Četvrtak, 07.08.2025 | 15:03
IZVOR: Klix.ba

Kada biste obavezno trebali BACITI u smeće višekratnu bocu za vodu?

Ukoliko koristite bocu za vodu za višekratnu upotrebu, važno je znati kada je obavezno trebate baciti u smeće kako biste sačuvali vlastito zdravlje.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Metalne boce za vodu se najčešće koriste, što je odlično jer su izdržljive. Nemaju određeni rok trajanja, ali ako počnete primjećivati udubljenja ili ogrebotine, bacite je.

Procjenjuje se da boca od nerđajućeg čelika može trajati i do 12 godina, zahvaljujući svojoj čvrstoći i sposobnosti da izdrži direktnu sunčevu svjetlost.

Međutim, vremenom kisela pića poput limunade polako razgrađuju materijal od kojeg je boca napravljena. Stručnjaci navode da je najbolje da je bacite nakon dvije do tri godine ukoliko je svakodnevno koristite.

Naravno, važno je znati kako ispravno čistiti bocu. Pranje hladnom vodom nije dovoljno da se riješite bakterija. Perite je vrućom vodom (preko 60 stepeni Celzijusa) i prelijte deterdžentom.

Pustite da odstoji 10 minuta prije nego što je ponovo isperete vrućom vodom. Budući da bakterije uspijevaju u toplom i vlažnom okruženju, trebali biste pustiti bocu da se potpuno osuši na vazduhu prije upotrebe.

Operite ruke prije nego što ponovo dodirnete bocu. Ponovite ovaj postupak čišćenja najviše nakon svake upotrebe. U najmanju ruku, radite to biste trebali raditi nekoliko puta sedmično.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Dragana
13.08.2025 09:53

Dobar je to savet, ali ja sam ipak pristalica staklenih flasica. Nekako mi je to najzdravije, sipam nobel vodu u nju, stavim je malo u frizider da se rashladi i pravac teretana.

1 0

Zemljotres jačine 3,7 Rihtera u blizini Nikšića

Srijeda, 29.10.2025 | 14:45

Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju je dana 29. oktobra 2025. godine, u 14 časova i 19 minuta registrovao zemljotres manje jačine sa epicentrom na 4 km zapadno od Čarođa (Crna Gora). 

UP: Tužilaštvo će analizirati šta je držao u rukama državljanin Crne Gore

Srijeda, 29.10.2025 | 15:50

Iz Uprave policije oglasili su se povodom navoda pojedinih medija, ali i korisnika društvenih mreža o navodnoj upotrebi noža od strane jednog od Podgoričana koji je učestvovao u tuči sa državljanima Azerbejdžana i Turske prije nekoliko noći na Zabjelu.

Ove vrste voća UBLAŽAVAJU upalne procese u organizmu: Uvrstite ih u ishranu

Srijeda, 29.10.2025 | 15:43

Ljudsko tijelo svakodnevno je izloženo djelovanju oksidativnog stresa - procesa u kojem se stvara višak slobodnih radikala koji mogu oštetiti ćelije i ubrzati starenje organizma.

SDT traži da se Uboviću i Kovačeviću ODREDI PRITVOR

Srijeda, 29.10.2025 | 15:28

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tražilo je od Višeg suda da uhapšene biznismene Ranka Ubovića i Veselina Kovačevića pošalje u pritvor, zbog sumnje da su izvršili krivično djelo pranje novca.

DOMAĆE ferero kuglice: BOLJE od originala, a prave se za tren oka

Srijeda, 29.10.2025 | 17:35

Ako volite spoj hrskavih napolitanki, aromatičnog lješnjaka i bogatog čokoladnog ukusa, ove domaće ferero kuglice biće vaše novo omiljeno slatko zadovoljstvo.

Bred Pit iznenadio NOVIM IMIDŽOM: Slavni ljepotan može šta god poželi (VIDEO)

Četvrtak, 30.10.2025 | 14:31

Novi imidž slavnog lepotana Breda Pita oduševio je korisnike društvenih mreža, a najnoviju transformaciju pokazao je tokom četvrte utakmice finala američke bejzbol lige, World Series.

Milatović u Senatu Francuske: Crna Gora zaslužuje da bude NAREDNA ČLANICA Evropske unije

Četvrtak, 30.10.2025 | 14:13

Crna Gora zaslužuje da bude naredna članica Evropske unije, poručio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Zvanično: Srbija dobila NOVOG SELEKTORA

Četvrtak, 30.10.2025 | 13:47

Fudbalski savez Srbije donio je odluku - Veljko Paunović vodiće fudbalsku reprezentaciju Srbije u borbi za plasman na Svjetsko prvenstvo 2026. godine.

URA PODRŽALA inicijativu za povećanje dječijih dodataka, pozivaju građane da potpišu peticiju

Četvrtak, 30.10.2025 | 13:30

Građanski pokret URA saopštio je da podržava inicijativu za povećanje dječijih dodataka i poziva građane da potpišu peticiju. Ističu da je taj pokret u više navrata predlagao izmjene zakona kojim bi se povećali iznosi dječijih dodataka, te da, nažalost, parlamentarna većina nije imala sluha za to i da je svaki put odbila njihov predlog.

Bečić: Nadležne NE INTERESUJE da li je neko crnogorski državljanin ili nije, već da li poštuje zakone

Četvrtak, 30.10.2025 | 13:26

Potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić je rekao da najoštrije osuđuje bilo koji oblik prijetnji i izazivanja vjerske ili nacionalne mržnje od koga god dolazio

Spajić: NE UTIČEM na druge grane vlasti

Četvrtak, 30.10.2025 | 13:22

Premijer Milojko Spajić odgovara na pitanja predstavnika poslaničkih klubova na posebnoj sjednici Skupštine Crne Gore.

Kabinet Milatovića: Institucije sistema da DJELUJU neselektivno i pokažu da niko u Crnoj Gori NE SMIJE biti iznad zakona

Četvrtak, 30.10.2025 | 13:06

Iz Kabineta predsjendika Crne Gore Jakova Milatovića saopšteno je da prijetnje upućene reisu Islamske zajednice Rifatu Fejziću, kao i zabrinjavajuća dešavanja i govor mržnje koji posljednjih dana odjekuje Crnom Gorom, duboko potkopavaju temeljne vrijednosti crnogorskog društva.

Niković: Ministar zdravlja i direktori traže RJEŠENJE za nedostatak ljekara u Kotoru

Četvrtak, 30.10.2025 | 12:46

Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore saopštio je da je ministar zdravlja dr Vojislav Šimun prošle sedmice organizovao sastanak direktora Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore sa direktorima domova zdravlja Kotor i Herceg Novi, u cilju prevazilaženja aktuelne situacije nedostatka ljekara u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć.

Lekić: Incident u Podgorici POSLJEDICE nebrige za imigracionu politiku

Četvrtak, 30.10.2025 | 12:32

Predsjednik Demosa i nekadašnji šef crnogorske diplomatije Miodrag Lekić, kazao je gostujući u emisiji "Link" na Radio Crne Gore da su nemili događaji u kojima su učestvovali državljani Turske u Podgorici posljedica nemara države po pitanju imigracione politike.

Mandić: Naša je obaveza da čuvam AMANET mitropolita Amfilohija – pomirenu i duhovno ozdravljenu Crnu Goru

Četvrtak, 30.10.2025 | 12:16

Naša je obaveza da čuvamo amanet mitropolita Amfilohija – pomirenu i duhovno ozdravljenu Crnu Goru, kazao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.