Petak, 23.05.2025 | 12:19
IZVOR: kolektiv.me

Triglav grupa - Snažan rast zarade u prvom kvartalu 2025. godine

Triglav Grupa rezultati poslovanja u prvom kvartalu 2025. godine




Foto: Lovćen osiguranje

Grupa potvrđuje svoju godišnju prognozu profita za 2025. godinu.

Ukupan obim poslovanja Grupe porastao je za 18% u odnosu na prvi kvartal 2024. godine, dostigavši 553,7 miliona eura, uglavnom zahvaljujući rastu bruto obračunate premije.

 Zarada Grupe prije oporezivanja porasla je za 25% na 54,3 miliona eura, dok je neto dobit porasla za 26% na 46,1 milion eura.

 Kombinovani koeficijent za segmente neživotnog osiguranja i zdravstva iznosio je 88,5%, ostajući na uporedivo niskom nivou kao i prethodne godine. Marža nove prodaje u segmentu životnog osiguranja iznosila je povoljnih 11,7% (Q1 2024: 14,9%).

 Kapitalizacija Grupe i dalje se nalazi u ciljanom rasponu od 200–250%.

 Predložena dividenda za 2025. godinu iznosi 2,80 eura bruto po akciji, što ukupno iznosi 63,7 miliona eura. To predstavlja približno polovinu konsolidovane neto dobiti za 2024. godinu i povećanje od 60% u odnosu na prethodnu godinu.

Andrej Slapar, predsjednik Uprave Zavarovalnice Triglav, komentarisao je:

„U prvom kvartalu ostvarili smo dobit prije oporezivanja od 54 miliona eura, što je 25% više u odnosu na isti period prošle godine. Glavni pokretač ovog rasta bilo je osiguranje, koje je zabilježilo snažan rast premije i zadržalo profitabilnost, što potvrđuje povoljan kombinovani koeficijent koji je ostao nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu. Uprkos nepovoljnim uslovima na finansijskim tržištima, investicioni segment takođe je ostvario solidne rezultate, uz povećanu stopu prinosa.

Triglav Grupa ostaje dobro kapitalizovana i finansijski stabilna. U poslovanju smo poseban naglasak stavili na dalju diverzifikaciju našeg portfolija proizvoda i unapređenje internacionalizacije poslovanja, što je jedna od naših strateških ambicija. U strukturi premije dodatno smo smanjili udio iz Slovenije i povećali udio poslovanja na međunarodnim tržištima reosiguranja i osiguranja (ulazno reosiguranje i FOS transakcije).

Za ovu godinu ciljamo dobit prije oporezivanja u rasponu od 130 do 150 miliona eura. Na osnovu trenutno dostupnih informacija i očekivanog poslovnog okruženja, očekujemo da ćemo ostvariti taj cilj do kraja godine. Postavili smo ambiciozne strateške ciljeve za 2030. godinu, sa namjerom da u tom periodu udvostručimo dobit prije oporezivanja na 250–300 miliona eura, uz pažljivo očuvanje finansijske stabilnosti i kapitalizacije u ciljanom rasponu. Ostajemo posvećeni ostvarivanju tih ciljeva.”

Finansijski rezime Triglav Grupe za prvi kvartal 2025. godine

* Finansijska ulaganja isključujući ulaganja po polisama životnog osiguranja vezanim za investicione jedinice (unit-linked osiguranje)

Podaci za uporedni period razlikuju se od onih prikazanih prethodne godine zbog promjene u definiciji segmenta Zdravstvo i neosiguravajućih djelatnosti..

Ukupan obim poslovanja Grupe iznosio je 553,7 miliona eura, što odražava rast od 18% u svim poslovnim segmentima. Bruto obračunate premije osiguranja, suosiguranja i reosiguranja porasle su istim tempom, dostigavši 530,2 miliona eura. Rast premije iznosio je 7% i na slovenačkom tržištu i na tržištima regiona Adria, dok je u širem međunarodnom okruženju dostigao 58%. Taj porast se pripisuje većem obimu ulaznog reosiguranja i FOS transakcija, posebno na poljskom tržištu. Grupa je smanjila udio Slovenije u geografskoj strukturi premije za 5 procentnih poena, na 53,3%.

Dobit Grupe prije oporezivanja dostigla je 54,3 miliona eura, što predstavlja rast od 25% na godišnjem nivou, odnosno 39% na uporednoj osnovi (isključujući uticaj uvođenja dopunskog zdravstvenog osiguranja prošle godine). Grupa je ostvarila 40,4 miliona eura dobiti prije oporezivanja iz osiguravajuće djelatnosti, što je rast od 15%, zahvaljujući snažnim rezultatima u segmentima neživotnog i životnog osiguranja. Neto investicioni rezultat iznosio je 9,2 miliona eura (rast od 78%). Rezultat iz neosiguravajućih djelatnosti iznosio je 4,7 miliona eura (rast od 52%), uglavnom zahvaljujući upravljanju imovinom klijenata u investicionim fondovima i mandatno upravljanim portfolijima.

Zavarovalnica Triglav, matično društvo Grupe, ostvarila je dobit prije oporezivanja od 39,5 miliona eura (rast od 15%) i neto dobit od 33,0 miliona eura (rast od 11%).

Kombinovani koeficijent za neživotno i zdravstveno osiguranje iznosio je povoljnih 88,5%, ostajući na nivou prethodne godine. Koeficijent šteta porastao je za 1,1 procentni poen, na 63,5%, usljed rasta portfolija osiguranja, nešto većeg broja velikih šteta uzrokovanih prirodnim nepogodama u odnosu na isti period prošle godine, kao i pozitivnog uticaja oslobađanja rezervisanja za obustavljene poslove u uporednom periodu. Koeficijent troškova smanjen je na 25,0% (Q1 2024: 26,0%), zahvaljujući većem rastu prihoda u odnosu na rashode.

Ukupna imovina pod upravljanjem Grupe na dan 31. mart 2025. iznosila je 5,8 milijardi eura, što je pad od 2% u odnosu na 31. decembar 2024. godine. Njena struktura ostala je slična kao na kraju prethodne godine.

Stopa prinosa na ulaganja Grupe (isključujući sredstva iz unit-linked osiguranja) porasla je za 0,6 procentnih poena na godišnjem nivou, na 2,6%.

Poslovanje Triglav Grupe po segmentima

Uroš Ivanc, član Uprave Zavarovalnice Triglav, izjavio je: „Glavni pokretač snažne kvartalne zarade Grupe bio je 37% rast operativnog rezultata u segmentu neživotnog osiguranja. Ovaj rast je rezultat povećanja obima osiguravajućeg portfolija, uz održavanje visoke profitabilnosti i ostvarivanje solidnog investicionog rezultata. Segment životnog osiguranja takođe je zabilježio snažan rast profita od 18%, zadržavajući obećavajuću maržu nove prodaje. U segmentu zdravstva, gdje je poslovni model prošle godine restrukturiran, obim poslovanja ostaje relativno nizak, dok su stope rasta visoke. Oba faktora će dovesti do volatilnosti u rezultatima segmenta u narednom periodu, što je bilo negativno u prvom kvartalu ove godine. U segmentu upravljanja imovinom, prihodi od naknada i obim poslovanja su porasli, dok je rezultat od sopstvenih ulaganja Grupe u ovom segmentu pao u odnosu na prošlu godinu usljed uslova na finansijskom tržištu.”

Segment neživotnog osiguranja

 Ukupni obim poslovanja porastao je za 19%, na 438,4 miliona eura.

 Kombinovani koeficijent iznosio je povoljnih 87,6%.

 Quartalna dobit prije oporezivanja porasla je za 37%, dostigavši 44,4 miliona eura.

Ukupni obim poslovanja iznosio je 438,4 miliona eura, što je porast od 19%. Premija je rasla istim tempom. Rast premije zabilježen je u većini klasa neživotnog osiguranja i na većini tržišta u regionu Adria, pri čemu je posebno visok rast ostvaren na međunarodnom tržištu, gdje su najviši obimi zabilježeni u ulaznom reosiguranju i premijama osiguranja motornih vozila u Poljskoj.

Štete u neživotnom osiguranju porasle su za 41%, na 169,7 miliona eura. Prošle godine smanjene su rezervacije za štete nastale usljed poplava 2023. godine, dok su ove godine porasle zbog rasta portfolija i razvoja šteta.

Kombinovani koeficijent za neživotno osiguranje iznosio je povoljnih 87,6%. Smanjen je za 0,4 procentna poena u odnosu na prošlu godinu, jer je rast koeficijenta šteta bio manji od pada koeficijenta troškova.

Dobit prije oporezivanja porasla je za 37%, dostigavši 44,4 miliona eura. To je rezultat povećanja obima osiguravajućeg portfolija, visoke profitabilnosti premijskog poslovanja u skladu sa prethodnom godinom i snažnog neto investicionog rezultata.

Segment životnih osiguranja

 Ukupni obim poslovanja porastao je za 19%, na 70,1 milion eura.

 Marža nove prodaje iznosila je 11,7% (Q1 2024: 14,9%). Ugovorna marža usluga u iznosu od 269,6 miliona eura ostala je na uporedivom nivou kao na kraju 2024. godine.

 Kvartalna dobit prije oporezivanja porasla je za 18%, dostigavši 7,3 miliona eura.

Ukupni obim poslovanja porastao je za 19%, na 70,1 milion eura. Premija životnog osiguranja porasla je za 18%. Značajan rast premija investicionog životnog osiguranja u prvom kvartalu rezultat je većih uplata premija i efikasne prodaje putem bankarskih kanala. Međutim, takav snažan rast se u budućnosti ne očekuje. Premija je porasla na svim tržištima osiguranja Grupe.

Marža nove prodaje dostigla je nešto više od 11,7% (Q1 2024: 14,9%).

Ugovorna marža usluga (CSM) iznosila je 269,6 miliona eura, što je za jedan procentni poen manje nego na kraju 2024. godine, a pad je nastao zbog promjene parametara (odnosno efekta niže revalorizacije životnog osiguranja usljed niže inflacije u odnosu na prognozu Banke Slovenije i efekta unapređenja modela anuitetnog osiguranja). CSM za nove ugovore iznosio je 3,5% (Q1 2024: 5,0%), odnosno 9,5 miliona eura. Ugovorna marža usluga u iznosu od 9,3 miliona eura oslobođena je u dobit ili gubitak.

Dobit prije oporezivanja u segmentu životnog osiguranja porasla je za 18%, dostigavši 7,3 miliona eura. Grupa je i dalje ostvarivala dobre rezultate u segmentu osiguranja, sa boljim rezultatom nego prošle godine, te je ostvarila pozitivan rezultat u investicionom segmentu uprkos nepovoljnim uslovima na finansijskim tržištima.

Segment zdravstvenih osiguranja

§  Ukupni obim poslovanja porastao je za 16%, na 15,4 miliona eura.

§  Kombinovani koeficijent iznosio je 111,6% (Q1 2024: 101,4%).

§  Kvartalna dobit prije oporezivanja iznosila je -1,1 milion eura (Q1 2024: 0,5 miliona eura).

Nakon prošlogodišnje restrukturacije poslovnog modela segmenta zdravstva, Grupa nastavlja aktivnosti usmjerene na rast i razvoj dopunskog zdravstvenog osiguranja u Sloveniji i na drugim tržištima regiona Adria. Ukupni obim poslovanja segmenta zdravstva porastao je za 16% na 15,4 miliona eura u odnosu na isti period prošle godine.

Dobit prije oporezivanja iznosila je -1,1 milion eura, što odražava negativne rezultate u segmentu osiguranja (prvenstveno zbog povećanih šteta) i pozitivne rezultate u investicionom segmentu i neosiguravajućim poslovima. Grupa očekuje da će rezultat segmenta zdravstva u narednom periodu biti promjenljiv, jer segment bilježi visoke stope rasta uz relativno nizak obim poslovanja.

Segment upravljanja imovinom

 Ukupni obim poslovanja porastao je za 11%, dostigavši 29,8 miliona eura.

 Prihodi od upravljanja imovinom (prihodi od naknada) porasli su za 18%, na 13,2 miliona eura.

 Kvartalna dobit prije oporezivanja iznosila je 3,7 miliona eura, što je pad od 16% u odnosu na prošlu godinu, uglavnom zbog negativnog investicionog rezultata od -0,5 miliona eura.

Ukupni obim poslovanja iznosio je 29,8 miliona eura (porast od 11%).

Dobit prije oporezivanja iznosila je 3,7 miliona eura (pad od 16% u odnosu na isti period prošle godine). Ovo je rezultat povećanja prihoda od upravljanja imovinom (prihodi od naknada) za 18%, na iznos od 13,2 miliona eura, kao i negativnog investicionog rezultata od 0,5 miliona eura, koji je nastao usljed pada vrijednosti kapitalnih ulaganja iz sredstava segmenta.

Ukupna imovina pod upravljanjem Grupe na dan 31. mart 2025. iznosila je 5,8 milijardi eura, što je smanjenje od 2% u odnosu na 31. decembar 2024. godine.

Plan za 2025. i Strategija za 2025–2030. (finansijski pokazatelji)

 Za 2025. godinu, Grupa predviđa dobit prije oporezivanja u iznosu od 130–150 miliona eura (neto dobit od 100–120 miliona eura). Njen strateški cilj je da do 2030. godine tu dobit udvostruči na 250–300 miliona eura.

 Ukupni obim poslovanja očekuje se da će premašiti 1,8 milijardi eura u 2025. godini. Grupa teži da obim poslovanja dostigne 2,5–3,0 milijardi eura do 2030. godine, sa imovinom pod upravljanjem većom od 10 milijardi eura.

 Cilj je održavati kombinovani koeficijent za segmente neživotnog osiguranja i zdravstva ispod 95% u periodu 2025–2030, te postići neto povrat na kapital (ROE) između 12% i 13% do 2030. godine.

 Grupa nastoji da se pozicionira kao stabilna, sigurna i profitabilna investicija za ulagače. Planira da u periodu 2025–2030 isplati dividende u ukupnom iznosu od oko 400 miliona eura akcionarima, u skladu sa svojom politikom dividendi, uz održavanje ciljanog nivoa adekvatnosti kapitala i obezbjeđivanje povoljnih uslova za rast i razvoj.

Triglav grupa

Već 125 godina Triglav Grupa gradi povjerenje klijenata i ostalih zainteresovanih strana zahvaljujući svojoj stručnosti, iskustvu i finansijskoj snazi. To je najveća osiguravajuće-finansijska grupa u regionu Adria i jedna od vodećih grupa u jugoistočnoj Evropi. Grupa posluje u šest zemalja i na sedam tržišta, sa širim međunarodnim prisustvom kroz partnerstva sa osiguravajućim brokerima i agencijama, kao i kroz reosiguravajuće aktivnosti. Osiguranje i upravljanje imovinom su dva glavna stuba njenog poslovanja. Grupa zapošljava više od 5.000 ljudi. Njena misija je stvaranje sigurnije budućnosti. Temeljne vrijednosti Grupe su odgovornost, jednostavnost i pouzdanost. Vizija je usmjerena na jačanje identiteta i prepoznatljivosti kao međunarodne osiguravajuće-finansijske grupe. Kroz održivo poslovanje, pruža razvojno orijentisano okruženje za zaposlene, održava snažna partnerstva i predstavlja stabilnu, sigurnu i profitabilnu investiciju za akcionare. Matična kompanija Triglav Grupe je Zavarovalnica Triglav, izdavač na Prime Marketu Ljubljanske berze.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Od sjutra benzin skuplji, dizel jeftiniji

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:03

Od sjutra na snazi su nove cijene naftnih derivata u Crnoj Gori, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Vuković: Uspostavljamo jasan, koordinisan i profesionalan okvir upravljanja državnom imovinom

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 16:58

Vuković je u Skupštini kazao da je predloženo zakonsko rješenje sistematski i sveobuhvatno i na potpuno savremen način uredilo vršenje vlasničke funkcije države u preduzećima.  

Vlada: Nelegalno rentiranje jahti biće sankcionisano bez izuzetka

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 14:03

Na inicijativu Milutina Butorovića, predsjednika Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, dana 10. juna započeta je koordinisana akcija suzbijanja nelegalnog iznajmljivanja jahti, poznata kao „Crni čarter“.

NSD Žabljak: Poljoprivrednicima dati dodatni rok za izmještanje štala

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 11:42

Povodom jutrošnjih dešavanja u vezi sa uklanjanjem štala poljoprivrednim proizvođačima pored obilaznice, Odbornički klub Nove srpske demokratije (NSD) Žabljak želi da uputi jasan apel javnosti i lokalnoj samoupravi radi smirivanja tenzija i pronalaženja održivog rješenja, saopštili su iz SO Žabljak.

Radulović: Bulevar Tivat-Jaz funkcionalna i bezbjedna saobraćajnica

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 10:36

Bulevar Tivat Jaz danas predstavlja u potpunosti funkcionalnu i bezbjednu saobraćajnicu, kazao je ministar pomorstva i rukovodilac rada Ministarstva saobraćaja, Filip Radulović u Skupštini Crne Gore.

Ćulafić: Crnoj Gori će za Poglavlje 27 trebati oko 3,5 milijardi eura

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:52

Za ispunjavanje svih obaveza iz Poglavlja 27 koje se odnosi na životnu sredinu Crnoj Gori biće potrebno oko tri i po milijarde eura, rekao je za Newsmax Balkans televiziju ministar ekologije i održivog razvoja sjevera Damjan Ćulafić.

Crna Gora zatvara još dva poglavlja, Ukrajina i Moldavija danas otvaraju pristupne pregovore s EU

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:00

Ukrajina i Moldavija danas će otvoriti pristupne pregovore s Evropskom unijom, dok će Crna Gora na međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu zatvoriti još dva pregovaračka poglavlja na putu ka članstvu u EU.

Može li turizam u Crnoj Gori bez stranih radnika: Kako zadržati domaći kadar?

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:25

Crnogorski turistički sektor i ove godine ulazi u sezonu sa izraženom potrebom za radnom snagom, posebno u ugostiteljstvu i hotelijerstvu. Iako nadležne institucije nastoje da kroz sajmove zapošljavanja, obuke i savjetovanja motivišu domaće radnike da se uključe u sezonske poslove, ipak se čini da da poslodavci i dalje značajno računaju na angažovanje radnika iz regiona i inostranstva.  

Pale cijene nafte nakon najave kraja rata u Iranu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:05

Cijena sirove nafte tipa Brent pala je za 3,45 dolara po barelu nakon što su SAD i Iran najavili okončanje rata.

Lekcija sa Mundijala: Japanski navijači još jednom oduševili planetu (VIDEO)

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:30

Dok su svi napuštali tribine nakon napetog remija protiv  Holandije  navijači Japana ostali su kako bi pokupili smeće, a snimci njihove akcije čišćenja osvojili su društvene mreže.

Vremenska prognoza - UTORAK u znaku ovih temperatura

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:51

U utorak se u južnim i centralnim predjelima očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz slab do umjeren razvoj oblačnosti tokom dana.

Dobit Monteputa šest miliona, za KK Budućnost ide 1.000.000

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:43

Vlada Crne Gore utvrdila je predlog odluke o raspodjeli dobiti Monteputa, koji je u 2025. godini bio preko šest miliona.  

Ibrahimović: Zatvaranje novih poglavlja potvrđuje odlučan napredak Crne Gore ka EU

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:32

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore, Ervin Ibrahimović, ocijenio je da privremeno zatvaranje pregovaračkih poglavlja 2 – Sloboda kretanja radnika i 28 – Zaštita potrošača i zdravlja predstavlja još jednu potvrdu uspješnog napretka Crne Gore na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.  

DPS neće predlagati članove Žirija za Trinaestojulsku nagradu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:09

Klub poslanika Demokratske partije socijalista neće ove godine predlagati kandidate za članove Žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade. To je na press konferenciji u Skupštini saopštila poslanica te stranke Zoja Bojanić Lalović.

Uhapšen Gusinjanin osumnjičen za pokušaj ubistva

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:20

Plavska policija uhapsila je 51-godišnjeg E.R. (51) iz Gusinja osumnjičenog za pokušaj ubistva. Naime, on se sumnjiči da je nakon kraće verbalne rasprave pucao u Lj.K. i tom prilikom mu nanio povrede.

Gorčević: Uzdam se u dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:06

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je za TVCG da se uzda u dobar dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu kako bi Crna Gora ispunila sve preostale obaveze vezane za zatvaranje ostalih poglavlja.

Nišavić: Ljeti potrošnja vode u Podgorici raste više od 40 odsto, građani da troše racionalnije

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:35

Neracionalna potrošnja vode tokom ljeta i dalje je jedan od najvećih izazova u Podgorici. Direktor Vodovoda za Aleksandar Nišavić poručuje da je sistem stabilan tokom većeg dijela godine, ali da povećana potrošnja i opterećenje mreže tokom ljeta traže dodatna ulaganja i odgovorniji odnos potrošača.  

Salah i društvo izazivaju ,,đavole“, Iranci žele da misle samo o fudbalu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:46

Belgija je na prethodna velika takmičenja išla kao favorit iz sjenke, vrhunac doživjela na Mundijalu 2018, kada je bila treća, a nakon što je 2022. ispala već u grupi sada bi iz drugog plana mogla da uradi nešto veliko.  

Đeljošaj: Zatvoreno šesto poglavlje pod rukovođenjem Ministarstva ekonomskog razvoja

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 19:57

Crna Gora je na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu zatvorila Pregovaračko poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja, čime je napravljen novi korak u procesu evropskih integracija.

Crna Gora osma potpisnica Konvencije SE o zaštiti životne sredine putem krivičnog prava

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 19:33

Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović, u prisustvu generalnog sekretara Savjeta Evrope Alena Bersea, potpisao je Konvenciju Savjeta Evrope o zaštiti životne sredine putem krivičnog prava. Kako je saopšteno iz Savjeta Evrope, ovim ugovorom definiše se i kriminalizuje širok spektar djela povezanih sa životnom sredinom, te se državama omogućava da krivično gone namjerna postupanja koja dovode do ekoloških katastrofa razmjera ekocida.