Nedjelja, 01.06.2025 | 08:18
IZVOR: n1.info.rs

Eksperiment otkriva šta se dešava sa tijelom kada pet dana NE SJEDITE

Sve je više dokaza koji povezuju zdravstvene probleme sa sjedentarnim načinom života.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Budući da je dugotrajno sjedenje neizbježno na mnogim radnim mjestima, važno je pronaći načine da ga što više izbjegnemo ili barem ograničimo.

Zato stručnjaci često preporučuju da se stoji bar dva do četiri sata tokom radnog dana, kako bi se smanjili zdravstveni rizici povezani sa predugim sjedenjem. Međutim, Jutjuber Lukas Bol, poznat kao Pigmie, ovaj savjet doveo je do krajnosti, piše New York Post.

On je odlučio da pet radnih dana uopšte ne sjedi, a svoja zapažanja podijelio je na svom YouTube kanalu, prenosi Danas.rs.

Pravila njegovog eksperimenta bila su jasna: mogao je da leži tačno osam sati, isključivo noću, dok je ostatak vremena morao provesti u uspravnom položaju. To je značilo da je u kupatilu čučao iznad WC šolje, a u kolima nije dozvoljavao da mu zadnjica dodirne sjedište.

„Dugotrajno sjedenje i nedostatakfizičke aktivnosti povezani su sa gojaznošću i nizom stanja koja iz nje proizilaze“, rekao je tada 34-godišnji Lukas, kada je prije dvije godine započeo ovaj poduhvat.

„To može dovesti do bolova u leđima, disfunkcije kičme, degeneracije zglobova, lošeg držanja u gornjem dijelu leđa, vratu i ramenima, kao i do problema sa krvotokom u nogama“, dodao je.

Iako je cijenio to što je izazov mogao da sprovede sam, bez skupe opreme, odlučio je da kupi sto za stajanje od bambusa kako bi sebi olakšao tranziciju – što se pokazalo kao dobar potez. Otkrio je da je produktivniji kada stoji na poslu jer nije imao vremena za „pauze i ometanja“.

Stajao je i u slobodno vrijeme – gledao je televiziju i večerao stojeći, a sve obaveze obavljao je hodajući umjesto vozeći se. Trudio se da vježba bez sjedenja. Trećeg dana stvari su krenule nabolje.

„Najviše me pogodilo u potkoljenicama i stopalima. Osećao sam bol i umor, a imao sam utisak da mi se držanje dok stojim polako narušava“, podijelio je Lukas, dodajući da je bio i konstantno gladan.

On je konstatovao da je bio gladan jer je trošio više kalorija, ali je primijetio da mu, dok jede, to odvraća pažnju od nelagodnosti stajanja.

„Zbog toga sam stalno nešto grickao tokom dana“, priznao je.

Jedva je čekao da legne za svojih osam sati sna. Ipak, kvalitet sna mu se pogoršao jer je osjećaj u nogama bio izuzetno neprijatan – satima se prevrtalo i pokušavao da ih istegne.

„Počeo sam da razvijam pogrbljeno držanje, posebno u gornjem dijelu leđa“, primijetio je.

Peti dan je prekinuo izazov i napravio svojevrsnu procjenu. Uvidio je da je zaista pogrbljen, da mu je gornji dio leđa zakrivljen, ali i da mu je zadnjica postala izraženija. Kukovi i koljena su ga boljela, a dobio je i pola kilograma – najvjerovatnije jer je jeo kako bi skrenuo misli sa bola.

S druge strane, varenje mu je bilo „brže i lakše“, a procijenio je da je bio 30 odsto produktivniji na poslu.

Najavio je da neće odmah potpuno odustati od stajanja – planira da i dalje dio radnog vremena provede stojeći za računarom.

Ipak, treba imati na umu da Evropska agencija za bezbjednost i zdravlje na radu ne preporučuje ovakav eksperiment.

„Dugotrajno sjedenje ne bi trebalo jednostavno zamkeniti dugotrajnim stajanjem, budući da i stajanje tokom dužeg vremenskog perioda može imati ozbiljne posledice po zdravlje.

Pristup bi trebalo da glasi: sjedite kada je potrebno, stojte kada je nužno, a krećite se kad god možete“, navodi se u izvještaju Dugotrajno statično sedenje na radnom mjestu – efekti na zdravlje i preporuke dobre prakse.

Nažalost, dugotrajno sjedenje povezano je s nizom negativnih efekata: bolovima u donjem dijelu leđa, problemima s vratom i ramenima, dijabetesom tipa 2, kardiovaskularnim bolestima, gojaznošću, pa čak i određenim vrstama raka – naročito dojke i debelog crijeva – kao i problemima mentalnog zdravlja, piše portal Sigurnost.eu, koji je prikupio rezultate brojnih istraživanja na ovu temu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Predsjednik Opštine Mojkovac osuđen na pola godine

Petak, 16.01.2026 | 08:13

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić osuđen je na uslovnu kaznu zatvora od pola godine, koja se neće izvršiti ukoliko u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.

Dajana i Ilija Pejović: Ljubav nam je životna konstanta

Petak, 16.01.2026 | 09:44

Dajana Golubović Pejović i Ilija Pejović važe za par od sklada, odišu ljubavlju, porodičnom toplinom, “naši” su, a svoji. Upoznali su se kao dvadesetogodišnjaci na televiziji na kojoj su tada radili, i njihova priča, priča je o ljubavi i istrajnosti.

Makron se pred vojnicima pojavio s krvavim okom (VIDEO)

Petak, 16.01.2026 | 10:58

Emanuel Makron se na svom godišnjem obraćanju francuskim vojnicima pojavio s crvenim okom. Tom prilikom se našalio, iskoristivši priliku da pozove na jačanje vojne moći Francuske.

Uprava policije: Neprijavljene blokade ugrožavaju bezbjednost građana

Petak, 16.01.2026 | 11:37

Uprava policije (UP) saopštila je da građani nenajavljenim blokadama direktno ugrožavaju sopstvenu bezbjednost, bezbjednost drugih učesnika saobraćaja, kao i prava i slobode drugih građana, te navode da preusmjeravanje i zatvaranje drumskog saobraćaja može vršiti isključivo policija.

Spremite novčanike! Skijališta Crne Gore objavila zvanični cjenovnik – pogledajte koliko košta skijanje

Petak, 16.01.2026 | 12:41

Zvanični ski pass cjenovnik Skijališta Crne Gore za sezonu 2025/2026. objavljen je danas.

Vremenska prognoza - Pogledajte kakvo nas VRIJEME očekuje sjutra

Petak, 16.01.2026 | 21:40

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz promjenljivu oblačnost u sjevernim predjelima.

Bulatović: Izlazak iz vlasti zavisi od ishoda sjednice Vlade

Petak, 16.01.2026 | 21:25

U DNP-u ističu da su stavovi te partije o postrojenju u Botunu poznati godinama unazad i da će o mogućem izlasku iz vlasti odlučiti nakon prve redove sjednice Vlade na kojoj će se razmatrati njihovi zahtjevi, za koje očekuju da budu prihvaćeni, prenosi RTCG.  

Udruženje sudija: O zakonitosti presuda odlučuju nadležne institucije

Petak, 16.01.2026 | 20:50

Sudije su dužne da svoje odluke donose slobodno, nezavisno i bez pritisaka, a obaveza svih učesnika u javnom prostoru jeste da doprinesu očuvanju dostojanstva sudijske funkcije i vladavine prava. To je saopšteno iz Udruženja suda Crne Gore.

Vujović, Čavor i Suljević: Borili smo se do kraja ali sporne mnoge sudijske odluke

Petak, 16.01.2026 | 20:16

Naši rukometaši doživjeli su bolan poraz od Slovenije na startu Evropskog prvenstva - 41:40. Očekivano, taj neuspjeh teško je pao našim reprezentativcima.

Univerzitet Crne Gore će objaviti registar diploma

Petak, 16.01.2026 | 20:05

Prorektor Veselin Mićanović najavio i uvođenje fleksibilnih modela studija, u skladu sa novim Zakonom o visokom obrazovanju, kao i početak novih studijskih programa

Skandal u najavi: Vaterpolisti Malte pod istragom da su se kladili na sopstveni ubjedljivi poraz protiv Crne Gore

Petak, 16.01.2026 | 19:18

Igrači osumnjičeni da su se kladili na gol-razliku i pokušali da utiču na ishod utakmice tokom Evropskog prvenstva u Beogradu

FNC uveo rangiranje po kategorijama, evo kako je pozicioniran Miloš Janičić

Petak, 16.01.2026 | 20:23

Fight Nation Championship (FNC) iza sebe ima izuzetno uspješnu godinu, a promocija je napravila i veliki iskorak uz potrebu za jasnijom strukturom takmičarske hijerarhije.

Završena blokada: Uspostavljen saobraćaj na putevima ka Nikšiću, Cetinju i Baru

Petak, 16.01.2026 | 19:00

Mještani Zete i danas organizuju blokade saobraćaja na više putnih pravaca.

Inter želi što prije da blindira mladog napadača

Petak, 16.01.2026 | 20:35

Inter je pokrenuo pregovore sa mladim napadačem Frančeskom Pio Espozitom i želi što prije da ga „blindira“ dugoročnim ugovorom.

Suljević: Crna Gora bez doprinosa NVO ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija

Petak, 16.01.2026 | 17:42

Crna Gora, bez doprinosa nevladinih organizacija (NVO), ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija, poručio je ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, Ernad Suljević.