Psihološka trauma često ostaje nevidljiva, ali njeni tragovi se mogu pojaviti u našem tijelu.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Navikli smo da mislimo da je fizički bol signal tijela o fizičkom oštećenju ili neravnoteži. Ali šta ako ljekarski pregledi ne pronađu uzrok, a ljekari sležu ramenima, a simptomi ne nestanu i tijelo boli?
Somatoformni poremećaji su grupa psihosomatskih bolesti koje se zasnivaju na fizičkim simptomima koji podsjećaju na somatsku bolest, ali se ne mogu otkriti specifični poremećaji organa ili sistema. Osoba godinama ide kod ljekara, dobijajući dijagnoze, ali koren problema ostaje neidentifikovan.
Zašto se ovo dešava?
Um koji nije u stanju da obradi traumu, stres ili potisnute emocije "prenosi" napetost na tijlo. Tako nastaju: hronične migrene, neobjašnjiv bol u leđima, grudima ili stomaku, osjećaj knedle u grlu, utrnulost, peckanje, neurodermatitis itd. I to nije simulacija. Bilo koji bol je signal tela o opasnosti i riziku. To je vapaj za pomoć!
Tjelesno pamćenje beleži svaku epizodu bola, straha i bespomoćnosti; neobrađeno traumatsko iskustvo taloži se u mišićima, zglobovima i unutrašnjim organima, formirajući hronični spazam, područja stagnacije i blokade u tijelu. U psihoterapeutskoj kineziologiji, da bi se utvrdilo koja je emocija zaglavljena u određenom dijelu tijela, koristi se mapa emocija na tijelu, pomoću koje se može pronaći i utvrditi šta tačno nije doživljeno kod određene osobe, pa čak i u kom uzrastu se traumatski događaj dogodio.
A vi možete pokušati da dešifrujete šta vam tijelo govori, gde je bol lokalizovan, koji sistem je opterećen i ne može da se nosi sa tim.
U kojim djelovima tijela krijemo bol?
Glavobolja i migrene
Mogući razlozi: perfekcionizam, hronični stres zbog straha od grešaka.
Vrat i ramena
Mogući razlozi: "Kakav nepodnošljiv teret nosim na svojim plećima?“ Sindrom bola u ovoj oblasti može biti posljedica hiperodgovornosti, prekomjerne kontrole, potisnutog straha ili stida, straha od promjene.
Bol u leđima
Mogući razlozi: strah od povjerenja, strah od ostavljanja bez podrške, osjećaj "nedostatka podrške“, osjećaj krivice.
Želudac i crijeva
Mogući razlozi: "Ne mogu da svarim“ nije samo metafora, već fiziološka realnost. Šta ne možete da proživite i prihvatite? Koji konflikt nije rješen dugo i izaziva vam anksioznost? Koji hronični stres je i dalje prisutan u vašem životu?
Grudi su ranjivo područje
Mogući razlozi: ogorčenost, strah od odbijanja, emocionalni bol i neobrađena tuga.
Kako da pomognete sebi
Postanite svesni veze - zapitajte se: "Šta mi telo govori?“, "Šta treba da se promjeni u mom životu?“, "Koje emocije sebi zabranjujem da osjećam?“
Vratite kontakt sa tijelom - svjesno kretanje, vežbe disanja, masaža, vježbe za tijelo.
Proživljavanje potisnutih emocija - vođenje dnevnika, terapija, bezbjedno izražavanje čak i teških emocija.
Zapamtite, tijelo nije neprijatelj; ono je najvjerniji saveznik koji vam omogućava da vidite šta treba promjeniti.
KOMENTARI (0)