Subota, 21.06.2025 | 21:54
IZVOR: danas.rs

Muči vas nesanica - Ove namirnice vam mogu pomoći da lakše ZASPITE

Nesanica je neprijatno stanje koje može ozbiljno narušiti kvalitet života, ali istraživanja su pokazala da se jednostavna promjena životnih navika može pokazati izuzetno djelotvornom u njenoj prevenciji.




Foto: Ilustracija/ Pexels

U novoj studiji objavljenoj u časopisu „Sleep Health“, naučnici sa Kolumbije i Univerziteta u Čikagu izvještavaju da konzumiranje preporučene dnevne količine voća i povrća značajno pomaže ljudima da bolje spavaju noću.

Kako voće i povrće poboljšavaju san

Prekinut san, koji naučnici nazivaju „fragmentacija sna“, izaziva niz ozbiljnih zdravstvenih posljedica, od srčane insuficijencije i dijabetesa do kognitivnog oštećenja i disfunkcije mozga, prenosi Miss7.

Jedan od glavnih razloga je vjerovatno svima poznat: loša ishrana u kojoj nedostaje svježeg voća i povrća. Studija je obuhvatila 34 zdravih mladih odraslih osoba prosječne starosti 28 godina, koje nisu imale poznatih problema sa spavanjem.

Učesnici su zamoljeni da 201 dan evidentiraju svoju ishranu u aplikaciji, dok nose narukvice koje su pratile njihov san tokom tog perioda. Nakon analize podataka prikupljenih putem aplikacije i narukvica koristeći statističko modeliranje, istraživači su otkrili da se kvalitet sna može poboljšati za čak 16 procenata ako jedu pet porcija voća i povrća – preporučeni dnevni unos Centra za kontrolu i prevenciju bolesti – u poređenju sa ishranom koja ne sadrži voće i povrće. Još zanimljivije je to što su efekti bili gotovo trenutni: poboljšan san je primijećen iste noći kada su učesnici jeli veće količine voća i povrća.

„Zapanjujuće je da se tako značajna promena mogla vidjeti za manje od 24 sata“, objasnila je stručnjakinja za san sa Univerziteta u Čikagu, Esra Tasali, u saopštenju za štampu. Iako 16 procenata možda ne zvuči kao mnogo, Tasali je to opisala kao „izuzetno značajnu razliku“.

Prema saopštenju Univerziteta Kolumbija, aminokisjelina triptofan može biti odgovorna za ovaj efekat. Voće i povrće sadrže ugljene hidrate koji pomažu mozgu da apsorbuje triptofan, objašnjava Kolumbija, što zauzvrat stimuliše proizvodnju hormona spavanja melatonina. Iako možete kupiti sintetičke oblike melatonina u prodavnicama, ukusnija i zdravija opcija je da podstaknete svoj mozak da ga sam proizvodi jedući voće i povrće.

Pet porcija može zvučati kao veliki izazov, ali istraživači kažu da povećanje unosa voća i povrća generalno može poboljšati san, čak i ako ne jedete preporučenu dnevnu količinu, izvještava Neoskop. „Ljudi me često pitaju da li postoji hrana koja im može pomoći da bolje spavaju“, rekla je u saopštenju autorka Mari-Pjer Sen-Onž, direktorka Centra za spavanje Kolumbija. „Male promjene mogu imati veliki uticaj na kvalitet vašeg sna. To je ohrabrujuće – jer možete uticati na kvalitet svog sna.“

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

U SUBOTU stiže pun Mjesec u Vodoliji – Evo šta donosi svakom horoskopskom znaku

Utorak, 05.08.2025 | 20:01

Rakovi, ako postoje neriješeni odnosi, sada bi mogli kulminirati, što može dovesti ili do dublje povezanosti – ili do oslobađanja. Iskoristite snagu ovog punog Mjeseca za emocionalno čišćenje i transformaciju. Ne bojte se pogledati u ono što obično izbjegavate.

Važno oglašavanje Tanje Savić nakon OTKAZANIH nastupa: „Moje tijelo je ovog puta potpuno otkazalo“

Utorak, 05.08.2025 | 18:27

Nakon što su posjlednjih dana otkazani njeni najavljeni nastupi, Tanja Savić odlučila je da se direktno obrati svojoj publici i otvori dušu, iskreno govoreći o razlozima koji su doveli do toga da se koncerti moraju odložiti.

Akcija 'Stranac': U julu donijeto preko 350 RJEŠENJA o povratku, protjerivanju i otkazu BORAVKA

Srijeda, 06.08.2025 | 08:16

Iz Uprave policije je saopšteno da je u akciji 'Stranac' u julu donijeto preko 350 rješenja o povratku, protjerivanju i otkazu boravka, dok je 14 osoba prinudno udaljeno iz Crne Gore.

Džudi Rajzing Rajnke sa saradnicama posjetila HIDROELEKTRANU “PIVA”: Partnerstvo u razvoju obnovljivih izvora energije

Utorak, 05.08.2025 | 18:47

Delegacija Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, predvođena ambasadorkom Džudi Rajzing Rajnke (Judy Rising Reinke), boravila je danas u radnoj posjeti Hidroelektrani “Piva”.

Stižu lijepi prilivi: Ovi znakovi do kraja ljeta riješiće sve finansijske probleme

Srijeda, 06.08.2025 | 12:03

Ovnovi, Lavovi i Strijelčevi ovog ljeta mogu da odahnu, zvijezde su im konačno naklonjene kada je riječ o novcu.    

Do kraja mjeseca RASPISIVANJE TENDERA za izgradnju bulevara kroz Tivat

Srijeda, 06.08.2025 | 17:28

Na inicijativu predsjednika Opštine Tivat Željka Komnenovića, danas je održan radni sastanak predstavnika svih relevantnih institucija i preduzeća u susret raspisivanju tendera za izgradnju bulevara kroz Tivat – kapitalnog projekta koji bi, prema riječima lokalne uprave, trebalo da značajno unaprijedi saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu ovog primorskog grada.  

Ženski klub Skupštine Crne Gore: Reformisati sistem i ZAŠTITITI ŽENE

Srijeda, 06.08.2025 | 17:08

Nasilje nad ženama predstavlja najgrublje kršenje osnovnih ljudskih prava i demokratskih principa, a nijedan društveni ni privatni razlog ne može opravdati fizički napad koji je doveo do smrti Alme Ćosović, saopštio je Ženski klub Skupštine.

Otkriven tačan UZROK SMRTI Ozija Ozborna

Srijeda, 06.08.2025 | 16:52

Prema zvaničnom izvještaju, uzrok smrti Ozija Ozborna bio je akutni infarkt miokarda i srčani zastoj, piše Dejli mejl.

Vujović: Bokeljska mornarica ZASLUŽUJE održiv i jasan institucionalni okvir

Srijeda, 06.08.2025 | 16:41

Ministarstvo kulture i medija, kako poručuju u saopštenju s potpisom ovog resora, pozdravlja donošenje Zakona o dopuni Zakona o zaštiti kulturnih dobara, kojim se jasno definiše pravni osnov za organizacije čija su kulturna dobra upisana na UNESCO listu, uz set mjera usmjerenih na njihovu zaštitu i očuvanje, pa će odgovorno i stručno pristupiti daljem procesu u skladu sa savremenim normama zaštite kulturne baštine.

Ministarstvo odbrane RASPISALO OGLAS za obrazovanje kadeta u Grčkoj

Srijeda, 06.08.2025 | 16:25

Ministarstvo odbrane Crne Gore raspisalo je javni oglas za besplatno obrazovanje šest kadeta/kinja na vojnim akademijama u Republici Grčkoj.

Dodik RASPISUJE referendum o sebi: Poslušaću narod

Srijeda, 06.08.2025 | 16:22

Milorad Dodik najavio je danas raspisivanje referenduma nakon odluke o oduzimanju mandata.

"Dajte mu Oskara dok JOŠ ZNA ko je": Brus Vilis se više ne sjeća karijere, porodica traži nagradu dok je još živ

Srijeda, 06.08.2025 | 16:17

Brus Vilis bio je jedan od najprepoznatljivijih i najvoljenijih glumaca Holivuda tokom proteklih decenija.

Lalatoviću meč SUSPENZIJE, ne vodi ekipu u najvećem derbiju

Srijeda, 06.08.2025 | 16:02

Šef stručnog štaba Budućnosti Nenad Lalatović kažnjen je zabranom vođenja ekipe na jednoj utakmici, saopštio je Fudbalski savez Crne Gore.

Naučnici ZBUNJENI: U jezgru planete Zemlje OTKRIVENO nešto misteriozno

Srijeda, 06.08.2025 | 15:57

Kada učimo o jezgru Zemlje u školi, ono se često prikazuje kao mirna, savršeno okrugla lopta, smještena duboko ispod slojeva koji se poput babuški obavijaju oko nje.

Pejović: Femicid je krajnji ishod dugotrajnog IGNORISANJA upozoravajućih signala, važno je da se DJELUJE

Srijeda, 06.08.2025 | 15:45

Posljednji slučaj, u kojem je žena preminula od posljedica brutalnog nasilja koje je preživjela u prisustvu svog djeteta, još jednom nas suočava s činjenicom da postoje ozbiljni propusti u prepoznavanju i zaustavljanju nasilja, ocijenila je poslanica Posebnog kluba poslanika Jevrosime Pejović.