Ponedjeljak, 30.06.2025 | 16:45
IZVOR: kolektiv.me

Milatović na Konferenciji UN-a u Sevilji: Održivi razvoj nije izbor, VEĆ PUT ka BOLJOJ BUDUĆNOSTI

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović učestvuje na Četvrtoj međunarodnoj konferenciji Ujedinjenih nacija o finansiranju za razvoj, koja se održava u Sevilji, u prisustvu brojnih svjetskih lidera i na poziv generalnog sekretara UN Antonija Gutjeresa i premijera Španije Pedra Sančeza.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore 

Obraćajući se na plenarnoj sesiji, predsjednik Milatović istakao je da se ova konferencija održava u pravom trenutku - u vrijeme ozbiljnih geopolitičkih nesigurnosti, rekordnih izdvajanja za bezbjednost i odbranu širom svijeta, klimatskih promjena i rastuće nejednakosti, kada izgleda da svijet ne poklanja dovoljno pažnje jednoj od najvažnijih tema za budućnost svijeta - održivom razvoju. 

U tom smislu je istakao da je Crna Gora, prije više od tri decenije, napravila važan politički izbor da postane prva država na svijetu koja se u Ustavu proglasila ekološkom, čime je održivost postala temelj crnogorske politike, demokratskog identiteta i evropske budućnosti.  

„Za nas, održivi razvoj nije samo politički cilj – to je način na koji gradimo društvo, ekonomiju i međunarodne odnose", poručio je Milatović.

Predsjednik je naglasio da Crna Gora bilježi konkretne rezultate, uključujući napredak u oblastima poput borbe protiv siromaštva, dostojanstvenog rada, inovacija i zelene ekonomije.

Prema posljednjem globalnom izvještaju Ujedinjenih nacija, Crna Gora se nalazi na 57. mjestu od 193 zemlje po ostvarenju ciljeva održivog razvoja – što predstavlja skok od 29 mjesta u samo dvije godine.

„Naša zemlja je izgradila sveobuhvatnu strukturu finansiranja održivog razvoja, koja obuhvata nacionalne fondove – poput Eko fonda, Fonda za ubrzani razvoj i Fonda za inovacije – kao i podršku iz EU pretpristupnih fondova (IPA) zahvaljujući čemu ubrzavamo strukturne reforme dostižući EU standarde u ovoj oblasti.  Na taj način pokazujemo da proces pristupanja Crne Gore EU nije samo geopolitička aspiracija - to je razvojna strategija koja je blisko povezana sa našim putovanjem ka ispunjenju ciljeva održivog razvoja. To je ono što održivi razvoj znači u praksi: stvarna ekonomska transformacija vođena vrijednostima, a ne samo brojevima", naglasio je predsjednik države. 

Na kraju obraćanja on je poručio da Crna Gora možda nije velika po površini, ali je snažna po odlučnosti i jasnim prioritetima kada je u pitanju posvećenost multilateralizmu, sistemu UN-a i održivoj budućnosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

GO URA uoči kongresa: Abazović predložen za PREDSJEDNIKA, uvodi se funkcija zamjenika predsjednika

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 21:03

Na danas održanoj sjednici Glavnog odbora Građanskog pokreta URA potvrđena je kandidatura Dritana Abazovića za predsjednika partije u narednom četvorogodišenjem mandatu o kojoj će delegati izjasniti na predstojećem kongresu.

Dukaj: Zakon o Vladi jasno definiše MAKSIMALNO 18 ministarstava, uključujući dva bez resora

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 20:43

Zakon o Vladi jasno propisuje da budući mandatar može formirati do 18 ministarstava, od kojih dva mogu biti bez resora. Takođe, predviđeno je do četiri potpredsjednika Vlade, pri čemu budući premijer mora voditi računa o zastupljenosti manjinskih naroda i žena, poručio je ministar javne uprave Maraš Dukaj, gostujući u emisiji Naglas na Radio-televiiziji Crne Gore.

BS: Ostajemo dosljedni svom političkom kursu koji se TEMELJI na evropskom putu Crne Gore

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 19:12

Bošnjačka stranka ostaje dosljedna svom političkom kursu koji se temelji na evropskom putu Crne Gore i zaštiti interesa bošnjačkog naroda u Crnoj Gori, saopšteno je iz te partije na navode Evropskog saveza.

Milatović–Sančez: SNAŽNA PODRŠKA Španije EU putu Crne Gore

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 19:08

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović sastao se sa premijerom Kraljevine Španije Pedrom Sančezom na marginama Konferencije Ujedinjenih nacija o finansiranju razvoja, koja se održava u Sevilji.

Šćekić: Bulatović bio političar koji NIJE PRISTAJAO na kompromise sa čašću

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 17:52

Bio je oličenje čovjeka i političara koji nije pristajao na kompromise sa čašću, poručio je danas ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić povodom godišnjice smrti osnivača Socijalističke narodne partije (SNP) Momira Bulatovića.

Evo kako od PEŠKIRA za plažu napraviti TORBU

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 21:39

Novi trik postao je apsolutni hit na društvenim mrežama.

Let Air Montenegra MNE156, na relaciji Tivat-Beograd, PREUSMJEREN na Aerodrom Podgorica

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 21:06

Usljed privremenog prekida redovnog saobraćaja na Aerodromu Tivat, večerašnji let Air Montenegra MNE156, koji je trebalo da bude realizovan iz Tivta za Beograd u 19.20h, preusmjeren je na Aerodrom Podgorica, saopšteno je iz Air Montenegro.

GO URA uoči kongresa: Abazović predložen za PREDSJEDNIKA, uvodi se funkcija zamjenika predsjednika

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 21:03

Na danas održanoj sjednici Glavnog odbora Građanskog pokreta URA potvrđena je kandidatura Dritana Abazovića za predsjednika partije u narednom četvorogodišenjem mandatu o kojoj će delegati izjasniti na predstojećem kongresu.

"Nije kao nekada": Katarina Grujić progovorila o BRAKU

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 20:53

Progovorila o privatnom životu.

Dukaj: Zakon o Vladi jasno definiše MAKSIMALNO 18 ministarstava, uključujući dva bez resora

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 20:43

Zakon o Vladi jasno propisuje da budući mandatar može formirati do 18 ministarstava, od kojih dva mogu biti bez resora. Takođe, predviđeno je do četiri potpredsjednika Vlade, pri čemu budući premijer mora voditi računa o zastupljenosti manjinskih naroda i žena, poručio je ministar javne uprave Maraš Dukaj, gostujući u emisiji Naglas na Radio-televiiziji Crne Gore.

POMFRIT od TIKVICA koji osvaja – probajte i zaboravite na klasični

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 20:20

S lijepim vremenom nam dolaze i različite ideje za jednostavne i lagane obroke, a još ako se brzo spremaju, onda je to naše novo savršeno rješenje za vrele dane.

POVREDE i PREOKRETI na Vimbldonu: Cicipas predao, Rune eliminisan

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 20:11

Grk Stefanos Cicipas predao je meč na startu Vimbldona zbog povrede.

Da li JEDETE PATLIDŽAN? Evo važnih informacija koje treba da znate

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 20:01

Patlidžan je često zanemareno, ali vrlo hranjivo povrće koje donosi brojne zdravstvene koristi.

ODLUKA VLADE: Mirna Nikčević neće biti u Savjetu za zaštitu potrošača

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 19:54

Iz Vlade je Portalu RTCG saopšteno da Mirna Nikčević neće biti članica Savjeta za zaštitu potrošača.

Veteran nije pao bez borbe: Alkaras SLAVIO tek u petom setu

Ponedjeljak, 30.06.2025 | 19:30

Aktuelni šampion Vimbldona Karlos Alkaras već na startu je naišao na probleme, pa je tek nakon pet setova slomio otpor veterana iz Italije Fabija Fonjinija - 7:5, 6:7, 7:5, 2:6, 6:1.