Mučnina tokom vožnje je opšti pojam koji obuhvata sve oblike putne mučnine – uključujući morsku, avionsku i mučninu u automobilu – objašnjava dr. Džon Golding, profesor primijenjene psihologije na Univerzitetu Westminster u Londonu.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Postoje dva osnovna pristupa u suočavanju s ovom vrstom mučnine: pristup baziran na ponašanje i farmakološki.
Pristupom fokusiranim na ponašanje, nekoliko jednostavnih mjera može pomoći. Na primjer, ako putujete automobilom, sjednite na prednje sjedište kad god možete, gledajte prema horizontu i izbjegavajte čitanje ili gledanje u ekran, savjetuje Dr. Safia Debar, doktorica opšte prakse i specijalista za zdravlje rukovodilaca u Mayo Clinic Healthcare u Londonu. Takođe napominje da đumbir ima prirodna svojstva protiv mučnine.
Prijatna muzika, svjež vazduh, ugodni mirisi i opšte ugodno okruženje takođe mogu pomoći da vam pažnja bude odvučena s neprijatnosti, kaže Dr Behrang Keshavarz, profesor psihologije na Univerzitetu u Torontu.
On također predlaže da putnici u autu pokušaju oponašati pokrete vozača. Vozači rijetko imaju problema s mučninom jer mogu predvidjeti pokrete vozila i instinktivno se naginju u krivinama.
"Ako oponašate vozača, to može pomoći", kaže Keshavarz.
Nažalost, najefikasniji način borbe protiv mučnine je i najmanje prijatan – navikavanje. Drugim riječima, ponavljanje iste aktivnosti iznova i iznova dok vaš organizam ne prestane reagovati mučninom.
"To je daleko najefikasnija mjera", kaže Golding, koji je ovu metodu koristio za postepeno privikavanje pilota britanskog Kraljevskog ratnog zrakoplovstva na letenje. "Nema nuspojava, ali oduzima dosta vremena i često važi samo za jedan oblik mučnine", pojašnjava – navikavanje na vožnju automobilom, na primjer, ne znači da ćete biti otporni i na morsku bolest.
Ljekovi protiv mučnine koji se mogu nabaviti bez recepta takođe mogu biti korisni, ali često izazivaju pospanost. Flasteri koji se lijepe na kožu, kao što je Skopolamin, mogu pružiti olakšanje do tri dana, ali im treba od šest do deset sati da počnu djelovati.
Vrijeme uzimanja lijeka je jako važno, ističe Golding. Čak i običnim tabletama treba 30 do 60 minuta da počnu djelovati. A morate ih uzeti prije nego što osjetite mučninu, jer kada se ona jednom javi, želudac ulazi u stanje takozvane 'gastrične staze' – prestaje da šalje sadržaj u crijeva. "To znači da ste možda uzeli tabletu, ali ona ne stiže nigdje", kaže Golding.
KOMENTARI (0)