje na stvaranje sirćetne kiseline. Ta promjena ne samo da može smanjiti djelotvornost lijeka, već i uzrokovati želučane tegobe poput mučnine.
Kako pravilno čuvati aspirin?
Ispravno skladištenje aspirina ključno je za očuvanje njegove djelotvornosti. Stručnjaci preporučuju čuvanje lijeka na hladnom, suvom mjestu, pri temperaturama između 8 i 25 stepeni Celzijusa.
Kupatilo zbog visoke vlažnosti vazduha, nije prikladno mjesto za čuvanje. Bolje je lijek držati u spavaćoj sobi ili u hodniku.
Zbrinjavanje aspirina kojem je istekao rok
Ljekovi kojima je istekao rok trajanja ne smiju se bacati u WC šolju ili sudoper, jer na taj način mogu dospjeti u okolinu. Umjesto toga, tablete treba odložiti u zatvorenoj kesici u miješani komunalni otpad.
Zanimljiva informacija: Trajnost ljekova
Jeste li znali da neki ljekovi mogu zadržati svoju djelotvornost i nakon isteka roka? Studije su pokazale da mnogi ljekovi, posebno u obliku tableta, ostaju djelotvorni godinama ako su pravilno skladišteni. Ipak, stručnjaci savjetuju da se ljekovi kojima je istekao rok ne uzimaju bez konsultacije s doktorom ili farmaceutom, jer stabilnost zavisi o različitim činiocima.
KOMENTARI (0)