Nedjelja, 17.08.2025 | 09:42
IZVOR: Rtcg.me

"Nijedna država NE MOŽE SAMA da se izbori sa vatrenim stihijama ovih razmjera"

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović posjetili su Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova, u znak podrške vatrogascima, vojnicima, dobrovoljnim vatrogasnim društvima, volonterima i svim službama koje, bez predaha, štite Crnu Goru od požara.




Foto: arhiva, MediaBiro

Prilikom posjete, predstavnici Direktorata upoznali su potpredsjednika i ministra sa stanjem na terenu, načinom funkcionisanja sistema civilne zaštite i ključnim izazovima sa kojima se svakodnevno suočavaju.

Podsjetili su da je sistem zaštite i spašavanja u trenutku izbora ove Vlade bio zatečen bez ijednog ispravnog vazduhoplova, ali i naglasili da je u prethodnom periodu sistem značajno obnovljen i unaprijeđen tako da danas može operativno odgovoriti i na najsloženije izazove.

Istaknuto je i da ne postoji država koja se može sama izboriti sa vatrenim stihijama ovih razmjera, te da se cijela Evropa suočava sa požarima ekstremne jačine. Uprkos tome, crnogorski sistem civilne zaštite danas funkcioniše organizovano, pravovremeno i dvadesetčetvoročasovno, uz maksimalnu posvećenost svih timova na terenu.

Potpredsjednik Bečić istakao je da je Crna Gora ponosna na svoje ljude koji danonoćno obuzdavaju požare, ne mareći za umor i opasnost, već stavljajući svoju zemlju i svoje građane iznad ličnog života i bezbjednosti.

„Ujedinjeni smo u ovoj borbi i to je naša najveća snaga. Crna Gora pamti i pamtiće svoju hrabrost, ali i prijatelje iz regiona i Evrope koji su nam pružili ruku kada je bilo najteže. Naša zahvalnost Srbiji, Italiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj, Češkoj, Austriji, Švajcarskoj i svima koji su nam pomogli ili će pomoći u narednim danima je iskrena i duboka. Posebno želim istaći da je Crna Gora jedina zemlja van Evropske unije koja ima pristup evropskoj CECIS platformi, što potvrđuje da naši kapaciteti i povjerenje međunarodnih partnera nikada nijesu bili veći. To je rezultat odgovorne politike i povratka ugleda države na međunarodnoj sceni“, poručio je Bečić.

On je dodao da je podrška društveno odgovornih kompanija i pojedinaca dokaz da cijela Crna Gora diše kao jedno. „Proslavljeni fudbaler Stevan Jovetić, CEDIS, Eko–fond, Regionalni vodovod Crnogorsko primorje i Pogon d.o.o doniraće Direktoratu za zaštitu i spašavanje vrijednu opremu u ukupnoj vrijednosti oko 40.000 eura. To je dokaz da patriotizam nije floskula, nego riječ i djelo“, kazao je Bečić.

Šaranović je naglasio da su profesionalizam i integritet kolega iz Direktorata za zaštitu i spašavanje i Operativno-komunikacionog centra najbolja potvrda da Crna Gora posjeduje stručnost, znanje i hrabrost da odgovori na najveće izazove.

„Naši vatrogasci, piloti, vojnici i dobrovoljci rade rame uz rame sa međunarodnim partnerima, pokazujući da Crna Gora nije mala zemlja kad se radi o velikim zadacima. Zato želim da odam priznanje svim službama koje danonoćno stoje na braniku, jer vaša borba spašava živote, domove i prirodna bogatstva Crne Gore“, poručio je ministar.

Generalni direktor Direktorata, Miodrag Bešović, zahvalio je na snažnoj podršci Vlade i građana, ističući da su tehnička, organizaciona i informaciona unapređenja sistema zaštite i spašavanja, sprovedena u prethodnom periodu, pokazala da se sistem danas može osloniti na sebe, pouzdano, koordinisano i efikasno.

Prilikom obilaska prostorija Operativno-komunikacionog centra, potpredsjednik Bečić i ministar Šaranović imali su uvid u funkcionisanje CECIS-a, Zajedničkog informaciono-komunikacionog sistema u vanrednim situacijama, kojim se povezuje 37 država članica Mehanizma civilne zaštite.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Armenko: Visok stepen poštovanja odluka Ustavnog suda od strane redovnih sudova

Utorak, 03.03.2026 | 12:35

Analiza Ustavnog suda Crne Gore pokazuje da ne postoji sistemski problem u pogledu eventualnog neizvršavanja odluka Ustavnog suda od strane redovnih sudova, jer se od skoro četiri i po hiljade riješenih predmeta u posljednje tri godine, 58 slučajeva, odnosno 1,2 odsto, vratilo pred Ustavni sud kao „ping-pong“ predmeti, navela je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko.

Majka i dijete poginuli nakon pada sa solitera u Skoplju, tužilaštvo istražuje slučaj

Utorak, 03.03.2026 | 12:33

U ponedeljak, 2. marta došlo je do tragičnog događaja u Skoplju, kada su majka i ćerka (6) pronađene mrtve ispred zgrade.      

Crnogorski pomorci koji se nalaze na brodovima u rizičnim područjima da izvrše hitnu registraciju

Utorak, 03.03.2026 | 12:00

Ministarstvo pomorstva poziva sve crnogorske pomorce koji se trenutno nalaze na brodovima u inostranstvu, u rizičnim područjima, da izvrše hitnu registraciju radi eventualne konzularne pomoći i evidencije.    

Dijete “talac” sukoba roditelja, teške optužbe za seksualno zlostavljanje i nasilje

Utorak, 03.03.2026 | 11:58

Maloljetna djevojčica našla se u centru dugotrajnog i intenzivnog sukoba roditelja, obilježenog međusobnim prijavama za nasilje, uključujući i teške optužbe za seksualno zlostavljanje. Nakon sprovedenog postupka, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore ocijenio je da su djetetu povrijeđena prava na zaštitu od nasilja i da su ozbiljno ugroženi njeni najbolji interesi, te preporučio hitne mjere zaštite i razmatranje postavljanja kolizijskog staratelja.  

Potvrđena optužnica protiv Radoja Zvicera i njegove kriminalne grupe

Utorak, 03.03.2026 | 11:48

Vijeće Višeg suda u Podgorici je potvrdilo optužnice od 1. septembra i 30. decembra prošle godine, koje je Specijalno državno tužilaštvo podiglo protiv 13 članova kriminalne grupe Radoja Zvicera kojima se na teret stavljaju krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, zloupotreba službenog položaja, kao i falsifikovanje isprava, prevara i pranje novca. Optužnicom su obuhvaćeni i Ljubo Milović, Slobodan Kašćelan.

Šćepanović: Sutkinja imala informaciju da Medenice mogu pobjeći, kazala da su to čaršijske priče

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 13:18

Direktor policije Lazar Šćepanović kazao je da je poslednju komunikaciju sa sutkinjom Vesnom Kovačević imao 26. decembra 2025. godine kada su govorili o slučaju Vesne i Miloša Medenice

Martinović: Odluke u NPCG donosio sam u skladu sa Zakonom, oslanjajući se na stručne ekspertize kolega

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:09

Nakon što je policija podnijela krivične prijave protiv sadašnjeg i bivših direktora JP Nacionalni parkovi Crne Gore, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine, zbog, kako su naveli, sumnje na uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura, reagovao je nekadašnji direktor NPCG Vladimir Martinović.

Acu Đukanoviću pritvor do 30 dana zbog opasnosti od bjekstva

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 12:49

Žalba moguća u roku od 24 časa od časa uručenja rješenja o kojoj odlučuje vanraspravno krivično vijeće suda.

Rajske oaze: Ovo su najbolje plaže svijeta za 2026. godinu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:18

Na listi deset najljepših plaža svijeta za 2026. godinu našli su se predstavnici sa svih kontinenata, a najviše ih dolazi iz Evrope – čak četiri.

Ibrahimović razgovarao sa kolegama iz UAE i Omana: Podrška deeskalaciji i stabilnosti na Bliskom istoku

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 13:51

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Crna Gora, Ervin Ibrahimović, imao je odvojene telefonske razgovore sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Ujedinjeni Arapski Emirati, šeikom Abdulahom bin Zajed Al Nahjanom, kao i sa ministrom vanjskih poslova Oman, Badrom bin Hamadom Al Busaidijem.

Armenko: Visok stepen poštovanja odluka Ustavnog suda od strane redovnih sudova

Utorak, 03.03.2026 | 12:35

Analiza Ustavnog suda Crne Gore pokazuje da ne postoji sistemski problem u pogledu eventualnog neizvršavanja odluka Ustavnog suda od strane redovnih sudova, jer se od skoro četiri i po hiljade riješenih predmeta u posljednje tri godine, 58 slučajeva, odnosno 1,2 odsto, vratilo pred Ustavni sud kao „ping-pong“ predmeti, navela je predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko.

Majka i dijete poginuli nakon pada sa solitera u Skoplju, tužilaštvo istražuje slučaj

Utorak, 03.03.2026 | 12:33

U ponedeljak, 2. marta došlo je do tragičnog događaja u Skoplju, kada su majka i ćerka (6) pronađene mrtve ispred zgrade.      

U Iraku trenutno nema pripadnika VCG

Utorak, 03.03.2026 | 12:18

Povodom aktuelne bezbjednosne situacije na Bliskom istoku, Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore obavještavaju javnost da u okviru NATO misije u Iraku (NMI) trenutno nema pripadnika Vojske Crne Gore.

Kunčer ponovo na postolju – dva druga mjesta na startu sezone

Utorak, 03.03.2026 | 12:17

Crnogorski vozač Filip Kunčer nastavio je sjajan niz na startu sezone, osvojivši drugo mjesto i u drugoj trci voženoj na stazi „Circuito del Jarama“ u Madridu, u okviru takmičenja Reno Klio Kup Španije.

Crnogorski pomorci koji se nalaze na brodovima u rizičnim područjima da izvrše hitnu registraciju

Utorak, 03.03.2026 | 12:00

Ministarstvo pomorstva poziva sve crnogorske pomorce koji se trenutno nalaze na brodovima u inostranstvu, u rizičnim područjima, da izvrše hitnu registraciju radi eventualne konzularne pomoći i evidencije.    

Dijete “talac” sukoba roditelja, teške optužbe za seksualno zlostavljanje i nasilje

Utorak, 03.03.2026 | 11:58

Maloljetna djevojčica našla se u centru dugotrajnog i intenzivnog sukoba roditelja, obilježenog međusobnim prijavama za nasilje, uključujući i teške optužbe za seksualno zlostavljanje. Nakon sprovedenog postupka, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore ocijenio je da su djetetu povrijeđena prava na zaštitu od nasilja i da su ozbiljno ugroženi njeni najbolji interesi, te preporučio hitne mjere zaštite i razmatranje postavljanja kolizijskog staratelja.  

Jovanović ponosan na tim: Možemo da igramo sa svima

Utorak, 03.03.2026 | 11:57

Nisu uspjeli crnogorski košarkaši da protiv Grčke režiraju novo iznenađenje.

Potvrđena optužnica protiv Radoja Zvicera i njegove kriminalne grupe

Utorak, 03.03.2026 | 11:48

Vijeće Višeg suda u Podgorici je potvrdilo optužnice od 1. septembra i 30. decembra prošle godine, koje je Specijalno državno tužilaštvo podiglo protiv 13 članova kriminalne grupe Radoja Zvicera kojima se na teret stavljaju krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, zloupotreba službenog položaja, kao i falsifikovanje isprava, prevara i pranje novca. Optužnicom su obuhvaćeni i Ljubo Milović, Slobodan Kašćelan.

Zečević: Građanima je muka od izbora, nemamo pravo da ih mrcvarimo

Utorak, 03.03.2026 | 11:45

Skupština Podgorice raspravljaće 19. marta o skraćenju mandata aktuelnoj vlasti, na inicijativu Evropskog saveza, nakon što je Demokratska narodna partija (DNP) povukla podršku vladajućoj većini.

Počela evakuacija grupe crnogorskih turista iz Akabe

Utorak, 03.03.2026 | 11:37

Grupa od 45 crnogorskih turista krenuli su iz Akabe prema Tabi, piše portal RTNK.