Ponedjeljak, 16.06.2025 | 09:19
IZVOR: rts.rs

Sunce odbacuje svoje planete, Merkur prvi na udaru – Evo da li će Zemlja uspjeti da opstane?

Za oko pet milijardi godina, Sunce će ostati bez vodonika i pretvoriće se u crvenog džina pošto će početi sa fuzijom helijuma. U tom procesu, očekuje se da će Solarni sistem ostati bez Merkura, vjerovatno i Venere. Nova istraživanja sugerišu, možda i bez Zemlje




Foto: Ilustracija/ Pexels

Pretpostavke do kojih je došla nova studija podrazumevaju međutim, da će taj scenario biti izvjestan samo ako u međuvremenu ništa ne bude uticalo na Solarni sistem, što naravno nije izvjesno. S tim u vezi, važno je da budemo svjesni da zvezde širom galaksije mogu napraviti velike promjene u planetarnom poretku, čak i sa daljine

Nova istraživanja upravo zato sugerišu da raniji pokušaji predviđanja efekata interakcija između našeg planetarnog sistema i zvijezda uveliko precenjuju stabilnost planeta.

Nedavni naučni rad je već ukazao na to da i male varijacije u orbiti Neptuna mogu da izazovu odbacivanje Merkura od Sunca, uz koliziju sa nekom od planeta ili samostalno, daleko u međuzvezdani prostor.

Novi rad daje nam uvid u simulaciju u kojoj je situacija još dramatičnija.

Scenario koji sada nude istraživači imaju projekcije da će se naš Solarni sistem kretati blizu nekih zvijezda u periodu od narednih nekoliko milijardi godina.

Istraživači procenjuju da će biti oko 20 takvih prolazaka na milion godina na daljini od oko 3,25 svjetlosnih godina. To je malo bliže od trenutno nama najbliže zvezde, koja nam je daleko 4,25 svetlosnih godina.

Simulacije za narednih pet milijardi godina, pokazale su da se dva procenta scenarija završavaju bez nekih planeta, među kojima su već pomenuta Venera i Merkur. Možda među njima bude i Zemlja.

Prema predviđanjima naučnika, Pluton ima 5 odsto šanse da postane nestabilan, uslijed poremećaja orbite, ali bi Merkur ipak bio prvi u redu za napuštanje Solarnog sistema.

Orbita tako bliska Suncu čini da je upravo Merkur statistički najbliža planeta bilo kom drugom svjetu u solarnom sistemu, zbog čega je verovatnoća njegove nestabilnosti povećana na čak 50 do 80 odsto.

A šta će biti sa našom kućom?

Kada je riječ o Zemlji, proračunat je odnos rizika od 1 prema 500 (0,2%) da će biti izgubljena iz našeg planetarnog sistema, ili zbog izbacivanja iz Solarnog sistema ili zbog sudara sa nekom drugom planetom ili nebeskim telom.

Na kraju, istraživači poručuju da ne bi trebalo da nas teši ideja o mogućem životu na Marsu, jer Crvena planeta ima malo veće šanse (0,3%) za sudar sa drugim svijetom ili izgubljenost u mraku međuzvezdanog prostora uslijed odbacivanja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Smijenjen Vuk Kadić

Četvrtak, 06.11.2025 | 17:07

Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Vuk Kadić smijenjen...

Pročitajte koje će saobraćajnice biti ZATVORENE povodom održavanja trke NLB Podgorica Millenium Run

Četvrtak, 06.11.2025 | 17:18

Povodom održavanja trke NLB Podgorica Millenium Run od petka 07. novembra do nedjelje 09. novembra, biće privremeno obustavljen saobraćaj na više lokacija u Podgorici, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Porodice stradalih na Cetinju: Imamo informaciju da je SMIJENJEN Jokić, odlučićemo o eventualnom PREKIDU protesta

Četvrtak, 06.11.2025 | 18:56

Porodice stradalih u dva masakra na Cetinju, koji protestuju mjesecima tražeći pravdu za smrt svojih najbližnjih, dobili su informaciju večeras da je smijenjen načelnik Centra za bezbjednost Podgorica Goran Jokić. Saopštili su da će nakon ove smjene donijeti odluku i izvijestiti javnost o eventualnom prekidu protesta.

POGLEDAJTE - Ovo su proizvodi sa limitiranim cijenama

Petak, 07.11.2025 | 07:46

Vlada je juče usvojila je Odluku o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi – Limitirane cijene, kojom se uvode privremene kontrole cijena osnovnih životnih namirnica i higijenskih proizvoda.

Joković: Poljoprivrednicima GORIVO bez AKCIZE, mjekari već imaju VISOKE subvencije

Četvrtak, 06.11.2025 | 18:39

"U toku je usaglašavanje poglavlja koje se odnosi na poljoprivredu sa EU i ono što budemo mogli da uredimo i gdje god budemo mogli da povećamo, povećaćemo", kazao je Joković

Sindikalna organizacija HG „Budvanska rivijera” najavila protest za 11. novembar

Petak, 07.11.2025 | 14:30

Izvršni odbor Sindikalne organizacije HG „Budvanska rivijera” saopštio je da će se u utorak, 11. novembra, u 15:30 sati, održati mirno protestno okupljanje zaposlenih i svih građana koji žele da pruže podršku zaposlenima društva.

Opozicija tvrdi da ne ispunjava uslove: Predrag Radunović predložen za petog člana Senata DRI

Petak, 07.11.2025 | 14:28

Vladajuća većina predložila je Skupštini da za petog člana Senata Državne revizorske institucije izabere Predraga Radunovića, koji, kako tvrdi opozicija, ne ispunjava uslove konkursa.

Ministarstvo pomorstva o OTETOM tankeru: U kontaktu smo sa brodovlasnikom

Petak, 07.11.2025 | 14:23

Ministarstvo pomorstva Crne Gore oglasilo se povodom informacija da su naoružani pirati kod obale Somalije zarobili tanker “Hellas Aphrodite”, na kojem se, prema dostupnim podacima, nalazi crnogorski državljanin u svojstvu Zapovjednika.

Milatović: Izvještaj EK OHRABRENJE, nema prostora za zastoj

Petak, 07.11.2025 | 14:21

Šef Delegacije EU Johan Satler uručio je predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću Izvještaj Evropske komisije o napretku za 2025. godinu.

Jedna osoba POGUNALA u udesu kod Ravne Rijeke, saobraćaj u prekidu

Petak, 07.11.2025 | 14:16

Jedna osoba je poginula u udesu koji se danas dogodio na magistralnom putu Bijelo Polje – Mojkovac u mjestu Ravna Rijeka, saopšteno je CdM-u iz policije.

Odbor za ekonomiju predložio Radunovića za Senat DRI

Petak, 07.11.2025 | 14:15

Vladajuća većina predložila je Skupštini da za petog člana Senata Državne revizorske institucije izabere Predraga Radunovića, koji, kako tvrdi opozicija, ne ispunjava uslove konkursa. Na Odboru za ekonomiju, Predrag Radunović je dobio podršku sedam članova iz redova vladajuće koalicije.

Glavni grad dodjeljuje subvencije od 50.000 eura za 16 zanatlija

Petak, 07.11.2025 | 13:58

Komisija Glavnog grada za podršku starim zanatima donijela je Odluku o raspodjeli sredstava u iznosu od 50.000 eura za podršku starim zanatima u 2025. godini, a na osnovu sprovedenog javnog konkursa, saopšteno je iz gradske uprave.

Bura u Engleskoj: Tuhel izostavio Palmera i Tomorija, navijači bijesni!

Petak, 07.11.2025 | 13:37

Selektor reprezentacije Engleske, Tomas Tuhel, saopštio je spisak od 25 fudbalera na koje računa za predstojeći duel devetog kola kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. godine, koje će se održati u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.

Pretresi širom Crne Gore: Policija traži oružje, municiju, narkotike kod OKG-a

Petak, 07.11.2025 | 13:17

Utoku su pretresi na više lokacija širom Crne Gore, potvrđeno je Pobjedi iz nezvaničnih izvora.

Jedan od NAJPOPULARNJIH filmova 80-ih dobija nastavak, u bioskope stiže 2027.

Petak, 07.11.2025 | 13:05

Nakon nekoliko decenija čekanja, Gremlini se vraćaju na velika platna Warner Bros.