Četvrtak, 17.07.2025 | 11:37
IZVOR: n1info.rs

Diznilend SLAVI 70 GODINA postojanja: Zašto je prvi dan otvaranja ipak prošao neslavno?

Vizija Volta Dizinija o stvaranju porodičnog utočišta napravila je revoluciju u industriji zabavnih parkova zahvaljujući atrakcijama sa robotizovanim figurama i hologramima, kao i predstavama i likovima koji privlače najmlađe




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Američki Diznilend izgrađen je na mjestu gde su nekada bile plantaže pomorandži, u Anahajmu, nadomak Los Anđelesa. Otvoren je 17. jula 1955. — iste godine kada je Rej Krok pokrenuo prvi Mekdonalds i kada je Džim Henson predstavio prvu verziju Kerimita žabe, piše Independent.co.uk.

Prvi dan u Diznilendu bio je promašaj, sve je uživo prenošeno na televiziji. Park je otvoren samo godinu dana nakon početka gradnje i jednostavno nije bio spreman za svečano otvaranje.

Atrakcije su se kvarile, nije bilo dovoljno toaleta, hrane i pića nije bilo u dovoljnim količinama, saobraćaj je bio zakrčen kilometrima unazad, a obuća prvih posjetilaca propadala je u svježe izliven asfalt.

Među originalnim vožnjama koje i danas postoje nalaze se „Luda čajanka”, „Let Petra Pana” i „Krstarenje džunglom”.

Ulaz je te prve godine za odrasle koštao 1 dolar, a za decu 50 centi, dok su karte za većinu vožnji dodatno naplaćivane 10 do 50 centi.

Danas osnovna cijena jednodnevne ulaznice počinje od preko 100 dolara, a u nekim danima dostiže i duplo više.

Tokom godina, park je ugostio predsednike SAD, kraljeve i kraljice, kao i brojne poznate ličnosti. Neki su upravo tamo i započeli karijeru — glumac Kevin Kostner radio je kao vodič na „Krstarenju džunglom”, a komičar Stiv Martin je radio u prodavnici trikova gde je učio o umetnosti nastupa.

Kompanija Volt Dizni danas ima šest odmarališta sa ukupno 12 tematskih parkova širom svijeta. Ovi parkovi postali su jedan od najuspješnijih i najvažnijih segmenata poslovanja kompanije.

Odmaralište u Anahajmu danas uključuje i „Disney California Adventure” kao i „Downtown Disney”, tržni i zabavni kompleks.

Iako Diznilend i dalje sadrži brojne elemente koje je sam Volt Dizni nadgledao, originalni park se stalno menja, što ponekad izaziva nezadovoljstvo među njegovim vernim fanovima.

Neke promjene uvedene su kako bi park ostao u koraku s društvenim promjenama, dok su druge usmerene ka uzbudljivijim atrakcijama koje koriste najnoviju tehnologiju kako bi se održala konkurentnost.

Samo prošle godine, Dizni je dobio dozvolu za proširenje svojih tematskih parkova u južnoj Kaliforniji. Nova garaža i tranzitni centar prve su faze u planu otvaranja dodatnog prostora za nove atrakcije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ŠAMPIONSKI OPROŠTAJ: Srđan Mrvaljević osvojio svjetsko ZLATO u džudou

Srijeda, 05.11.2025 | 09:57

Crnogorski džudista Srdjan Mrvaljević novi je šampion svijeta u veteranskoj konkurenciji. On je na Svjetskom prvenstvu koje je održano u Parizu u kategoriji do 90 kg, do zlata stigao nakon što je u finalu bio bolji od Japanca Naoki Nakate.

Asanović: Kolektor u Botunu NE TREBA GRADITI, čekamo studiju iz Londona

Srijeda, 05.11.2025 | 11:37

Predsjednik Opštine Zeta, Mihailo Asanović, istrajan je u stavu da kolektor u naselju Botun ne treba graditi, uprkos tome što je Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine izdalo građevinsku dozvolu za ovaj projekat.

ANKETA: Da li donori organa treba da dobijaju MJESEČNU NAKNADU za svoj humani čin?

Srijeda, 05.11.2025 | 09:22

Glasajte u našoj novoj anketi!

ACG: Turski avioprevoznik privremeno OTKAZAO letove iz Ankare i Izmira

Srijeda, 05.11.2025 | 09:35

Pegasus privremeno otkazao letove iz Ankare i Izmira do 29. novembra nema promjena na linijima iz Podgorice i Tivta za Istanbul, saopšteno je iz Aerodroma Crne Gore.

Specijalno tužilaštvo FORMIRALO predmet protiv Milatovića zbog ODLUKE o odlikovanju Amfilohija

Srijeda, 05.11.2025 | 14:52

Specijalno državno tužilaštvao (SDT) formiralo je predmet protiv predsjedika Jakova Milatovića povodom krivične prijave koju je NVO Crnogorski forum podnio protiv njega zbog odluke da posthumno dodjeli državni orden mitropolitu Amfilohiju. Iz Kabineta predsjednika Crne Gore saopšteno je da pozdravlju ažurnost SDT-a te je izražavaju podršku brzom i efikasnom završetku postupka.

Sjutra Dan žalosti u Crnoj Gori zbog tragedije u Tuzli

Srijeda, 05.11.2025 | 21:42

Povodom stradanja građana i građanki koji su tragično izgubili živote u Bosni i Hercegovini, Vlada Crne Gore je na telefonskoj sjednici, a na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova, donijela Odluku da četvrtak, 6. novembar 2025. godine proglasi za dan žalosti.

Šaljaj pozvao Vodovod da uključi vodu za 21 porodicu na Koniku

Srijeda, 05.11.2025 | 21:30

Predsjednik Romskog savjeta Mensur Šaljaj uputio je apel podgoričkom Vodovodu da, kako je naveo, odmah reaguje i ponovo uključi vodu za više romskih porodica na Koniku kojima je vodosnabdijevanje isključeno.

Ljiljanić: Glavni grad će pružiti podršku ŽENAMA žrtvama nasilja i uvećati budžet za njihova veća PRAVA

Srijeda, 05.11.2025 | 21:14

Gradska uprava sprovešće niz aktivnosti kako bi pomogla ženama – žrtvama nasilja, saopštila je zamjenica gradonačelnika Nađa Ljiljanić u Jutarnjem programu RTV Podgorica. Podsjetimo, u susret Međunarodnom danu borbe protiv nasilja nad ženama, Glavni grad učestvuje u kampanji kojom se želi poslati poruka da nasilje nad ženama nije privatna stvar.

MPNI: Priznanje EK za vrijedan rad i kvalitetne i održive reforme

Srijeda, 05.11.2025 | 20:51

Evropska komisija je 4. novembra usvojila Paket proširenja za 2025. godinu, kojim se procjenjuje napredak deset zemalja kandidata ka članstvu u Evropskoj uniji, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

Foks snima rimejk čuvenog klasika iz šezdesetih

Srijeda, 05.11.2025 | 20:41

Bewitched, kultna američka sitcom serija iz šezdesetih, dobija novu interpretaciju. Fox Entertainment je u fazi razvoja projekta rimejka u saradnji sa Sony Pictures Television i timom kojim predsjedava scenaristkinja i izvršna producentkinja Judalina Neira (poznata po serijama The Boys i Daisy Jones & The Six) zajedno sa izvršnim producentom Doug Robinson.

Klikovac: Kakve su ovo bajke, kažu iz Vlade da će Podgorica dobiti investiciju od 300 miliona eura

Srijeda, 05.11.2025 | 20:24

Kažu iz Vlade Crne Gore će Podgorica dobiti investiciju od 300 miliona eura, samo da li će to biti prije one milijarde eura iz Japana, ili sedam do devet milijardi eura investicija Alabara ili nakon prvih stanova u naselju Velje Brdo 2026. godine, saopštio je odbornik DPS-a u Skupštini Glavnog grada, Andrija Klikovac.

Svečano otkrivena ploča novog objekta škole “Vladimir Nazor” u Podgorici

Srijeda, 05.11.2025 | 20:16

Danas je u JU OŠ “Vladimir Nazor” u Podgorici svečano otkrivena ploča novog objekta škole, koja svjedoči o uspješnoj saradnji naše države i Evropske investicione banke, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

Večeras u LIGI ŠAMPIONA: Janković i Krstović na terenu, Siti i Dortmund u velikom okršaju

Srijeda, 05.11.2025 | 18:39

Na programu drugo veče četvrtog kola Lige šampiona na programu. Na terenu i crnogorski fudableri!

Popović: DPS je morao ČUVATI kulturnu baštinu, a birao je da je UNIŠTI

Srijeda, 05.11.2025 | 18:36

Crna Gora je prava riznica kulturnog nasljeđa. Na svakom koraku vidimo tragove naših predaka i ono što svjedoči o postojanju, vjeri, stvaralaštvu i identitetu ovog naroda. Pa, iako smo mi od svojih predaka naslijedili ovo bogatstvo, DPS je svoju vlast koristio da ga razara i sistematski uništava, saopštila je poslanica Demokrata, Zdenka Popović.

ZVEZDA juri novu pobjedu: Da li je večeras kraj seriji poraza od Panatinaikosa?

Srijeda, 05.11.2025 | 18:10

Večeras od 20 časova, Crvena zvezda dočekuje Panatinaikos u okviru 9. kola Evrolige. Domaćin je trenutno u izvanrednoj formi, sa šest uzastopnih pobjeda, dok ekipa iz Atine dolazi sa skorom 5–3, uz nekoliko problema u sastavu. Ipak, treba napomenuti da je Panatinaikos favorit u ovom okruženju, jer imaju čak sedam uzastopnih trijumfa protiv Zvezde.