U toku je sjednica Skupštine Crne Gore. Na dnevnom redu su Predlog zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju i Predlogu zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za ovu godinu.
Foto: YouTube screenshot/ SKupština Crne Gore
Ministar finansija, Novica Vuković, kazao je da su izmjene predložene u cilju usaglašavanja usljed donošenja i primjene nove Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, kao i tehničkih korekcija u okviru tekućeg i kapitalnog budžeta.
“Uredbom su definisane nove potrošačke jedinice koje se formiraju preuzimanjem nadležnosti kao i državnih službenika i namještenika koji su vršili preuzete poslove, opremu i službenu dokumentaciju i to Ministarstvo javnih radova od Uprave za kapitalne projekte, a Ministarstvo energetike i rudarstva od Ministarstva rudarstva, nafte i gasa i Ministarstva energetike”, kazao je Vuković.
Predlogom rebalansa, primici u iznosu od 4,03 milijarde eura raspoređuju se na tekući budžet 1,5 milijardi eura, fondove 1,3 milijarde, kapitalni budžet 280 miliona, budžetsku rezervu 43 miliona i transakcije finansiranja 890 miliona.
U odnosu na prvobitni zakon, došlo je do uvećanja ukupnog budžeta za svega sedam eura, usljed potrebe otvaranja pojedinih budžetskih pozicija neophodnih za adekvatnu evidenciju izdataka.
U strukturi je došlo do uvećanja tekućeg budžeta za 409 hiljada eura. Za isti iznos umanjena su sredstva tekuće rezerve.
Poslanik Pokreta Evropa sad, Tonći Janović, kazao je da država ima stabilne prihode i redovno izmiruje sve obaveze.
„Ja sam svjestan da ima mnogo onih kojima ovo ne ide u prilog i koji bi voljeli da Crna Gora doživi finansijski kolaps, ali podaci Ministarstva finansija ih demantuju. Sve što je pozitivno u ovoj državi neko izokrene, pa i pozitivne rezultate oko dinamike punjenja budžeta“, rekao je Janović.
On je podsjetio da su u toku veliki saobraćajni i infrastrukturni projekti, osvrnuvši se na bulevar Tivat – Jaz.
„Postavlja se pitanje zašto ovaj bulevar nije izgrađen nekoliko decenija prije“, pitao je Janović.
Predstavnik Kluba poslanika Demokratske partije socijalista, Nikola Milović, saopštio je da je tehnički rebalans budžeta posljedica povećanja broja ministarstava, kojih u postojećoj Vladi sada ima 25, pored sedam potpredsjednika i jednog premijera.
„Po tome smo rekorderi i na tome nam mnogi zavide“, kazao je Milović.
On je podsjetio da je parlamentarna većina prije godinu usvojila fiskalnu strategiju, koja je bila predsuslov za realizaciju program Evropa sad 2, ali i politička platforma za ulazak novih konstituenata u vlast.
Milović je upozorio da je stanje u zemlji loše, da će turistička sezona imati dalekosežne posljedice na finansijski sistem, čemu su u značajnoj mjeri doprinijele i nespremne plaže, ali i neadekvatna putna infrastruktura.
„Crna Gora je blokirana iz svih pravaca, a već šest godina nije okončan proces davanja koncesija na aerodrome. Zahvaljujući fiskalnoj strategiji, u turizmu imamo rast poreza na dodatu vrijednost (PDV) sa sedam na 15 odsto“, rekao je Milović.
On je upozorio da je problem pogrešna ekonomska politika i da je neophodan povratak realnoj ekonomiji.
Poslanik Građanskog pokreta URA, Miloš Konatar, kazao je da se rebalans donosi iz razloga „većeg broja fotelja koji imamo u najbrojnijoj Vladi u svijetu po stanovniku“.
„To nije novo, ali ono što je novo i što je zabrinjavajuća vijest jeste da je minus Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) u ovom trenutku 232 miliona eura. To je istorijski maksimum minusa u kojem se nalazi državni penzioni fond“, rekao je Konatar.
Prema njegovim riječima, problem je što rast prihoda budžeta nije onoliki koliko je Ministarstvo finansija planiralo da će biti.
On je kazao da je Vlada povećala stopu PDV-a na usluge u turizmu više od 100 odsto, zbog čega su svi na gubitku – građani, gosti, ljudi koji se bave turizmom i država.
Predstavnik Kluba poslanika ZBCG – Nova srpska demokratija, Velimir Đoković, smatra da su na pad turističke posjete uticala globalna geopolitička dešavanja, ali i da podaci o značajnom padu broja turista, na koji ukazuju predstavnici opozicije, nijesu tačni, jer je on daleko manji.
Kada je riječ putnoj infrastrukturi, on je kazao da rok za rekonstrukciju putnog pravca Tivat – Jaz ističe krajem godine i da neće biti ispoštovan, ali da se završetak radova očekuje već u martu, odnosno aprilu naredne godine.
Poslanik Socijaldemokrata (SD), Boris Mugoša, saopštio je da su podnijeli amandmane na rebalans, koje su podnosili i na predlog prvobitnog budžeta za ovu godinu.
“Pozvao bih nas sve da mnogo ozbiljnije svi zajedno povedemo računa o ekonomskom modelu”, dodao je Mugoša.
KOMENTARI (0)