SlJedeći put kada radite pedikir, osim biranja savršene nijanse laka koja ide uz omiljene sandale, obratite pažnju i na izgled svojih noktiju i stopala.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
"Iako često zanemaren, izgled noktiju na nogama i zdravlje stopala zaslužuju pažnju jer mogu biti važan pokazatelj opšteg zdravlja", upozorava farmaceutkinja Šina Baga iz servisa LloydsPharmacy Online Doctor za Metro.
Većina problema sa noktima lako je rešiva, ali određene promene mogu ukazivati na ozbiljnija zdravstvena stanja. U nastavku otkrivamo na šta bi trebalo da obratite pažnju — i kada je vrijeme da se obratite ljekaru.
1. Žuta diskoloracija
Žuti nokti često su znak gljivične infekcije – nokat može postati zadebljan, lomljiv i mrvičast. Međutim, žutilo može ukazivati i na psorijazu noktiju, naročito ako postoje udubljenja ili se nokat odvaja od ležišta.
Savjeti: Održavajte nokte kratkim i čistim, nosite čiste čarape svakog dana i pazite da vam obuća pravilno pristaje.
2. Tamne pruge na noktima
Crne ili smeđe pruge koje idu duž nokta, poznate kao melanoniija, najčešće su bezopasne – mogu biti rezultat manjka pigmenta ili manje povrede. Ipak, u rijetkim slučajevima, mogu ukazivati na subungvalni melanom – rijedak oblik raka kože ispod nokta.
Ako primijetite da se pruga širi, mijenja boju ili oblik, obavezno se obratite ljekaru.
3. Otečeni nožni prsti
Oticanje može biti posledica loše cirkulacije, limfnog zastoja ili gihta – vrste artritisa izazvane nakupljanjem mokraćne kiseline, koji često pogađa palac na nozi.
Manje ozbiljni uzroci uključuju dugotrajno stajanje ili sjedenje, neudobnu obuću, ishranu bogatu solju ili dehidraciju.
Savjeti: Uravnotežena ishrana, redovno kretanje i održavanje zdrave tjelesne težine mogu pomoći. Ako osjećate bol ili nelagodnost – posjetite ljekara.
4. Bijele mrlje ili potpuno bijeli nokti
Bijele tačkice (leukonihija) često nastaju usljed blaže povrede, ali mogu ukazivati i na manjak cinka, gvožđa ili proteina, ili na gljivičnu infekciju.
Potpuno bijeli nokti, naročito ako su praćeni drugim simptomima, mogu biti znak ciroze jetre, hipertireoze ili dijabetesa.
Ako ste zabrinuti – posavetujte se s ljekarom i obavite potrebne analize.
5. Plavičasti nokti ili prsti
Plavi ton na koži prstiju i noktiju često je znak slabe cirkulacije, a može biti povezan i sa Rejnoovom bolešću – stanjem koje sužava arterije u ekstremitetima.
Ljekar vam može predložiti terapiju, a redovno vježbanje može značajno poboljšati cirkulaciju.
6. Svrab između nožnih prstiju
Ako primijetite bijele mrlje koje svrbe, vjerovatno imate atletsko stopalo – čestu gljivičnu infekciju koja se može proširiti i na ostatak stopala, stvarajući mehuriće ispunjene tečnošću.
Prevencija: Poslije pranja temeljno osušite stopala (posebno između prstiju) i nosite čiste, pamučne čarape koje propuštaju vazduh.
7. Čirevi na stopalima
Za razliku od običnog žulja, čir je otvorena rana koja se može inficirati – što je naročito opasno za osobe sa dijabetesom.
U težim slučajevima, neliječeni čir može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući amputaciju.
8. Nokti u obliku kašike
Ako su vam nokti konkavni ili udubljeni, u obliku "kašike", to može biti znak nedostatka gvožđa ili anemije.
"Gvožđe je ključno za proizvodnju zdravih crvenih krvnih zrnaca i zdravlje noktiju", objašnjava Šina. Ljekar vam može preporučiti suplemente ako je potrebno.
Kako prepoznati zdrave nokte?
Zdravi nokti na nogama bi trebalo da budu glatki, svjetloružičasti ili providni, bez izraženih nepravilnosti, pruga ili promjene boje.
Ako primijetite bilo kakvu sumnjivu promjenu – ne čekajte. Zdravlje noktiju često je odraz unutrašnjeg zdravlja. Kada su u pitanju vaša stopala – bolje je reagovati na vrijeme.
KOMENTARI (0)