Nedjelja, 01.06.2025 | 08:38
IZVOR: mondo.ba

BITKA za ručni PRTLJAG: Da li avio-kompanije ZLOUPOTREBLJAVAJU putnike dodatnim TROŠKOVIMA?

Avio-kompanije, uključujući Ryanair i EasyJet i Wizz Air, korisnici sve češće optužuju za iskorišćavanje potrošača i ignorisanje presude u vezi sa naplatom ručnog prtljaga. Da li avio-kompanije zloupotrebljavaju putnike dodatnim troškovima?




Foto: Ilustracija/Pixabay

Aktivisti pozivaju zakonodavce EU da intervenišu u sporu oko toga da li niskobudžetne avio-kompanije smiju da naplaćuju putnicima ručni prtljag koji žele da unesu u avion.

Evropske organizacije za zaštitu potrošača zatražile su prošle nedelje od Brisela da ispita cjenovnu politiku sedam avio-kompanija, uključujući Ryanair, easyJet i Wizz Air.

Avio-kompanije "iskorišćavaju potrošače", izjavio je Agustín Rejna, generalni direktor BEUC-a, krovne organizacije koja okuplja 44 udruženja potrošača, i dodao da one ignorišu odluku najvišeg suda EU, koji je presudio da je naplaćivanje razumne veličine ručnog prtljaga nezakonito.

"Zar nismo svi doživjeli onaj strah da nam ručni prtljag neće stati u mjerni okvir avio-kompanije i da ćemo morati da platimo dodatnu taksu?" rekao je on.

Evropske potrošačke organizacije traže reakciju Brisela zbog naplate ručnog prtljaga kod niskobudžetnih avio-kompanija

Putnici širom Evrope sve češće izražavaju nezadovoljstvo zbog visokih i često nepredvidivih troškova za nošenje ručnog prtljaga, posebno kod niskobudžetnih prevoznika kao što su Ryanair, easyJet i Wizz Air.

Sada su evropske potrošačke organizacije zatražile intervenciju EU, optužujući avio-kompanije za iskorišćavanje potrošača i ignorisanje presuda najviših evropskih sudova.

Stres na gejtu: kako su torbe postale izvor frustracije?

Nekada je glavni problem putnika bio težak kofer za predaju u prtljažnik. Danas je najčešći uzrok stresa ručni prtljag.

Pravila o veličini torbi koje se mogu unijeti u kabinu sve su stroža, a cijene dodatnih torbi variraju u zavisnosti od avio-kompanije i rute.

Na primjer, kod Ryanaira putnici mogu besplatno unijeti manju torbu koja staje ispod sjedišta, ali ukoliko na gejtu osoblje procjeni da je torba veća od dozvoljene kazna je 60 funti. Ako žele veću kabinsku torbu, putnici plaćaju između 6 i 36 funti u zavisnosti od destinacije, dok je dodatna naplata čak 75 funti ako je torba prevelika.

Španija kao žarište: kazne, presude i politički otpor

Španija je postala centralno mesto otpora ovoj praksi.

Njeno Ministarstvo za zaštitu potrošača je prošle godine kaznilo pet niskobudžetnih kompanija, uključujući Ryanair, sa ukupno 179 miliona evra zbog naplate ručnog prtljaga i rezervacije sjedišta.

Jedna španska sutkinja nedavno je naredila Ryanairu da putniku vrati 147 evra naplaćenih kroz pet letova. U presudi je navedeno da je ručni prtljag "osnovni dio putovanja" i ne može biti dodatno naplaćen.

Stavovi aviokompanija: "Putnici plaćaju ono što žele"

Direktori Ryanaira i easyJeta, Majkl O'Leri i Kenton Džarvis, odbacili su optužbe.

O'Leri je tvrdnje Španije nazvao "ludošću" i rekao da njihovi zakoni krše evropsku regulativu. On je dodao da će Ryanair osporiti sve lokalne presude na višim evropskim sudovima.

Jarvis iz EasyJeta je izjavio da se naplata dodatnog prtljaga pokazala kao efikasna logistička odluka.

Prema njegovim riječima, trećina putnika koristi samo besplatnu torbu i ne želi da plaća dodatne usluge koje im nisu potrebne.

Potrošačke organizacije: vrijeme je za jasna pravila

Agustín Rejna iz evropske krovne potrošačke organizacije BEUC izjavio je da je krajnje vrijeme da se u EU zakonima jasno definiše šta osnovna avionska karta treba da uključuje - uključujući ručni prtljag razumnih dimenzija.

Takođe, traži se preciziranje veličine i težine "razumnog prtljaga" kako bi se izbjegle neizvjesnosti i dodatni troškovi na aerodromu.

Da li se bliži kraj skrivenim troškovima?

Iako presude iz Španije nisu obavezujuće za ostale zemlje EU, niti za Veliku Britaniju, one bi mogle poslužiti kao primjer i pokrenuti širu pravnu debatu.

Pravnici poput Kevina Bodlija ocjenjuju da se može očekivati veći nivo zaštite potrošača, ali da bi to moglo dovesti i do viših cijena karata, čime se opet vraća teret na putnike.

U međuvremenu, pitanje ostaje otvoreno: da li je ručni prtljag osnovno pravo ili još jedna prilika za profit?

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Obavljena listu najgostoljubivijih turističkih destinacija za 2026.

Petak, 13.02.2026 | 12:47

Nove liste otkrivaju 10 gradova i 10 regiona koji su u poslednjih 12 mjeseci pohvaljeni zbog svoje gostoljubivosti.

Gozo – najbolje čuvana tajna Mediterana: ostrvo gdje vrijeme usporava, a duša diše

Utorak, 03.02.2026 | 16:55

Na Mediteranu i dalje postoji ostrvo koje nije izgubilo tišinu, prostor i dušu. Mjesto gdje se pejzaži ne mijenjaju zbog trendova, gdje tradicija nije dekor već način života i gdje priroda i istorija postoje u savršenoj ravnoteži. Gozo je ostrvo koje osvaja polako, ali ostaje duboko urezano u sjećanje.

Najbolje zemlje za penzionisanje u Evropi: Na vrhu liste nije Španija, a jedna se posebno izdvaja

Četvrtak, 29.01.2026 | 09:21

Ako ste ikada razmišljali o penzionisanju u inostranstvu, postoji niz faktora koje treba uzeti u obzir.

Nije ni Njujork, ni Singapur,... Ovo je NAJSKUPLJI GRAD za život u 2026. godini

Utorak, 27.01.2026 | 13:59

Prema najnovijoj rang-listi platforme Nambijo, Švajcarski Cirih je najskuplji grad za život na svijetu. Analiza, koja upoređuje troškove života u gradovima širom svijeta na osnovu podataka više od 600.000 korisnika, pokazuje značajne razlike i otkriva kako se drugi gradovi pozicioniraju na listi.

Ovo je najbolji grad za solo putovanje u ovoj godini

Nedjelja, 18.01.2026 | 11:52

Njegova prohodnost i raznolikost atrakcija pomogle su mu da osvoji titulu na dodjeli nagrada Tripadvisor Travellers’ Choice Awards.

Bar: Osumnjičeni inspektor uhapšen zbog mita od 200 eura

Četvrtak, 26.02.2026 | 10:52

Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Baru odredilo je zadržavanje M.R, policijskom službeniku-inspektoru, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo zloupotreba službenog položaja, naveli su iz tog tužilaštva.

Upravni sud odbio kao neosnovanu tužbu MANS-a protiv odluke ASK-a kojom je utvrđeno da Đukanović nije prekršio Zakon

Četvrtak, 26.02.2026 | 13:06

Upravni sud odbio je presudom od 26. januara ove godine odbio kao neosnovanu tužbu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) podnijetu protiv odluke Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) od 12.oktobra 2022. godine, kojom je utvrđeno da Milo Đukanović nije prekršio član 23 stav 2 Zakona o sprječavanju korupcije, naveli su iz tog suda.

Čarapić: Konatar tvrdio da nema para, a sad predlaže povećanje penzija

Četvrtak, 26.02.2026 | 10:16

Reagujući na najavu poslanika GP URA Miloša Konatara da će ta partija tražiti povećanje svih penzija za 40 eura u okviru budžeta za 2026. godinu, poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić je pitao kako je Konatar prije nekoliko mjeseci tvrdio da nema para za povećanje, a sada ga sam predlaže.

Denver pobijedio Boston, dva poena Vučevića

Četvrtak, 26.02.2026 | 08:34

Na krilima Nikole Jokića, Denver je pred svojim navijačima savladao ekipu Bostona rezultatom 103:84. Nikola Vučević je meč završio sa dva poena, a imao je i osam skoskova i jednu asistenciju.

Vuković Kuč: Priprema li se to sjednica u tajnosti kako bi Crna Gora bila pretvorena u policijsku državu?

Četvrtak, 26.02.2026 | 16:14

Nakon što je poslanik Demokratske parije socijalista (DPS) Andrija Nikolić otvorio pitanje održavanja sjednice parlamenta, reagovala je i njegova koleginica Aleksandra Vuković Kuč, ocijenivši da se neizvjesnost oko zasijedanja Skupština Crne Gore koristi kako bi se, bez javne rasprave, usvojili ključni bezbjednosni zakoni koje je prethodno utvrdila Vlada Crne Gore, uključujući izmjene propisa o policiji i Agencija za nacionalnu bezbjednost.

Rasprava o Ustavnom sudu - Vuković-Kuč: Klasična pijačna nagodba! Rovčanin: Nema kalkulacija, zbog prošlih grešaka potreban je dodatni oprez

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:49

U emisiji „Argumenti“ večeras na TVCG1 govorilo se o tome zašto Skupština ne uspijeva da izabere sudije Ustavnog suda i kakve posljedice to ima.

Rusija: Telegram će biti blokiran početkom aprila

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:28

Ruske vlasti odredile su vremenski rok za blokiranje mesindžera Telegram i razmatraju preduzimanje ove mjere početkom aprila, prenosi ruski portal RBK, pozivajući se na izvore upoznate sa diskusijama unutar nadležnih agencija. Dva izvora bliska Kremlju navela su da je ovo konačna odluka.

Sve više maloljetnika završava u Hitnoj pomoći zbog alkohola

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:07

Čaše sve češće podižu oni koji za alkohol još nijesu dovoljno odrasli, a nerijetko tinejdžeri zbog pijanstva završe i u Hitnoj pomoći.

Pavličić: Učešće Radovića na kontrolnom saslušanju moglo bi narušiti samostalnost i nezavisnost sudske vlasti

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:57

Predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić u dopisu parlamentu saopštila da ne postoje ustavni i zakonski osnovi, niti međunarodno priznati standardi koji opravdavaju učešće predstavnika sudske vlasti na kontrolnom saslušanju u formatu u kom je poziv upućen.  

Sarajevo vraća spomenik Francu Ferdinandu

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:45

Gradsko vijeće Sarajeva usvojilo je danas inicijativu Kluba odbornika Stranke za BiH za vraćanje spomenika austrougarskom prestolonasljedniku Francu Ferdinandu i njegovoj supruzi Sofiji kod Latinske ćuprije, nekadašnjeg Principovog mosta.  

Šira ovlašćenja tajnoj službi - operativci mogu da zovu i bez policije

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:27

Šta piše u amandmanima na Predlog zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost  

Prokuplje: Maloljetnici pretukli nastavnika škole i vršnjaka

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:11

Dvojica maloljetnika iz Prokuplja pretukla su vršnjaka (13), a prethodno su napali nastavnika i pomoćnog radnika Osnovne škole “9. oktobar”. Policiji je slučaj prijavila majka pretučenog djeteta.  

Kijev procijenio štetu od ratnog razaranja – gore nego u Gazi

Četvrtak, 26.02.2026 | 21:19

Razmjere ratom nastale štete u Ukrajini su toliko velike da potrebe za obnovom značajno premjašuju procene napravljene nakon borbi u Gazi i rata na Zapadnom Balkanu. Istovremeno, dio sredstava bi mogao da dođe iz zamrznute ruske imovine, koju Ukrajina planira da koristi za obnovu.  

Zirojević: Predsjednik Višeg suda najavio nedolazak na sjednicu odbora, klasičan kukavičluk i bijeg od odgovornosti

Četvrtak, 26.02.2026 | 19:59

Nakon što je predsjednik Višeg suda Zoran Radović obavijestio predsjednika Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu Zorana Mrkića da neće prisustvovati sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu čija je tema “Utvrđivanje okolnosti u vezi s bjegstvom prvostepeno osuđenog Miloša Medenice”, reagovao je poslanik Socijaldemokrata i član Evropskog saveza, Nikola Zirojević. 

Crna Gora pred zatvaranjem poglavlja 21 na Međuvladinoj konferenciji 17. marta

Četvrtak, 26.02.2026 | 20:12

Međuvladina konferencija na kojoj će Crna Gora zatvoriti poglavlje 21 - Transevropske transportne mreže, trebalo bi da bude održana 17. marta, saznaje TVCG u Briselu.