Petak, 30.05.2025 | 21:58
IZVOR: kolektiv.me

Abazović: NE TREBA nam vlast koja čuva fotelje, već ona koja se žrtvuje za javni interes

Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović izjavio je da se “priča o navodnom istorijskom razvoju države svela na očuvanje fotelje predsjednika Skupštine Andrije Mandića“, ističući da Crnoj Gori ne trebaju političari koji se vode isključivo ličnim interesima, već oni koji su spremni da se žrtvuju za javno dobro.




Foto: Vlada Crne Gore/ R. Koprivica, arhiva

U autorskom podkastu Petak sa Dritanom, komentarišući jučerašnja dešavanja u Parlamentu, kada je došlo do nesuglasica unutar parlamentarne većine zbog odlaganja glasanja o povjerenju Mandiću i sporazumu Crne Gore sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Abazović je kritikovao stanje u institucijama.

„Taman kad smo pomislili da ćemo se, nakon dužeg vremena, okupiti da Vlada objasni kako napreduje sporazum i najavljene ‘najveće investicije’ u istoriji Crne Gore, desio se raspad parlamentarne većine. Pokazalo se da je od tih imaginarnih investicija važnija fotelja jednog čovjeka. Nismo stigli ni do glasanja jer se šuškalo da neki poslanici većine više ne žele da podržavaju predsjednika Parlamenta. Možda je nekome sinulo da ih zagrljaj DF-a vodi u propast… Lično mislim da će opet preovladati glad i potreba da se ‘glođe’ državno tkivo – i da će se pomiriti tako što će neko dobiti funkciju, obećanje, ili će postaviti svoje ljude po dubini“, rekao je Abazović.

On očekuje da se glasanje o Sporazumu sa UAE ipak održi, uprkos jasnim upozorenjima iz EU, te je pohvalio kampanju za zaštitu Velike plaže.

„Nastavićemo sa istim žarom da branimo sve druge lokalitete naše države. Crna Gora nije na prodaju. Želimo održive investicije u skladu s Ustavom i interesima građana. Bilo kakve laži i podvale iz Vlade biće tretirane isto kao i prvi udar na Veliku plažu. Vlada je nanijela štetu sebi, državi, a vjerujem i UAE, koji žele da podignu nivo svoje diplomatije u svijetu”, naveo je Abazović.

Dodao je da Crnoj Gori treba jačanje građanskog identiteta, a ne političari koji su neiskreni i bez vizije.

„Spremni su na sve što je u skladu s njihovim interesom, ali nisu spremni da se žrtvuju za javni interes. Cijenu toga će, na kraju, platiti svi građani – kroz stanje u turizmu, nova zaduženja, stanje u EPCG i Termoelektrani Pljevlja”, kazao je Abazović.

Kritikovao je i odnos Vlade prema stambenoj politici.

“Vlada Crne Gore je ili smotana ili samo bezobrazna. Godinu i po dana nudimo Predlog zakona ‘Stan za sve’ koji bi omogućio građanima bez krova nad glavom da kupe stan po cijeni od 900 eura po kvadratu. I neka se Vlada hvali tim projektom ako hoće, mi nemamo problem“, naveo je on.

Umjesto toga, kako navodi, Vlada je obećala projekat Velje Brdo, gdje ne postoje uslovi za gradnju jer nema infrastrukture.

„To što vi pričate je toliko nekompetentno… Tamo nema puta, kanalizacije, vode, struje, teren je složen… Ali vas to nije interesovalo, jer ste iz političke frustracije htjeli da kažete ‘ne’ našem projektu, da biste reklamirali svoj, koji se ne može realizovati. I onda ste, da biste sami sebe demantovali, dali saopštenje da spremate zakonsko rješenje za stambeno pitanje – koje je faktički prepisani naš ‘Stan za sve’. Ali mislim da ni to nećete znati da sprovedete kako treba. Ako ipak znate – mi ćemo to podržati. Ali bez marifetluka i pokušaja da nekoga prevarite“, poručio je Abazović, dodajući da bi prvi ključevi mogli već sada biti podijeljeni, da je Vlada prihvatila njihov predlog zakona.

Osvrnuo se i na zanemarivanje ekoloških vrijednosti države, kao i rezultatima Građanskog pokreta URA u kontekstu ekoloških pitanja.

,,Donijeli smo moratorijum na izgradnju malih hidroelektrana i sačuvali brojne rijeke na sjeveru države, vratili smo Solanu u državno vlasništvo, čime je država dobila 200 miliona eura. Jedina smo Vlada koja je imala odlučnu akciju protiv nelegalne eksploatacije šljunka na rijeci Morači, čime je spašeno vodoizvrošte Bolje sestre, a time i napajanje primorja pitkom vodom, a time i spašena turistička sezona. Tokom našeg mandata kulminirala je borba protiv nelegalne eksploatacije šuma”, kazao je Abazović dodajući da je 43. Vlada pripremila i Zakon o zabrani upotrebe plastičnih kesa, da se radilo na zatvaranju divljih deponija, podsjetivši da su svi nabrojani rezultati bili u tehničom mandatu Vlade.

„U Crnu Goru ljudi dolaze zbog prirodnih ljepota. Treba da uvežemo turizam sa našim prirodnim resursima – Crno jezero, Biogradska gora, Solana, Lovćen… Po tome smo jedinstveni. Na sjeveru još uvijek možete piti vodu iz rijeka. Kod nas ljudi treba da osjete mediteranski duh, čist vazduh, čistu vodu i zdravu hranu. To je naša unikatna prednost“, kazao je Abazović.

Govoreći o ekološkoj svijesti, naveo je da je njegov gost u podkastu, Tomas Vajs, predsjedavajući POSP i poslanik Zelenih, bio svjedok neurednosti nekih lokacija.

„U tom kontekstu moramo raditi na obrazovanju, kampanjama, formalnim i neformalnim aktivnostima. Podržavam EU koja uskoro kreće s velikom akcijom podizanja ekološke svijesti. Ako se usmjerimo ka zelenim politikama, sve će nam biti bolje i vrijednije“, saopštio je on.

Na pitanje građanina o sudbini građanske države, Abazović je odgovorio da je 2023. bila kulminacija te ideje, a da je danas ona u slobodnom padu.

„Ljudi koji su se predstavljali kao građanski – pokazali su da to nisu. Aktuelna vlast će potpuno uniziti građansko biće Crne Gore, a rezultat će biti rast desnice. Jer ljudi nisu kivni na desnicu, već na one koji su ih iznevjerili. URA je jedina građanska partija koja je imala snage, odlučnosti i energije da stane između dva bloka. DPS i DF ne mogu predstavljati građansku opciju. PES i Demokrate, kad god je nešto važno, ćute ili nisu na strani građanskog“, kazao je Abazović.

Zaključio je da bez građanskog koncepta država ne može naprijed.

„Van tog koncepta, država može samo da tavori“, istakao je on.

Na kraju, govoreći o rezultatima bezbjednosnog sektora, Abazović je pozvao Vladu da objavi koliko je kokaina zaplijenjeno u posljednje dvije-tri godine i da to uporede s rezultatima iz mandata prethodne dvije vlade, kada je zaplijenjeno oko dvije tone.

„Pitam – koliko ste zaplijenili kokaina u 2024? Ako imamo ekstremno povećanje konzumacije i šverca, koji dolazi iz Južne Amerike, razlika je samo u volji. I neka se ne hvale predmetima SDT-a i SPO-a koji su iz prethodnog perioda i koji su došli sa Sky aplikacije“, rekao je Abazović.

U autorskom podkastu Petak sa Dritanom, komentarišući jučerašnja dešavanja u Parlamentu, kada je došlo do nesuglasica unutar parlamentarne većine zbog odlaganja glasanja o povjerenju Mandiću i sporazumu Crne Gore sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Abazović je kritikovao stanje u institucijama.

„Taman kad smo pomislili da ćemo se, nakon dužeg vremena, okupiti da Vlada objasni kako napreduje sporazum i najavljene ‘najveće investicije’ u istoriji Crne Gore, desio se raspad parlamentarne većine. Pokazalo se da je od tih imaginarnih investicija važnija fotelja jednog čovjeka. Nismo stigli ni do glasanja jer se šuškalo da neki poslanici većine više ne žele da podržavaju predsjednika Parlamenta. Možda je nekome sinulo da ih zagrljaj DF-a vodi u propast… Lično mislim da će opet preovladati glad i potreba da se ‘glođe’ državno tkivo – i da će se pomiriti tako što će neko dobiti funkciju, obećanje, ili će postaviti svoje ljude po dubini“, rekao je Abazović.

On očekuje da se glasanje o Sporazumu sa UAE ipak održi, uprkos jasnim upozorenjima iz EU, te je pohvalio kampanju za zaštitu Velike plaže.

„Nastavićemo sa istim žarom da branimo sve druge lokalitete naše države. Crna Gora nije na prodaju. Želimo održive investicije u skladu s Ustavom i interesima građana. Bilo kakve laži i podvale iz Vlade biće tretirane isto kao i prvi udar na Veliku plažu. Vlada je nanijela štetu sebi, državi, a vjerujem i UAE, koji žele da podignu nivo svoje diplomatije u svijetu”, naveo je Abazović.

Dodao je da Crnoj Gori treba jačanje građanskog identiteta, a ne političari koji su neiskreni i bez vizije.

„Spremni su na sve što je u skladu s njihovim interesom, ali nisu spremni da se žrtvuju za javni interes. Cijenu toga će, na kraju, platiti svi građani – kroz stanje u turizmu, nova zaduženja, stanje u EPCG i Termoelektrani Pljevlja”, kazao je Abazović.

Kritikovao je i odnos Vlade prema stambenoj politici.

“Vlada Crne Gore je ili smotana ili samo bezobrazna. Godinu i po dana nudimo Predlog zakona ‘Stan za sve’ koji bi omogućio građanima bez krova nad glavom da kupe stan po cijeni od 900 eura po kvadratu. I neka se Vlada hvali tim projektom ako hoće, mi nemamo problem“, naveo je on.

 Umjesto toga, kako navodi, Vlada je obećala projekat Velje Brdo, gdje ne postoje uslovi za gradnju jer nema infrastrukture.

„To što vi pričate je toliko nekompetentno… Tamo nema puta, kanalizacije, vode, struje, teren je složen… Ali vas to nije interesovalo, jer ste iz političke frustracije htjeli da kažete ‘ne’ našem projektu, da biste reklamirali svoj, koji se ne može realizovati. I onda ste, da biste sami sebe demantovali, dali saopštenje da spremate zakonsko rješenje za stambeno pitanje – koje je faktički prepisani naš ‘Stan za sve’. Ali mislim da ni to nećete znati da sprovedete kako treba. Ako ipak znate – mi ćemo to podržati. Ali bez marifetluka i pokušaja da nekoga prevarite“, poručio je Abazović, dodajući da bi prvi ključevi mogli već sada biti podijeljeni, da je Vlada prihvatila njihov predlog zakona.

Osvrnuo se i na zanemarivanje ekoloških vrijednosti države, kao i rezultatima Građanskog pokreta URA u kontekstu ekoloških pitanja.

,,Donijeli smo moratorijum na izgradnju malih hidroelektrana i sačuvali brojne rijeke na sjeveru države, vratili smo Solanu u državno vlasništvo, čime je država dobila 200 miliona eura. Jedina smo Vlada koja je imala odlučnu akciju protiv nelegalne eksploatacije šljunka na rijeci Morači, čime je spašeno vodoizvrošte Bolje sestre, a time i napajanje primorja pitkom vodom, a time i spašena turistička sezona. Tokom našeg mandata kulminirala je borba protiv nelegalne eksploatacije šuma”, kazao je Abazović dodajući da je 43. Vlada pripremila i Zakon o zabrani upotrebe plastičnih kesa, da se radilo na zatvaranju divljih deponija, podsjetivši da su svi nabrojani rezultati bili u tehničom mandatu Vlade.

„U Crnu Goru ljudi dolaze zbog prirodnih ljepota. Treba da uvežemo turizam sa našim prirodnim resursima – Crno jezero, Biogradska gora, Solana, Lovćen… Po tome smo jedinstveni. Na sjeveru još uvijek možete piti vodu iz rijeka. Kod nas ljudi treba da osjete mediteranski duh, čist vazduh, čistu vodu i zdravu hranu. To je naša unikatna prednost“, kazao je Abazović.

Govoreći o ekološkoj svijesti, naveo je da je njegov gost u podkastu, Tomas Vajs, predsjedavajući POSP i poslanik Zelenih, bio svjedok neurednosti nekih lokacija.

„U tom kontekstu moramo raditi na obrazovanju, kampanjama, formalnim i neformalnim aktivnostima. Podržavam EU koja uskoro kreće s velikom akcijom podizanja ekološke svijesti. Ako se usmjerimo ka zelenim politikama, sve će nam biti bolje i vrijednije“, saopštio je on.

Na pitanje građanina o sudbini građanske države, Abazović je odgovorio da je 2023. bila kulminacija te ideje, a da je danas ona u slobodnom padu.

„Ljudi koji su se predstavljali kao građanski – pokazali su da to nisu. Aktuelna vlast će potpuno uniziti građansko biće Crne Gore, a rezultat će biti rast desnice. Jer ljudi nisu kivni na desnicu, već na one koji su ih iznevjerili. URA je jedina građanska partija koja je imala snage, odlučnosti i energije da stane između dva bloka. DPS i DF ne mogu predstavljati građansku opciju. PES i Demokrate, kad god je nešto važno, ćute ili nisu na strani građanskog“, kazao je Abazović.

Zaključio je da bez građanskog koncepta država ne može naprijed.

„Van tog koncepta, država može samo da tavori“, istakao je on.

Na kraju, govoreći o rezultatima bezbjednosnog sektora, Abazović je pozvao Vladu da objavi koliko je kokaina zaplijenjeno u posljednje dvije-tri godine i da to uporede s rezultatima iz mandata prethodne dvije vlade, kada je zaplijenjeno oko dvije tone.

„Pitam – koliko ste zaplijenili kokaina u 2024? Ako imamo ekstremno povećanje konzumacije i šverca, koji dolazi iz Južne Amerike, razlika je samo u volji. I neka se ne hvale predmetima SDT-a i SPO-a koji su iz prethodnog perioda i koji su došli sa Sky aplikacije“, rekao je Abazović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Gorčević: Istraživanje WeBalkans pokazuje da građani jasno prepoznaju snažno partnerstvo sa EU

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:57

Raduje me što građani Crne Gore jasno prepoznaju snažno partnerstvo sa Evropskom unijom, rekla je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Vučić: Srbija među najbrže rastućim ekonomijama u Evropi

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:32

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas u Beogradu svečanom otvaranju XXI Svetskog kongresa ekonomista Međunarodne ekonomske asocijacije.

Crna Gora prije 20 godina postala članica OEBS-a

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:29

Na današnji dan 2006. godine Crna Gora je zvanično postala članica Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), čime je napravljen jedan od važnih koraka u procesu međunarodnog pozicioniranja države nakon obnove nezavisnosti, rečeno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Božović: U pripremi novi zakonski okvir kojim će se regulisati zloupotreba vještačke inteligencije

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 11:44

Crna Gora priprema novi zakonski okvir kojim će se regulisati zloupotreba vještačke inteligencije, a nacrt bi, prema najavama Ministarstva pravde, mogao biti gotov do kraja godine ili početkom naredne.

Velika Britanija ostala bez premijera: Starmer dao ostavku

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 11:17

Britanski premijer Kir Starmer zvanično je podnio ostavku na funkciju premijera i lidera Laburističke partije, potvrdivši svoju odluku tokom obraćanja ispred Dauning strita 10.

Vojinović: Klima se promijenila na cijeloj teritoriji Crne Gore

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:39

Klimatske promjene više nijesu problem budućnosti, već realnost koju osjećamo svakodnevno. Temperature u Crnoj Gori rastu, godišnja doba gube svoje prepoznatljive granice, a stručnjaci upozoravaju da je sjever zemlje među područjima koja se najbrže zagrijavaju.

Ne možete zaspati? Metoda 4-7-8 mogla bi biti rješenje za brzo uspavljivanje

Nedjelja, 21.06.2026 | 16:20

Problemi s uspavljivanjem muče veliki broj ljudi, a ubrzan tempo života, stres i pretjerano korištenje elektronskih uređaja često dodatno otežavaju odlazak na spavanje.

“Toy Story 5” dominira u bioskopima – 71 milion dolara prvog dana i rekord na vidiku

Nedjelja, 21.06.2026 | 17:40

Animirani film “Toy Story 5” studija Dizni i Piksar otvorio je prikazivanje u velikom stilu, ostvarivši 71 milion dolara zarade na dan premijere u Sjevernoj Americi.

Modrić protiv Paname ulazi u istoriju

Nedjelja, 21.06.2026 | 18:30

Luka Modrić odavno je postavo velikan fudbalske igre, svojim znanjem i dostignućima u klupskoj i reprezentativnoj karijeri u opremi Hrvatske, ali će u meču 2. kola L grupe Svjetskog prvenstva, 23. juna u Torontu otići korak dalje.

Osjećate umor nakon jela? Nutricionisti savjetuju kako da pobijedite pad energije

Nedjelja, 21.06.2026 | 16:34

Umor nakon jela je česta pojava koju, međutim, možete izbjeći slijedeći nekoliko savjeta koje su nutricionisti podijelili za magazin Eating Well. Navode da biste trebali pažljivije birati obroke, posebno doručak, posvetiti se hidrataciji, ali i povećati broj koraka.

Čovjek techno-orkestar premijerno u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 13:55

Stephan Bodzin, apsolutni čarobnjak elektronske muzike, jedan od najimpresivnijih i najcjenjenijih live izvođača elektronske scene današnjice, na oduševljenje muzičkih sladokusaca, po prvi put će usidriti svoj legendarni live nastup u Crnoj Gori, 4. jula, na ulcinjskoj Velikoj plaži. Bodzin aka „Techno orkestar u jednoj osobi” – preuzeće kormilo jedne od najiščekivanijih noći ljeta i povesti publiku prvog poglavlja EXIT 2 Montenegro festivala na hipnotično putovanje između mora, zvijezda i bezvremenskog techno zvuka.

CDT: Javnost ima pravo da zna ko preuzima uticajne medije u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 13:54

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) poziva na punu transparentnost procesa koji bi mogao dovesti do promjene vlasništva nad dijelom medija koji su poslovali u okviru United Grupe, uključujući objavljivanje podataka o stvarnim vlasnicima kapitala, vlasničkoj strukturi i izvorima finansiranja transakcije, saopštili su iz CDT-a.  

Više uhapšenih u Budvi: Alkoholisani vozači, odbijanje testiranja i zaplijenjene droge

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 13:48

Tokom pojačanih aktivnosti i ciljanih kontrola na području Budve, službenici Uprave policije kontrolisali su 42 vozača, pri čemu je evidentirano više prekršaja u vezi sa vožnjom pod dejstvom alkohola, odbijanjem testiranja na psihoaktivne supstance i posjedovanjem manjih količina opojnih droga. Više osoba je uhapšeno.  

Joković: Kuća poljoprivrede u Pljevljima u završnoj fazi, podrška proizvođačima i unapređenje uslova rada službi

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 13:05

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković boravio je danas u radnoj posjeti Pljevljima zajedno sa državnim sekretarom Krstom Rađenovićem i vršiocem dužnosti direktora Agencije za plaćanja Markom Radonjićem.  

Gorčević: Istraživanje WeBalkans pokazuje da građani jasno prepoznaju snažno partnerstvo sa EU

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:57

Raduje me što građani Crne Gore jasno prepoznaju snažno partnerstvo sa Evropskom unijom, rekla je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Uhapšena Cetinjanka osumnjičena da je prijetila mužu

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:41

Policija je na Cetinju uhapsila I.Š, zbog osnovane sumnje da je uputila ozbiljne prijetnje svom suprugu u prisustvu njihove djece, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva Cetinje.

Vučić: Srbija među najbrže rastućim ekonomijama u Evropi

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:32

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas u Beogradu svečanom otvaranju XXI Svetskog kongresa ekonomista Međunarodne ekonomske asocijacije.

Crna Gora prije 20 godina postala članica OEBS-a

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:29

Na današnji dan 2006. godine Crna Gora je zvanično postala članica Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), čime je napravljen jedan od važnih koraka u procesu međunarodnog pozicioniranja države nakon obnove nezavisnosti, rečeno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Kvar sistema na carini: Šleperi satima čekaju na granici, roba ne može da se deklariše

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:20

Tehnički problem na carinskom sistemu za elektronsku deklaraciju robe onemogućava protok teretnog saobraćaja već od sinoć.

Objavljuje bluz album: Morgan Frimen se otisnuo u muzičke vode

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 12:16

Proslavljeni glumac Morgan Frimen ulazi u svijet muzike sa novim projektom „Morgan Freeman’s Symphonic Blues Experience“.