Svi već znamo da svakodnevna šetnja može stvarno učiniti čuda za vašu probavu, liniju i zdravlje uopšteno. Naravno, hodanje u bilo koje doba dana ima pozitivan efekat na zdravlje – no jeste li znali da vrijeme kad odlazite u šetnju može uticati i na način na koji ova fizička aktivnost djeluje na vaš organizam? Posebieno ako vam je cilj sagorjeti što više kalorija, koja je opcija bolja – šetnja prije jela ili nakon?
Foto: Ilustracija/ Pexels
Bez obzira na to želite li razbistriti misli, uživati u svježem vazduhu ili izbjeći prekomjerno sjedenje, šetnja je uvijek dobra ideja. Stručnjaci istraživanja potvrdila su brojne zdravstvene prednosti: svakodnevno hodanje smanjuje rizik od srčanih bolesti, poboljšava kvalitetu sna i usporava proces starenja.
Međutim, trenutak dana kad šetate može odrediti i kakvu točno korist vaš organizam ima od te šetnje. Primjer nekoliko koraka prije obroka za poticanje apetita ili odmah poslije jela za bolju probavu dovodi do različitih efekata.
Što je bolje – šetnja nakon ili prije jela
Šetnja prije jela, prema istraživanju iz 2022. godine objavljenom u časopisu “International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism”, može vam biti odličan saveznik u sagorijevanju masnih naslaga. Da razjasnimo, šetnjom “natašte”, smatra se ona u koju odlazite barem četiri sata nakon posljednjeg obroka. S ovom se tvrdnjom slaže i Američko udruženje za dijabetes – objašnjavaju da je to najbolji način za gubitak kilograma jer tijelo tada ne koristi kalorije iz tek unesenih namirnica, već energiju crpi direktno iz pohranjene masti.
Ova navika pomaže i u smanjenju razine glukoze i masnoća u krvi jer ih mišići koriste tokom ove aktivnosti. Ovo bi vam mogao biti još jedan poticaj za stvaranje navike jutarnje šetnje – izlazak na svjež vazduh i fizička aktivnost odmah nakon buđenja takođe će vam poboljšati raspoloženje. Studija sa Sveučilišta Cambridge iz 2016. pokazuje da jutarnja šetnja podiže energiju za cijeli dan i poboljšava metabolizam, koji tada efikasnije sagorijeva kalorije tijekom dana.
S druge strane, odlazak u šetnju nakon obroka, primjer ručka ili večere, vrlo je efikasan način za poticanje probave. Tu može biti riječ o sasvim kratkoj šetnji – više je istraživanja potvrdilo i da je svega 15 minuta sasvim dovoljno za poticanje rada probavnog sastava. Ako, pak, želite šetnju poslije obroka pretvoriti u malo “jaču” fizičku aktivnost, ubrzajte tempo i hodajte barem pola sata!
Na kraju krajeva, šetnja u bilo koje doba dana je korisna. Ako vam je cilj sagorijevanje kalorija, odaberite šetnje natašte, a ako želite poboljšati probavu, ne zaboravite na kratke šetnje nakon jela. Naravno, može i oboje – štoviše, najbolje što možete učiniti jest hodanje uključiti u svoju svakodnevnu rutinu tako da odlazite u kraće šetnje više puta dnevno. Umjesto da čekate večer, ako je to moguće, pokušajte hodati što više tokom dana.
KOMENTARI (0)