Utorak, 12.08.2025 | 19:05
IZVOR: rtcg.me

Uz pomoć kanadera POŽARI u Buljarici i Čanju pod KONTROLOM

Italijanski kanader koji je djelovao na području Budve i Bara stavio je pod kontrolu požare u Buljarici i Čanju, saznaje TVCG.




Foto: Instagram screenshot/mupcg

Kanaderi su na tom rejonu imali oko 30 naleta. 

Takođe, avion za gašenje požara iz Hrvatske satima je gasio vatru iznad Čanja i Buljarice i vratio se u Hrvatsku. Kako nam je nezvanično saopšteno iz izvršne vlasti, potrebno je ponovo zatražiti pomoć od Hrvatske, kako bi sjutra bio poslat kanader za gašenje požara na drugu lokaciju.

Ministar odbrane Dragan Krapović obavio je ranije danas vanredni telefonski razgovor sa italijanskim kolegom Gvidom Krosetom, povodom serije požara sa kojima se suočavaju dvije države.

"Ministar je upoznao sagovornika sa ozbiljnošću situacije u Crnoj Gori i zahtjevom koji je Ministarstvo unutrašnjih poslova uputilo NATO Evroatlantskom koordinacionom centru za odgovor na katastrofe, uz molbu da Italija razmotri mogućnost upučivanja pomoći Crnoj Gori u gašenju požara. Ministar Kroseto je kazao da se i Italija suočava sa istim izazovom, ali da će, i pored toga, u znak solidarnosti i u duhu savezništva, u Crnu Goru danas popodne uputiti jedan kanader, po završetku njegovog angažmana u gašenju požara na teritoriji Italije", saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Podrška iz Italije je stigla, a Krapović se zahvalio italijanskom kolegi i konstatovao da je njegova podrške još jedna potvrda odličnih bilateralnih odnosa dvije države koja je posebno značajna u ovako izazovnoj situaciji u kojoj se Crna Gora danas nalazi i da naša država u Italiji ima istinskog prijatelja i saveznika.

Video možete pogledati OVDJE!

Ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović ranije danas zahvalio se Hrvatskoj na pomoći. 

"Hvala kolegi Radmanu na razumijevanju i koordinaciji kao i predsjedniku Vlade Hrvatske Andreju Plenkoviću te potpredsjednicima Vlade Hrvatske i ministrima - odbrane Ivanu Anušiću i hrvatskih branitelja Tomu Medvedu - na promptnoj reakciji. Hvala svima koji pomažu Crnoj Gori u ovim teškim trenucima", kazao je Ibrahimović i dodao da je solidarnost ključ prijateljstva.

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović saopštio je da će italijanski avioni za gašenje požara biti upućeni u Crnu Goru tokom dana, a premijer Milojko Spajić je najavio pomoć Austrije.

Kako bi pomogli u borbi sa vatrenom stihijom, u Podgoricu su stigle vatrogasne ekipe iz više crnogorskih opština: Herceg Novog, Tivta, Kotora, Berana, Pljevalja, Žabljaka, Danilovgrada, Cetinja i Bijelog Polja.

Njihov zadatak je da, u koordinaciji sa lokalnim službama i državnim institucijama, učestvuju u gašenju požara i zaštiti stanovništva i imovine.

Generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje, Miodrag Bešović, saopštio je jutros da je stanje sa požarima u Crnoj Gori stabilnije.

U saopštenju Bešović navodi da je tokom jučerašnjeg dana širom Crne Gore bio je aktivan veći broj požara. Ministarstvo unutrašnjih poslova je odmah po izbijanju požara na više lokacija angažovalo sve raspoložive kapacitete i preduzelo sve neophodne mjere.

Međutim, kako je istakao, zbog složenosti situacije hitno su aktivirani mehanizmi saradnje sa Evropskom unijom, NATO savezom i državama regiona, kako bi se obezbijedila dodatna pomoć iz inostranstva.

"Očekujemo odgovor od Nato mehanizma EADRCC centra o mogućnostima za pomoć, a u stalnoj smo koordinaciji sa predstavnicima Misije Crne Gore pri NATO-u. Na osnovu Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Crne Gore o saradnji u zaštiti i spašavanju, dobili smo pomoć u vidu helikoptera Kamov Ka-32 nosivosti 5 tona, koji je i danas aktivan u reonu Podgorice, zajedno sa našim kapacitetima", napisao je u saopštenju.

Dodaje da su na teritoriji Crne Gore i sinoć su bili aktivni požari na više lokacija, a najveća žarišta su bila u Kakarickoj gori, Gornjim Kokotima, Piperima, Kučima, Buljarici, Čanju.

"Danas je stanje stabilnije, ne možemo u potpunosti predvidjeti razvoj situacije, ali vjerujemo da ćemo uz angažovanje naših službi i pomoć partnera požare staviti pod potpunu kontrolu", istakao je Bešović.

Navodi da su na terenu angažovane lokalne službe zaštite i spašavanja, kolege iz drugih opština, Avio-helikopterska jedinica MUP-a, pripadnici Direktorata za zaštitu i spašavanje, višenamjenski robotski sistem za gašenje požara, kao i Vojska Crne Gore i njeni vazduhoplovi.

"Još jednom apelujemo na građane da svaku pojavu požara odmah prijave na brojeve 112 ili 123, a ukoliko primijete namjerno podmetanje ili neodgovorno postupanje – na broj 112 ili 122", istče se u saopštenju.

Podsjeća građane da je strogo zabranjeno paljenje vatre i korišćenje pirotehničkih sredstava, posebno u ovim uslovima.

"Takođe, pozivamo građane da prilikom pružanja pomoći u gašenju požara budu oprezni, te da budu u stalnoj koordinaciji sa nadležnim službama.", poručuje u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vrhovni sud počeo izradu Smjernica za odmjeravanje kazne u predmetima visoke korupcije

Utorak, 03.03.2026 | 15:36

Vrhovni sud Crne Gore započeo je izradu Smjernica za odmjeravanje kazne u predmetima visoke korupcije, koje predstavljaju praktični i savjetodavni instrument namijenjen pružanju podrške sudijama u jačanju znanja, stručnih kapaciteta i ujednačavanju sudske prakse u postupku odmjeravanja kazne u ovim predmetima, saopšteno je iz te institucije.

Uhapšen Podgoričanin, osumnjičen da je tokom utakmice Budućnost – Dečić omalovažavao policajca

Utorak, 03.03.2026 | 15:25

Podgorička policija uhapsila je M.V. (22) iz tog grada, zbog sumnje da je omlavažavao policajca tokom fudbalske utakmice Budućnost – Dečič, kao i da je počinio krivično djelo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.    

Novi namještaj za Plavi dvor i Đački dom u vrijednosti od 250.000 eura

Utorak, 03.03.2026 | 13:59

Počela je isporuka novog namještaja za opremanje soba u studentskom domu „Plavi dvor“, kao i u Đačkom domu u Podgorici. Vrijednost namještaja je oko 250.000 eura, a sredstva su obezbijedili Ministarstvo prosvjete, nauke u Podgorici i JU Dom učenika i studenata Podgorica.    

Vrhovni sud počeo izradu Smjernica za odmjeravanje kazne u predmetima visoke korupcije

Utorak, 03.03.2026 | 13:57

Iz Vrhovnog suda Crne Gore saopštili su da je započeta izrada Smjernica za odmjeravanje kazne u predmetima visoke korupcije, koje, kako su kazali, predstavljaju praktični i savjetodavni instrument namijenjen pružanju podrške sudijama u jačanju znanja, stručnih kapaciteta i ujednačavanju sudske prakse u postupku odmjeravanja kazne u ovim predmetima.

Monstat: Pad proizvodnje šumskih sortimenata

Utorak, 03.03.2026 | 13:33

Proizvodnja šumskih sortimenata iz državnih šuma u Crnoj Gori u četvrtom kvartalu prošle godine bilježi pad od 27,7 odsto u odnosu na isti period 2024, pokazuju podaci Monstata.

UP - U Kolašinu uhapšen nastavnik, osumnjičen za seksualno uznemiravanje učenika

Utorak, 03.03.2026 | 08:20

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“, Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje su, u saradnji sa nadležnim Osnovnim državnim tužilaštvom u Bijelom Polju, locirali i lišili slobode osobu osumnjičenu za krivično djelo seksualno uznemiravanje, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Leković: Tek će se vidjeti šta se našlo kod Aca Đukanovića

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:46

Poslanik Demokrata Momčilo Leković pohvalio je hapšenje Aca Đukanovića, ističući da je ovo hrabar potez policije i jasna poruka da država više ne pravi razliku među građanima.

Abazović: Da sam Aco Đukanović bio bih prezadovoljan

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:27

Pozdravljam akcije protiv Veselina Barovića i Aca Đukanovića, ali mislim da familiji Đukanović nijeste mogli da napravite veću uslugu.

Šćepanović: Neizručenje Marovića je politički dogovor

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 16:10

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović kazao je da mu je na jednom skupu visoki predstavnik Vlade Srbije rekao da je neizručenje Svetozara Marovića Crnoj Gori bio politički dogovor dvije države.

Nikolić Šćepanoviću: Budite odgovorni pa saopštite koji visoki zvaničnik Srbije vam je rekao da je neizručenje Marovića politički dogovor?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:04

Poslanik Andrija Nikolić (DPS) osvrnuo se na izjave Šćepanovića da mu je jedan visoki zvaničnik Srbije kazao da je pitanje neizručenja Svetozara Marovića politički dogovor.

Vrhovni sud počeo izradu Smjernica za odmjeravanje kazne u predmetima visoke korupcije

Utorak, 03.03.2026 | 15:36

Vrhovni sud Crne Gore započeo je izradu Smjernica za odmjeravanje kazne u predmetima visoke korupcije, koje predstavljaju praktični i savjetodavni instrument namijenjen pružanju podrške sudijama u jačanju znanja, stručnih kapaciteta i ujednačavanju sudske prakse u postupku odmjeravanja kazne u ovim predmetima, saopšteno je iz te institucije.

Vučić: Ne smijemo dozvoliti da zbog rata u Iranu cijene nafte podivljaju u Srbiji

Utorak, 03.03.2026 | 15:33

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija ne smije dozvoliti da cijene nafte i gasa na njenom tržištu “podivljaju” usljed sukoba u Iranu, najavivši da će biti donijete mere tim povodom, a detaljnija obavještenja očekuju se tokom vikenda.

Uhapšen Podgoričanin, osumnjičen da je tokom utakmice Budućnost – Dečić omalovažavao policajca

Utorak, 03.03.2026 | 15:25

Podgorička policija uhapsila je M.V. (22) iz tog grada, zbog sumnje da je omlavažavao policajca tokom fudbalske utakmice Budućnost – Dečič, kao i da je počinio krivično djelo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.    

Odžić: Ne postoji obaveza da ponovo sazivamo sjednicu o građanskoj inicijativi

Utorak, 03.03.2026 | 15:23

Predsjednik Skupštine opštine Budva Petar Odžič poručio je nakon odlaganja 11. sjednice lokalnog parlamenta da više ne postoji obaveza za sazivanje sjednice povodom građanske inicijative za stavljanje van snage detaljnih urbanističkih planova „Budva centar“ i „Budva centar – izmjene i dopune“.    

Poslanici usvojili predlog Rezolucije o integraciji Crne Gore u EU

Utorak, 03.03.2026 | 15:04

Poslanici crnogorskog parlamenta su danas usvojili usvojili predlog Rezolucije o integraciji Crne Gore u EU. Tokom rasprave o Rezoluciji o integraciji Crne Gore u Evropsku uniju poruka većine poslanika bila je da evropski put nema alternativu, ali i uz ukazivanje na izazove koji stoje pred državom.

Subotić: Rezolucija o integraciji Crne Gore u EU izraz posvećenosti interesima građana

Utorak, 03.03.2026 | 15:16

Poslanik Kluba poslanika “Evropa sad” Jovan Subotić saopštio je na skupštinskom zasijedanju na Cetinju da Klub poslanika “Evropa sad” doživljava Rezoluciju o integraciji Crne Gore u EU kao izraz posvećenosti interesima građana Crne Gore, kao izraz jasnog opredeljenja da je Evropski put najbolji pravac razvoja i budućnost sa najviše prilika za građane Crne Gore.    

Pokret penzionera najavio masovne proteste u Bijelom Polju i Rožajama

Utorak, 03.03.2026 | 14:46

Pokret penzionera Crne Gore danas je donio odluku o održavanju masovnih protesta u Biejlom Polju i Rožajama, zbog kako su kazali, neispunjavanja zahtjeva koje su dostavili Vladi na posljednijim protestima.

Rubio: Ne bismo namjerno gađali školu

Utorak, 03.03.2026 | 14:37

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da američke snage “ne bi namjerno gađale školu”, nakon što su iranski državni mediji izvijestili da je više od 160 osoba poginulo u napadu na školu za djevojčice prvog dana američkih i izraelskih napada na Iran.

Umjesto na Cetinje, Mandić otišao u Skupštinu Republike Srpske

Utorak, 03.03.2026 | 14:22

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić boravio je danas u radnoj posjeti Narodnoj skupštini Republike Srpske, sastavši se tim povodom sa predsjednikom tog doma Nenadom Stevandićem, sa kojim je razgovarao o aktuelnoj političkoj situaciji u regionu i svijetu.

Morsko dobro obezbijedilo blizu dva miliona eura za održavanje čistoće na primorju

Utorak, 03.03.2026 | 14:16

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore saopštilo je da je obezbijedilo značajna finansijska sredstva za održavanje čistoće i komunalnog reda u zoni morskog dobra svih šest primorskih opština, sa ciljem očuvanja životne sredine i kvaliteta turističke ponude na crnogorskom primorju.