Subota, 02.08.2025 | 19:11
IZVOR: kolektiv.me

Abazović: Parlamentarna većina se raspala s razlogom, sa Šćepanovićem ću se vidjeti na sudu

Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da je dobro za državu što se raspala parlamentarna većina zbog toga što Skupština nije usvojila više zakona koji bi bili na štetu građana.




Foto: Skupština Crne Gore/F.Burzanović

U autorskom podkastu „Petak sa Dritanom", prognozirao je da će u avgustu biti političke trgovine, koja bi mogla rezultirati pokušajem usvajanja neke nove verzije spornih zakona. Najavio je i privatnu tužbu protiv direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića zbog tvrdnji izrečenih u Parlamentu da je navodno umiješan u šverc cigareta.

„Ovi ljudi ne samo da nemaju nikakvu viziju, nemaju ni osjećaj za demokratske principe, za ono što predstavlja razvoj demokratije. Sve su sveli na trgovinu i na zadovoljenje svoje neizmjerne gladi za vlašću. Sada će ovaj mjesec pokušavati da za sebe izdejstvuju još neke funkcije, jer je riječ o gladnoj parlamentarnoj većini. Na osnovu toga žele da ponovo glasaju za slična zakonska rješenja. Postoji nada da ćemo, uz pomoć međunarodne zajednice, nevladinog sektora i zdravomislećih građana kojih još ima u Crnoj Gori, uspjeti da spriječimo usvajanje tih zakona, kao što smo spriječili usvajanje zakona kojim bi se zabranila javna okupljanja", rekao je Abazović.

Vlada je povukla dva zakona, o ANB-u i o MUP-u, dok izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit pravnih lica i Zakon o amnestiji nijesu usvojeni jer nije postojala potrebna parlamentarna većina.

Abazović je istakao da je najvažnije to što nije usvojen Zakon o ANB-u, jer ono što je DPS radio na nezakonit način, sadašnji „stručnjaci" žele da legalizuju. Podsjetio je na aferu „Udar", u kojoj su po nalogu bivšeg direktora ANB-a Dejana Peruničića zloupotrijebljeni službenici ANB-a kako bi nelegalno pratili novinare, civilne aktiviste i sveštena lica. U vezi s tim slučajem i dalje traje sudski proces u Višem sudu u Podgorici.

„Ovi sada žele da kažu da je to što je DPS radio dobra stvar, samo bi oni to da rade na zakonit način. Htjeli su da ovlaste direktora ANB-a da, bez odluke suda, može bilo koga staviti pod nadzor, pratiti, kontrolisati, vjerujući da će tako spriječiti kritiku ili biti korak ispred političke konkurencije. Bijedno razmišljanje o političkim slobodama, o ljudima, o slobodnom društvu i demokratiji. Imali smo mnogo zamjerki na taj sektor bezbjednosti, ali se niko ranije nije sjetio da ovakve stvari stavi u zakone. Sama činjenica da je ovo spriječeno, makar privremeno, jeste pozitivna", rekao je on.

Govoreći o bezbjednosnoj situaciji, podsjetio je da u 2023. godini nije bilo kriminalnih obračuna na ulicama, dok su se oni vratili prošle i ove godine.

Komentarišući ponašanje ministara u Skupštini, kazao je da se sve pretvorilo u rijaliti i da se ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović ponašao poput najgorih DPS ministara, koje, kako kaže, može smatrati "Sorbona nivoom" u poređenju s profesionalnim odnosom prema poslanicima i institucijama.

„Ne sjećam se da je ikada neki ministar unutrašnjih poslova došao u parlament da čita službene zabilješke koje su falsifikati. Drugo je iznositi operativna saznanja, a drugo čitati 'zapisnike'. Dobio je politički šamar i od porodice koja se pominjala, a koja je izgubila člana prije 25 godina. U dijelu koji se odnosio na mene i moje kolege – da je htio biti korektan – pročitao bi i početak tog neformalnog papira, koji počinje rečenicom: 'Po neprovjerenim informacijama'. To je podmetnula mafija 2022. godine."

Dodao je da ministar koristi retoriku narkokartela i švercera cigareta, što je nezabilježeno.

„Njega kao političara mogu donekle da razumijem, ali ne mogu direktora policije, koji je državni službenik, a ne političar, da iznosi proizvoljne tvrdnje koje misli da će mu politički koristiti. Sa njim ćemo se vidjeti na sudu. Ja sam tu, nadam se da će i on biti tamo sa svim svojim argumentima. Samo treba da zna da sam ja već na sudu sa vrhom kriminalne piramide u Crnoj Gori", rekao je Abazović.

Naveo je da su slične napade koristile strukture DPS-a, naročito one povezane s kavačkim klanom tokom 2022. godine.

„Zašto su to uradili? Zato što nisu htjeli da se govori o aktuelnoj političko-bezbjednosnoj situaciji do koje su nas oni doveli. Deset minuta prije rasprave s nama govorili su kako im se nešto podmeće i kako su se našli na 'Skaju' slučajno. Radujem se što će još sadržaja sa 'Skaja' biti objavljeno, to će promijeniti percepciju o ljudima koji nas okružuju."

Istakao je da je bezbjednost u Crnoj Gori danas na koljenima, zbog nesposobnosti, arogancije i nadmenosti ljudi u bezbjednosnom sektoru.

„Pričaju o hapšenju Katnića, Zorana Lazovića, Ivana Delića, Đoka Pavićevića... Da je DPS na vlasti, ti ljudi bi već bili procesuirani jer su dokazi još 2022. predati SDT-u i SPO-u. Čak je i sadašnji predsjednik DPS-a rekao da, da su oni na vlasti, ne bi mogli da spriječe hapšenja. I to je tačno. Kao što neće moći ni u narednom periodu da spriječe nova hapšenja. Znate kolika je uloga bezbjednosnog sektora u tome? Nula. Da ne postoje, rezultat bi bio isti."

Dodao je da je važno da se o svemu govori otvoreno i da se građanima omogući da na osnovu dostupnih informacija ocijene stepen sigurnosti u svojim gradovima.

„Način na koji se o važnim temama raspravlja u državnom parlamentu pokazuje da institucije pokušavaju da se pretvore u rijaliti, da se obezvrijede i srozaju dostojanstvo i vrijednost države. Ako je to cilj ove parlamentarne većine, onda u tome imaju uspjeha. Mi koji drugačije gledamo na Vladu, Parlament i državu, trudićemo se da se ova situacija što prije promijeni", rekao je Abazović.

Na pitanje građanke da li je istina da je sjedio s pripadnikom kriminalnog klana Bobanom Baćovićem, odgovorio je odlučno: „Ako mislite na fotografiju iz Bijelog Polja – radi se o drugom licu, zakupcu četiri kupališta u Ulcinju. Nikada se nisam ničega krio, bio sam na javnom mjestu gdje uvijek sjedim kad sam u Bijelom Polju i razgovaram sa mnogim građanima. Ovakvih priča sam se naslušao u prethodnom periodu. Neka nastave da me prate, to me neće spriječiti da uvijek budem korak ispred njih."

Lider URE kazao je da Vlada vodi pogrešnu ekonomsku politiku, aludirajući na predlog Zakona o porezu na dobit iznad 100.000 eura.

„Ovo se odnosi samo na uspješne privrednike, mali broj ljudi, i nije mi ih žao. Zašto? Jer su oni bili najveći promoteri ove vlasti. Mislili su da će instaliranjem 44. Vlade poteći med i mlijeko, da dolazi vlast posvećena ekonomskim interesima i da će tu ostvariti profit. Sada isti ti ljudi, neću ih imenovati, govore kako je sve to katastrofa, kako su ljudi u Vladi nedorasli i kako razaraju ekonomsko tkivo Crne Gore. Dobro jutro, Kolumbo. Nije mi ih žao. Radi se o političkim i psihološkim profilima koje sam opisivao, ali im je sujeta i egoizam zamaglila razum", rekao je, dodajući da dio tih privrednika sada finansira PES i učestvuje u rušenju finansijske stabilnosti zemlje.

Istakao je da je njegova Vlada, sa ministrom finansija Aleksandrom Damjanovićem, vodila održivu ekonomsku politiku koju su jedva uspostavili 2022. i 2023. godine.

„Danas imamo katastrofalne ekonomske pokazatelje. Za prvih šest mjeseci ove godine, deficit je premašio 100 miliona, dok je 2023. država ostvarivala samo suficit. Kada sam napustio premijersku funkciju, ostavio sam 204 miliona viška, sa svim isplaćenim obavezama, bez ijednog eura zaduženja. Ovi ljudi su stvorili 1,5 milijardi zaduženja, a uskoro će to biti i dvije milijarde. Gotovo sve stavke prihodovne strane budžeta su slabije od planiranog, PDV i ostali parametri. Građani zato sada plaćaju nove namete", rekao je.

„Porezi se povećavaju jer nema para u budžetu, a razlog je potpuno pogrešna ekonomska politika. Vi, veliki magovi Ministarstva finansija i Vlade Crne Gore, pogledajte svoje parametre i uporedite ih sa 43, 42, 41. ili bilo kojom drugom vladom. U godinama ekstremne inflacije, kada novac globalno gubi vrijednost, mi ne možemo da ostvarimo turističku sezonu po prihodima bolju od prethodne", zaključio je lider GP URA.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Otvara se tržište od 500 miliona ljudi: Crna Gora mora iskoristiti EU fondove

Nedjelja, 21.06.2026 | 08:30

Crna Gora pretpristupni period ulaska u Evropsku uniju mora iskoristiti za postizanje što bolje startne pozicije svojih preduzeća. Mogućnosti korišćenja evropskih fondova su velike i tu šansu treba iskoristiti prije ulaska na evropsko bezcarinsko tržište od 500 miliona, kaže ekspert iz Hrvatske, Krešimir Budiša, koji je bio predavač na skupovima koje je Privredna komora organizovala za domaće poljoprivrednike i preduzetnike.

Dizel od utorka jeftiniji minimum deset centi

Nedjelja, 21.06.2026 | 08:35

Cijene goriva od utorka će biti manje za od sedam do 12 centi, što će biti prvo veće smanjenje cijena goriva nakon marta, od kada su cijene naftnih derivata počele da rastu zbog sukoba između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana.

Beživotno tijelo mladića pronađeno u rupi na gradilištu u Budvi

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:06

Beživotno tijelo mladića pronađeno u rupi na gradilištu u Budvi.

Ljeto zvanično stiglo: Temperature rastu širom regiona

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:11

Ljeto na sjevernoj Zemljinoj hemisferi zvanično je počelo danas u 10 sati i 24 minuta, dok je u isto vrijeme na južnoj hemisferi nastupila zima.

Kraj za još jednog britanskog premijera: Starmer u ponedjeljak podnosi ostavku?

Nedjelja, 21.06.2026 | 11:55

Britanski list Observer objavio je da bi premijer Ujedinjenog Kraljevstva Keir Starmer već u ponedjeljak mogao najaviti ostavku i odrediti vremenski okvir za povlačenje s dužnosti.

Vojinović: Klima se promijenila na cijeloj teritoriji Crne Gore

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:39

Klimatske promjene više nijesu problem budućnosti, već realnost koju osjećamo svakodnevno. Temperature u Crnoj Gori rastu, godišnja doba gube svoje prepoznatljive granice, a stručnjaci upozoravaju da je sjever zemlje među područjima koja se najbrže zagrijavaju.

Koprivica: Vlada će iskoristiti sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma proglasi ništavnom

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:11

Vlada Crne Gore iskoristiće sve pravne mogućnosti da privatizaciju Telekoma Crne Gore iz 2005. godine proglasi ništavnom i zatraži obeštećenje države nastale prodajom tog državnog preduzeća Mađar Telekomu, za koju je američki sud 2011. presudio isplatu odštete od 95,2 miliona zbog dokazane korupcije u procesu.

Obradović i PAO: “Najveći ugovor za najvećeg ikada”

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:26

Željko Obradović opet na klupi Panatinaikos – od danas je zvanično.

NSD: Osvanuo divlji objekat aktiviste BNG-a na glavnom bulevaru kod zgrade Opštine Budva

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:08

 Iz Opštinskog odbora Nove srpske demokratije (NSD) Budva saopšteno je da Komunalna policija, borbena divizija DPS-a, ekspresno sankcioniše građane Budve koji se na minut ili dva nepropisno zaustave, uključuje rotacije i poziva pauk službu.  

Savićević za Gazetu: Mesi me iznenadio, Ronaldo da se povuče; Adžić spor? Polako...

Nedjelja, 21.06.2026 | 21:00

Svjetsko prvenstvo u fudbalu se zahuktalo, donijelo je već neke velike priče, a one najveće tek treba da se dogode.

Samo trećina državnih puteva ocijenjena kao bezbjedna po standardima

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:48

Posljednja procjena nivoa bezbjednosti državnih puteva pokazala je da svega 35 odsto od ukupno 2.100 kilometara saobraćajnica u Crnoj Gori zadovoljava minimalne bezbjednosne standarde. Stručnjaci upozoravaju da loša infrastruktura, neadekvatna signalizacija i prekoračenje brzine značajno povećavaju rizik od saobraćajnih nezgoda sa teškim i fatalnim posljedicama.

Stanić: Evropski savez biće snaga stabilnosti i razvoja Crne Gore

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:37

Evropski savez (ES) proširen je ovih dana.

Dizdarević: DPS ima emancipatorsku ulogu i reformisan pristup politici

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:24

Skoro tri decenije u vlasti i manje od jedne u opozicionim klupama – Demokratska partija socijalista obilježava 35 godina na političkoj sceni.

Ustavni sud u fokusu političkih aktera, bez dogovora o izboru sudija

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:16

Ustavni sud u trouglu – predsjednik, vlast, opozicija. Kandidati za sudije koje je predložio predsjednik države nikako da dođu na dnevni red.

Od 1. jula nova pravila za ulazak u EU

Nedjelja, 21.06.2026 | 20:07

Od 1. jula 2026. godine pravila Evropske unije nalažu da laka komercijalna vozila (LCV) i kombiji sa najvećom dopuštenom masom (uključujući prikolicu) između 2,5 i 3,5 tone, koji se bave međunarodnim prevozom ili kabotažom, moraju imati ugrađene pametne tahografe druge generacije (G2V2).