Način na koji pripremate svoju jutarnju šoljicu kafe mogao bi biti povezan s očnom bolešću.
Foto: Ilustracija/Pexels
Iako je pranje zubi nesumnjivo važan korak u jutarnjoj rutini (i može pomoći zdravlju srca!), podaci pokazuju da je ispijanje kafe gotovo jednako univerzalno.
Naime, istraživanje National Coffee Data Trends za proljeće 2025. navodi da 66 % odraslih ljudi pije kafu svaki dan, a od toga njih 71 % kafu priprema kod kuće, piše The Healthy.
No, ako se oslanjate na kafu kao izvor kofeina, možda biste trebali obratiti pažnju na vrstu kafe koju konzumirate, jer novo istraživanje objavljeno u medicinskom časopisu Food Science & Nutrition sugeriše da određena vrsta može imati negativne zdravstvene posljedice.
Analizirajući podatke iz prethodnih studija, tim kineskih istraživača – uglavnom s područja oftalmologije – koristio je više metoda kako bi dodatno ispitao moguću povezanost između kafe, genetike i rizika od makularne degeneracije povezane sa starenjem (AMD).
Makularna degradacija
Prema Američkoj akademiji za oftalmologiju, makularna degeneracija povezana sa starenjem je stanje u kojem dolazi do oštećenja dijela mrežnice (makule).
Osobe s ovim stanjem često gube središnji vid, dok periferni vid ostaje očuvan.Navodi da je riječ o vodećem uzroku nepovratnog gubitka vida kod osoba starijih od 60 godina
Istraživači su analizirali podatke više od 500.000 učesnika, fokusirajući se na odrasle starije od 50 godina koji pate od suve ili vlažne makularne degeneracije povezane sa starenjem.
Suvi oblik je najčešći, a vid se gubi postupno, i obično ne dolazi do potpune sljepoće središnjeg vida, navodi Cleveland Clinic.
Vlažni oblik je ozbiljniji i može brzo dovesti do potpunog gubitka središnjeg vida. Osim toga, suvi oblik može s vremenom preći u vlažni.
Rezultati istraživanja pokazali su da postoji genetska povezanost između konzumacije instant kafe i suve makularne degeneracije. Studija sugeriše da konzumiranje instant kafe može povećati rizik od suve makularne degeneracije čak sedam puta.
Istraživači su takođe analizirali i druge vrste kafe – klasičnu, bez kofeina i mljevenu kafu – ali nisu pronašli značajnu povezanost između tih vrsta i rizika od makularne degeneracije.
„Proučavanje genetske sklonosti prema konzumaciji kafe i njena povezanost s rizikom od [makularne degeneracije] može pomoći u otkrivanju mogućih uzročno-posljedičnih veza između ishrane i očnih bolesti“, napisali su autori studije.
Takođe su izrazili nadu da bi njihovo istraživanje moglo pomoći osobama koje već imaju povećan rizik od ove bolesti da njome bolje upravljaju.
Pojašnjavaju:
„Ljekari mogu savjetovati pacijentima da smanje unos instant kafe, temeljem njihovog genetskog profila rizika, pružajući time personalizovani pristup smanjenju rizika od suve makularne degeneracije.“
Važno je napomenuti da je studija pronašla vezu isključivo između konzumacije instant kafe i suve forme bolesti, a ne i vlažne makularne degeneracije.
Iako će buduća istraživanja možda bolje objasniti ovu moguću povezanost, ne bi bilo loše zamijeniti instant kafu u svojoj kuhinji pravim zrnima ili mljevenom kafom –posebno ako postoji istorija ove bolesti.
KOMENTARI (0)