U potpunosti podržavamo stav predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da diplomtija mora biti najvažniji instrument za rješavanje sukoba i da su oružani sukobi besmisleni i nažalost, sa tragičnim ishodima i pozdravljamo njegov stav kojim povrđuje podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine, poručio je predsjednik Bošnjačkog vijeća (BV) Suljo Mustafić.
Foto: YouTube screenshot/ Bošnjačka stranka
“Međutim, njegova izjava, kao predsjednika Crne Gore , koja je prenešena u medijima, da je Dejtonskim sporazumom okončan “građanski rat” u Bosni, u najmanju ruku je neprimjerena, kako sa stanovišta dobrih međudržavnih odnosa Crne Gore i Bosne i Hercegovine, koji su ostvareni u prethodnom periodu, a isto tako i sa aspekta istorijskih činjenica.
"Predsjednik Milatović ne bi trebalo da relativizira činjenice i u istu ravan dovodi odgovornost aktera sukoba, a trebao bi, isto tako, znati da rat u Bosni i Hercegovini nije bio građanski rat. U pitanju je bila brutalna agresija na mđunaordno priznatu državu, a koju je sprovodila Vojska SRJ zajedno sa secionističkim snagama Vojske Republike Srpske, a u tom periodu desili su se užasni zločini, među kojima i genocid u Srebrenici”, naveo je Mustafić u saopštenju.
Nažalost, kako kaže, tadašnja crnogorska vlast je u tome direktno i indirektno sudjelovala pomaganjem Miloševićeve ratne mašinerije.
“O čemu bi takođe trebalo predsjednik države znati, jer su u pitanju činjenice, koje su u vezi sa propagandističkim ratom koji se tada u Crnoj Gori odvijao preko medija i progona svih onih koji su drugačije mislili i koji su osuđivali agresiju na Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Upravo, na jučerašnji dan obilježena je godišnjica deportacije, kada su na sraman način, protivno međunarodnim normama, neprimjeren bilo kakvom domaćinskom odnosu i etičnom odnosu, izručeni ljudi bošnjačke nacionalnosti iz Crne Gore i poslati Vojsci Republike Srpske, a tačno se znalo šta će biti njihova dalja sudbina. U bilo kom trenutku, a pogotovo kada se obilježava 30 godina od Dejtnoskog sporazuma, kojim je uspostavljen mir i sačuvan teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, kroz poštovanje prava svih njenih naroda, a takođe i u godini u kojoj će se obilježiti 30 godina od genocida u Srebrenici, davati takve izjave je u najmanju ruku neprimjereno i nije u duhu dobrih odnosa, niti u duhu onoga što su istorijske činjenice na osnovu kojih su I izricane sudske presude ratnim zločincima u Haškom tribunalu”, kazao je Mustafić.
KOMENTARI (0)