Utorak, 05.08.2025 | 08:44
IZVOR: b92/Index.hr

Ne spavamo samo da bismo odmorili – Naučnici OTKRILI pravu svrhu SNA

Kada smo neispavani, gotovo je nemoguće da držimo oči otvore i ostanemo skoncentrisani.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Novo istraživanje sprovedeno na vinskim mušicama moglo bi da objasni porijeklo te neodoljive potrebe za snom, pružajući nam dublji uvid u to zašto naše tijelo mora da se odmara  na nivou ćelija, piše ScienceAlert.

Naučnici iz Oksforda otkrili su da su mitohondrije, sićušne "elektrane" unutar naših ćelija, ključni u slanju signala tijelu da je vrijeme za spavanje.

Prema njihovim nalazima, ovi sićušni generatori energije uzrokuju metaboličko preopterećenje u neuronima zaduženima za san.

Pojednostavljeno rečeno, to je kao da naš mozak radi "na rezervi", a san omogućuje resetovanje tog preopterećenja i održava mozak zdravim.

Okidač za san u našim ćelijama

"Cilj je bio da razumijemo svrhu sna i zašto uopšte osjećamo potrebu za spavanjem", izjavio je fiziolog Gero Mizenbek. "Uprkos decenijama istraživanja, niko dosad nije uspio da identifikuje jasan fizički okidač."

"Naši nalazi sugerišu da odgovor leži u samom procesu koji pokreće naša tijela - aerobnom metabolizmu".

Tim je proučavao neurone koji regulišu san kod vinskih mušica, koje su biološki dovoljno slične ljudima da posluže kao koristan model za istraživanje.

Poređenjem odmornih i neispavanih mušica, naučnici su uočili značajne razlike u aktivnosti gena i električnim signalima.

Kako preopterećenje uzrokuje pospanost

Istraživanje je pokazalo da preopterećene mitohondrije u neispavanom mozgu ispuštaju višak elektrona, što dovodi do stvaranja štetnih nusproizvoda. Neuroni zaduženi za regulaciju sna reaguju na ove molekule pojačanom aktivnošću, čime san postaje glavni biološki prioritet.

"Ne želite da vaše mitohondrije oslobode previše elektrona", objašnjava neuronaučnik Rafael Sarnataro. "Kada se to desi, one stvaraju reaktivne molekule koji mogu da oštete ćelije".

Da bi testirali svoju teoriju, naučnici su genetski modifikovali mušice. One koje su imale povećanu proizvodnju elektrona u ćelijama koje regulišu san spavale su duže, dok su one koje su imale smanjenu proizvodnju elektrona spavale kraće.

Značaj otkrića za budućnost

Naravno, i drugi faktori utiču na san, od količine kafe koju pijemo do našeg cirkadijalnog ritma, unutrašnjeg sata koji govori tijelu kada je vrijeme za odmor. Ali, ovo otkriće nam prvi put daje uvid u stvarni ćelijski mehanizam koji kontroliše san i objašnjava zašto je to neophodno.

Svako novo saznanje o snu moglo bi pomoći u razvoju terapija za poremećaje spavanja, ali i za neurološka stanja poput Alchajmerove bolesti. Poznato je da su ove bolesti usko povezane sa snom i njegovom zaštitnom ulogom za mozak, a veza sa mitohondrijama otvara nove pravce za buduća istraživanja.

Studija takođe baca novo svijetlo na vezu između metabolizma, sna i životnog vijeka. Na primjer, manje životinje imaju tendenciju da više spavaju i kraće žive, a to bi moglo biti posljedica aktivnosti njihovih mitohondrija i količine ćelijskog otpada koji treba ukloniti.

"Ovo istraživanje odgovara na jednu od najvećih misterija biologije", zaključuje Sarnataro.

"Zašto nam je potreban san? Odgovor kao da je zapisan u samom načinu na koji naše ćelije pretvaraju kiseonik u energiju".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Kada je pravo vrijeme za večeru: Zaboravite na pravilo „do 19 časova“

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 21:35

Zaboravite na univerzalno „pravilno“ vrijeme za večeru. Iako smo često čuli da je idealno večerati između 17 i 19 časova, nutricionisti poručuju – to ne važi za sve.

Novo istraživanje SZO o vakcinama i autizmu: Da li postoji veza?

Subota, 13.12.2025 | 20:43

Komitet za bezbijednost vakcina Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) saopštio je da najnoviji pregledi naučnih dokaza ponovo potvrđuju da ne postoji veza između vakcina i poremećaja iz spektra autizma.

Stručnjaci izračunali - Ovo je OPTIMALNO VRIJEME za san

Subota, 13.12.2025 | 08:57

Naučnici sve glasnije upozoravaju da hroničan manjak sna ostavlja dublje posledice nego što većina ljudi pretpostavlja.

Trčanje po hladnoći: Neočekivane blagodeti za vaš organizam

Četvrtak, 11.12.2025 | 08:56

Kada se temperature približe nuli, obuvanje patika, jakne, kape i izlazak na večernje trčanje većini nas i ne zvuči kao privlačna ideja.

Kuhinja protiv klimatskih promjena

Utorak, 09.12.2025 | 19:22

Dobro je poznato da proizvodnja hrane značajno doprinosi emisiji gasova s efektom staklene bašte, čime ubrzava klimatske promjene. Od goriva koje pokreće poljoprivredne mašine, preko upotrebe vještačkog đubriva, pa sve do metana koji nastaje u probavnom sistemu stoke – emisije dolaze iz brojnih izvora. Procjene pokazuju da proizvodnja hrane čini čak četvrtinu ukupnih emisija koje nastaju ljudskim djelovanjem.

Romansa koja je prerasla u brak: Ksenija Knežević se udaje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:33

Bivša članica grupe „Hurricane“ Ksenija Knežević nedavno se vjerila za dugogodišnjeg izabranika Nikolu Todorovića Todora.

Dragaš: Pljevljacima 50 odsto popusta na struju u naredna tri mjeseca

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 12:07

Usvjetlu posljednjih informacija o drastičnom povećanju zagađenja vazduha u Pljevljima, na početku želim da istaknem da smo u Kompaniji svjesni problema koji utiče na kvalitet života u Pljevljima, kao i na zdravlje naših sugrađana, saopštio je izvršni dorektor Elektroprivrede EPCG, Zadravko Dragaš.

Mujović: Referendum u Zeti zloupotreba demokratije i dobre evropske prakse

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 14:20

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je istakao za Radio Crne Gore da referendum u Zeti ne smatra paznikom demokratije kako to neki karakterišu, već zloupotrebom demokratije i dobre evropske prakse

Mujović: Ne želim da budem gradonačelnik sa vezanim rukama i koji će tiho egzistirati u fotelji

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 19:48

Ne želim da budem gradonačelnik sa vezanim rukama, sa minorim budžetom, sa prljavim ulicama, lošom infrastrukturom i bez mogućnosti da se bilo šta uradi.

Završena sanacija pasarele na Zlatici; Mujović: Novi izgled nadzemnog prolaza i veći nivo bezbjednosti za pješake

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 13:24

Gradonačelnik Podgorice prof. dr Saša Mujović, sa saradnicima, obišao je danas završene radove na sanaciji pasarele na Zlatici. Tom prilikom Mujović je naglasio da su radovi uspješno završeni, da su trajali tri mjeseca i da su koštali Glavni grad 165.000 eura.

Spajić: Ne postoji besprekoran put, ali postoji besprekoran rezultat, ovaj naš je upravo takav

Utorak, 16.12.2025 | 11:36

Naporan rad donosi izvanredan rezultat, poručio je premijer Milojko Spajić, dodajući da smo danas zatvorili pet pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom i time sa ukupno 12 zatvorenih poglavlja prešli trećinu puta.

Radulović: Izmjene zakonske regulative su ključne za unapređenje sektora pomorstva

Utorak, 16.12.2025 | 11:35

Izmjena zakonske regulative u sektoru pomorstva od izuzetne je važnosti, saopšteno je na sastanku ministra pomorstva Filipa Radulovića i predstavnika Unije pomoraca. Tokom sastanka poseban akcenat stavljen je na Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe, koji je već prošao Vladu i trenutno se nalazi u skupštinskoj proceduri, saopšteno je iz Ministarstva pomorstva

MVP: Najoštrije osuđujemo vandalski čin ispisivanja grafita na Ambasadi BiH u Podgorici

Utorak, 16.12.2025 | 11:15

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore najoštrije jeosudilo vandalski čin ispisivanja grafita, kojima se veliča genocid i slavi osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić, na objektu Ambasade Bosne i Hercegovine u Podgorici.

Koja zemlja EU najbolje govori engleski kao drugi jezik?

Utorak, 16.12.2025 | 11:10

Engleski i dalje ostaje međunarodni jezik komunikacije, ali nova istraživanja pokazuju da su vještine čitanja i slušanja među građanima EU bolje razvijene od govora i pisanja.

MPNI: Škole započele aktivnosti na organizaciji nabavke prečišćivača vazduha za sve prostorije u kojima borave učenici i zaposleni

Utorak, 16.12.2025 | 11:03

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, povodom aktuelne situacije sa zagađenjem vazduha na teritoriji opštine Pljevlja, ostvaruje kontinuiranu i svakodnevnu komunikaciju sa rukovodstvima obrazovno-vaspitnih ustanova na tom području, sa ciljem preduzimanja dodatnih mjera radi zaštite zdravlja učenika i zaposlenih, saopšteno je iz tog resora.

Osumnjičeni za šverc cigareta sprovedeni u SPO

Utorak, 16.12.2025 | 11:02

U toku je nova akcija Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), saznaje portal Adria.

Spajić: Hvala Francuskoj, izazovi potvrdili našu istinsku vrijednost

Utorak, 16.12.2025 | 11:00

Premijer Milojko Spajić zahvalio je Francuskoj na, kako je naveo, izazovima sa kojima se Crna Gora suočila prethodnih dana, ističući da su oni ujedno predstavljali priliku da država još jednom potvrdi ozbiljnost u evropskom procesu.

Udes u centru Podgorice

Utorak, 16.12.2025 | 10:57

U centru Podgorice danas je došlo do saobraćajne nezgode, u kojoj su učestvovala dva automobila.

Krivična prijava protiv farmaceutkinje, osumnjičena da je oštetila Opštu bolnicu Nikšić za skoro 4.000 eura

Utorak, 16.12.2025 | 10:49

Nikšićka policija je podnijela krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužilaštvu u tom gradu protiv farmaceutkinje B.Š. (61) koja je je osumnjičena da je nanijela štetu JZU Opšta bolnica Nikšić u iznosu od oko 3.860 eura, saopšteno je iz Uprave policije.

Aerodromi: Avijacijski prihodi 49 miliona eura

Utorak, 16.12.2025 | 10:46

Tekuća 2025. godina je rekordna za Aerodrome Crne Gore i po broju opsluženih putnika i po finansijskom poslovanju.