Pvodom Međunarodnog dana borbe protiv raka pluća, koji se obilježava 1. avgusta, predsjednica Skupštine Glavnog grada dr Jelena Borovinić Bojović poručila je da je prevencija ključni faktor u očuvanju zdravlja i smanjenju smrtnosti od ove teške bolesti.
Foto: YouTube screenshot/MediaBiro, arhiva
„Rak pluća i dalje odnosi najviše života među malignim oboljenjima u svijetu. Kao ljekarka i predsjednica Skupštine Glavnog grada, osjećam odgovornost da još jednom ukažem na važnost prevencije i ranog otkrivanja ove opake bolesti“, istakla je dr Borovinić Bojović.
Ona je naglasila da se rak pluća često razvija bez izraženih simptoma, te da se u velikom broju slučajeva otkrije tek u poodmakloj fazi bolesti, kada su terapijske mogućnosti ograničene.
„Zato je preventiva naš najjači saveznik – prestanak pušenja, redovni ljekarski pregledi i zdrav način života nisu stvar izbora, već odgovornosti prema sebi i onima koje volimo“, poručila je Borovinić Bojović.
Dodala je da je zdravlje temelj svakog napretka – kako ličnog, tako i porodičnog i društvenog – te da današnji dan treba da bude podsjetnik koliko je važno ulagati u zdravstvenu pismenost i omogućiti dostupne preventivne preglede svim građanima.
„Briga o plućima, kao i o cjelokupnom zdravlju, mora biti trajna obaveza savremenog društva. Prevencija, edukacija i dostupnost zdravstvenih usluga predstavljaju osnov svake ozbiljne borbe protiv bolesti koje odnose najviše života“, poručila je ona.
Međunarodni dan borbe protiv raka pluća, kako je zaključila, treba da podstakne i pojedince i institucije da djeluju na vrijeme i prepoznaju važnost zdravih navika i redovnih pregleda kao osnovne mjere zaštite zdravlja.
KOMENTARI (0)