Petak, 20.06.2025 | 08:42
IZVOR: rts.rs/Guardian

Istraživanje - Kreće prva naučna ekspedicija u POTRAGU ZA BLAGOM pirata sa Kariba

Pomorski arheolozi će prvi put krenuti u istraživanje morskog dna Bahama, i prvi put detaljno pretražiti zloglasno piratsko skrovište Nju Providens u nadi da će pronaći olupine brodova i blago.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Pirati sa Kariba je filmska franšiza vrijedna četiri i po milijardi dolara, a Crnobradi i Kaliko Džek Rakam su među pljačkaškim gusarima koji su vjekovima zaokupljali maštu.

Ali gotovo ništa se ne zna o životu i vremenima pravih pirata.

Sada će vodeći britanski pomorski arheolog biti jedan od predvodnika ekspedicije kojoj je prvi put dozvoljeno da traži piratske brodove kod Nasaua na ostrvu Nju Providens, ozloglašenom piratskom skrovištu od prije 300 godina.

Niko do sada nije istraživao morsko dno u potrazi za njihovim brodovima i blagom, a kamoli za svakodnevnim stvarima koje bi mogle biti vrijedne za istorijska istraživanja, navodi dr Šon Kingsli.

„Potencijal je ogroman“, dodaje arheolog. „Očekujemo da ćemo pronaći neke zaista sjajne stvari jer je ovo pravi dom pirata sa Kariba. Pirati nisu vodili dnevnike u kojima su bilježili svoja nedjela. Ono što se dogodilo u Nasauu ostalo je u Nasauu. Ako želimo da otkrijemo istinu, moraćemo da ronimo za njom.“

Bahami su bili važna raskrsnica trgovačkih puteva i prema istorijskim izvorima više od 500 brodova je potonulo kod Nju Providensa od 1680-ih. Ali moguće je da ih ima još desetine, među kojima su i piratski brodovi.

Godine 1718, kada je Vuds Rodžers otplovio u Nasau da postane guverner, primijetio je 40 zaplijenjenih brodova na obali koji su „ili spaljeni ili potopljeni“ da bi se uništili dokazi i „oko 700 pirata“.

Godine 1696, gusar Henri Ejveri je otplovio u Nasau svojim brodom, „Fensi“, natovarenim plijenom. Dio blaga je iskoristio da podmiti guvernera Bahama, uspostavivši Nasau kao bazu za druge pirate.

Na vrhu liste najtraženijih olupina je „Fensi“, vodeći brod sa 46 topova.

„Ejveri iz Plimuta zapalio je fitilj i bacio granatu koja je započela zlatno doba piraterije nakon što je opljačkao brod sa blagom Mogula vredan 108 miliona dolara kod Indije. Zatim je otplovio u Nasau 1696. godine da se prikrije, proslavi i da posada podijeli dio plijena“, objašnjava Kingsli.

„Ejveri je potopio 'Fensi' u Nasauu. To je krunski dragulj među piratskim brodovima. Ako bismo pronašli bilo šta povezano sa tim, bilo bi spektakularno. Njegova pljačka bila je najveća i najuspješnija piratska pljačka na otvorenom moru.“

Ekspedicija Pirata Nju Providensa – koja je posvećena nauci, obrazovanju, zabavi i turizmu na Bahamima – oslanja se na istorijske i arheološke dokaze kako bi sprovela prvo podvodno istraživanje, koje počinje u septembru.

Projekat je obezbijedio prvi sporazum sa Korporacijom za starine, spomenike i muzeje Bahama, partnerom saradnikom.

Kingsli je istražio više od 350 olupina brodova u poslednjih 30 godina i osnivač je i urednik časopisa Wreckwatch, jedinog časopisa na svetu posvećenog potonulim plovilima.

Pridružena Wreckwatch TV sarađuje sa ekspedicijom Pirati iz Nju Providensa kako bi oživjela „istoriju, uništeni pejzaž i morske pse zlatnog doba piraterije između 1696. i 1730. godine“ kroz dokumentarac Misterija blaga kralja pirata.

„Bahami, sa svojim azurnim vodama i kristalno čistom podvodnom vidljivošću, san su svakog filmskog stvaraoca. Po prvi put u istoriji, gledaoci će svojim očima vidjeti mjesta gdje su Crnobradi i njegove bande terorisali Ameriku“, najavljuje koreditelj filma, Kris Atkins.

„Negdje tamo su boce vina sa kojima su se zabavljali, lule za duvan koje su pušili, novčića nepažljivo izgubljenih i još mnogo toga. Ovo je jedinstvena prilika da se izbliza upoznate sa pravim piratima sa Kariba.“

Na pitanje kako će identifikovati olupine piratskih brodova, Kingsli objašnjava da ukoliko pronađu holandski, engleski ili francuski potonuli brod, na njima je veoma specifična vrsta materijalne kulture. „Ako je španski, imaće tegle za masline, što je dobar marker. Ako je britanski, može imati, na primjer, lule za duvan iz Bristola ili Londona.“

„Na piratskim olupinama ćete pronaći francusku, englesku i holandsku keramiku i mješavinu novčića, svega od arapskog do britanskog, i oružja koje koriste pirati.“

Dr Majkl Pejtman, kodirektor ekspedicije i ambasador za istoriju, kulturu i muzeologiju na Bahamima, rekao je: „Ovo je prvi projekat rekonstrukcije luke i pejzaža gdje su bili smješteni Crnobradi, Kaliko Džek Rakam, En Boni i ostatak ozloglašene Leteće bande. Bilo šta još uvijek može biti tamo dolje".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Predsjednik Opštine Mojkovac osuđen na pola godine

Petak, 16.01.2026 | 08:13

Predsjednik Opštine Mojkovac Vesko Delić osuđen je na uslovnu kaznu zatvora od pola godine, koja se neće izvršiti ukoliko u roku od dvije godine ne počini novo krivično djelo.

Dajana i Ilija Pejović: Ljubav nam je životna konstanta

Petak, 16.01.2026 | 09:44

Dajana Golubović Pejović i Ilija Pejović važe za par od sklada, odišu ljubavlju, porodičnom toplinom, “naši” su, a svoji. Upoznali su se kao dvadesetogodišnjaci na televiziji na kojoj su tada radili, i njihova priča, priča je o ljubavi i istrajnosti.

Makron se pred vojnicima pojavio s krvavim okom (VIDEO)

Petak, 16.01.2026 | 10:58

Emanuel Makron se na svom godišnjem obraćanju francuskim vojnicima pojavio s crvenim okom. Tom prilikom se našalio, iskoristivši priliku da pozove na jačanje vojne moći Francuske.

Uprava policije: Neprijavljene blokade ugrožavaju bezbjednost građana

Petak, 16.01.2026 | 11:37

Uprava policije (UP) saopštila je da građani nenajavljenim blokadama direktno ugrožavaju sopstvenu bezbjednost, bezbjednost drugih učesnika saobraćaja, kao i prava i slobode drugih građana, te navode da preusmjeravanje i zatvaranje drumskog saobraćaja može vršiti isključivo policija.

Spremite novčanike! Skijališta Crne Gore objavila zvanični cjenovnik – pogledajte koliko košta skijanje

Petak, 16.01.2026 | 12:41

Zvanični ski pass cjenovnik Skijališta Crne Gore za sezonu 2025/2026. objavljen je danas.

Vremenska prognoza - Pogledajte kakvo nas VRIJEME očekuje sjutra

Petak, 16.01.2026 | 21:40

U subotu se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz promjenljivu oblačnost u sjevernim predjelima.

Bulatović: Izlazak iz vlasti zavisi od ishoda sjednice Vlade

Petak, 16.01.2026 | 21:25

U DNP-u ističu da su stavovi te partije o postrojenju u Botunu poznati godinama unazad i da će o mogućem izlasku iz vlasti odlučiti nakon prve redove sjednice Vlade na kojoj će se razmatrati njihovi zahtjevi, za koje očekuju da budu prihvaćeni, prenosi RTCG.  

Udruženje sudija: O zakonitosti presuda odlučuju nadležne institucije

Petak, 16.01.2026 | 20:50

Sudije su dužne da svoje odluke donose slobodno, nezavisno i bez pritisaka, a obaveza svih učesnika u javnom prostoru jeste da doprinesu očuvanju dostojanstva sudijske funkcije i vladavine prava. To je saopšteno iz Udruženja suda Crne Gore.

Vujović, Čavor i Suljević: Borili smo se do kraja ali sporne mnoge sudijske odluke

Petak, 16.01.2026 | 20:16

Naši rukometaši doživjeli su bolan poraz od Slovenije na startu Evropskog prvenstva - 41:40. Očekivano, taj neuspjeh teško je pao našim reprezentativcima.

Univerzitet Crne Gore će objaviti registar diploma

Petak, 16.01.2026 | 20:05

Prorektor Veselin Mićanović najavio i uvođenje fleksibilnih modela studija, u skladu sa novim Zakonom o visokom obrazovanju, kao i početak novih studijskih programa

Skandal u najavi: Vaterpolisti Malte pod istragom da su se kladili na sopstveni ubjedljivi poraz protiv Crne Gore

Petak, 16.01.2026 | 19:18

Igrači osumnjičeni da su se kladili na gol-razliku i pokušali da utiču na ishod utakmice tokom Evropskog prvenstva u Beogradu

FNC uveo rangiranje po kategorijama, evo kako je pozicioniran Miloš Janičić

Petak, 16.01.2026 | 20:23

Fight Nation Championship (FNC) iza sebe ima izuzetno uspješnu godinu, a promocija je napravila i veliki iskorak uz potrebu za jasnijom strukturom takmičarske hijerarhije.

Završena blokada: Uspostavljen saobraćaj na putevima ka Nikšiću, Cetinju i Baru

Petak, 16.01.2026 | 19:00

Mještani Zete i danas organizuju blokade saobraćaja na više putnih pravaca.

Inter želi što prije da blindira mladog napadača

Petak, 16.01.2026 | 20:35

Inter je pokrenuo pregovore sa mladim napadačem Frančeskom Pio Espozitom i želi što prije da ga „blindira“ dugoročnim ugovorom.

Suljević: Crna Gora bez doprinosa NVO ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija

Petak, 16.01.2026 | 17:42

Crna Gora, bez doprinosa nevladinih organizacija (NVO), ne bi bila na sadašnjem nivou evropskih integracija, poručio je ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, Ernad Suljević.