Podgorica se ovog ljeta suočava sa dramatičnim porastom broja požara. Gore šume, nisko rastinje, čak i površine u blizini naselja. Iz dana u dan vatra odnosi hektare prirode a trend podmetanja, kako se navodi, ovog ljeta je rekordan.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
U Službi zaštite i spašavanja za Gradsku televiziju kažu da je u poslednjih sedam dana bilo ukupno 90 požara od kojih je 90 odsto podmetnuto. Iako vatrogasci neumorno gase buktinje u Upravi policije kažu da u Podgorici još nijesu uhapsili ni jednog piromana.
„U toku su uviđajne i izviđajne radnje kojima će se najprije utvrditi da li su požari izazvani u prethodnom periodu posljedica ljudskog faktora ili se radi o nekim drugim okolnostima nakon čega će se preduzimati dalje mjere i radnje u saradnji sa nadležnim tužilaštvom. O rezultatima ovih aktivnosti javnost će biti blagovremeno obaviještena“, kazali su iz Uprave policije.
Područje naselja Srpska paljeno je čak šest puta u toku noći. Iz Službe zaštite i spašavanja objašnjavaju na koji način se lako utvrđuje da je u pitanju podmetanje požara
„Ono što nam najviše ukazuje na namjerno podmetanje požara jeste broj požara koji se pojavljjuju na jednom istom mjestu više puta u kratkom periodu, tako da se dešava da naša ekipa dođe na lice mjesta, ugasi požar i prilikom povratka imamo dojavu da je ponovo došlo do požara tako da nam to sve ukazuje na namjerno izazivanje požara“, istakao je Savo Ćetković iz Službe zaštite i spašavanja.
A za namjerno izazivanje požara kazne se kreću od jedne do osam godina zatvora ili novčana kazna do 20.000 eura, propisano je Zakonom o izazivanju opšte opasnosti. Ako se utvrdi da je djelo počinjeno iz nehata, lice može biti sankcionisano kaznom zatvora do tri godine. Rekordan broj podmetnutih požara ove godine za Upravu policije izgleda da predstavja teži zadatak.
„Da bi lice bilo procesuirano za krivično djelo podmetnje požara, potrebno je da ima direktan ili eventualni umišljaj odnosno svjestan ili nesavjestan nehat. U tim slučajevima protiv izvršioca podnose se krivične prijave“, kažu iz policije.
U odnosu na jun jul i avgust prošle godine kada je zabilježeno ukupno 599 požara na teritoriji glavnog grada, ove godine vatrogasci su gasili ukupno 396, i to za samo mjesec i po dana što predstavlja drastičan porast. Iz Službe zaštite i spašavanja apeluju na nadležne organe da adekvatno procesuiranje nesvjesnih lica, odnosno piromana može u velikoj mjeri pomoći u smanjenju broja požara kako bi se izbjegli novi rekordi.
KOMENTARI (0)