Srijeda, 20.08.2025 | 15:07
IZVOR: Kolektiv.me

Milatović predlaže Vladi mjere za PROTIVPOŽARNU SEZONU : Modernizovati vatrogasna vozila, poboljšati seoske putne i vodovodne infrastrukture

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, nakon tragičnih požara koji su prouzrokovali gubitak ljudskog života, ogromnu materijalnu štetu i štetne posljedice po našu prirodu i zajednicu, ukazao je na ozbiljne nedostatke u pripremama i funkcionisanju sistema zaštite i spašavanja. Zbog toga, kako se navodi zu saopštenju, uputio Vladi zahtjev sa sedam konkretnih mjera u cilju bolje spremnosti za narednu protivpožarnu sezonu.




Foto: Vlada Crne Gore/ B.Ćupić 

Između ostlog, predlaže modernizovanje vatrogasnih vozila i opreme, te pooštravanje kažnjavanja svakog oblika piromanije, kao i poboljšanje seoske putne i vodovodne infrastrukture.

On je istakao da je, polazeći od zaključaka sa vanredne sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost održane 12. avgusta, u trenutku kada je došlo do krize izazvane požarima, država reagovala nedovoljno brzo i koordinisano, dok je prevencija i izgradnja kapaciteta bila zanemarena.

"Ove tragedije dodatno povećavaju odgovornost svih nadležnih institucija za efikasnu i pravovremenu reakciju u budućnosti", poručio je Milatović.

Stoga je, povodom ovih događaja, uputio sedam konkretnih zahtjeva prema Vladi, kako bi Crna Gora mogla ući u narednu požarnu sezonu bolje pripremljena i sposobna da efikasno odgovori na moguće izazove:

1. Formirati jedinice civilne zaštite. Pozivam Vladu, da u skladu sa postojećim Zakonom o zaštiti i spašavanju kao i donesenim Pravilnikom o načinu organizovanja i angažovanju jedinica civilne zaštite, te u skladu sa Strategijom za smanjenje rizika od katastrofa za period 2025-2030 – formira i organizuje jedinice civilne zaštite. Do formiranja jedinica u punom kapacitetu, u skladu sa potrebama definisanim Strategijom, potrebno je predvidjeti sredstva u budžetu za 2026. godinu za obučavanje i za mjesečne naknade pripadnika angažovanih u jedinicama civilne zaštite.
2. Zakonski urediti rad dobrovoljnih vatrogasnih društava. Dobrovoljna vatrogasna društva, koja okupljaju skoro 300 članova širom Crne Gore, predstavljaju važan i već provjeren resurs u kriznim situacijama. Ipak, njihova uloga danas je ograničena, jer se tretiraju kao nevladine organizacije, bez pune zakonske integracije u sistem zaštite i spašavanja. Hitnim rješavanjem statusa dobrovoljnih vatrogasnih društava i njihovih članova u Crnoj Gori stvorili bi se uslovi da dobrovoljna vatrogasna društva budu uključena u državni okvir, gdje bi njihovo zalaganje, poznavanje lokalnih prilika i volonterizam dobili puni institucionalni značaj.

3. Staviti u funkciju dva postojeća namjenska aviona za gašenje požara. Potrebno je uložiti novčana sredstva u osposobljavanje postojećih kapaciteta, prije svega u stavljanje u funkciju dva namjenska aviona (Air tractor-a AT-802) koja Crna Gora već posjeduje. Umjesto da se javnosti upućuju lako data obećanja o kupovini kanadera, bilo bi mnogo djelotvornije da se postojeći namjenski avioni dovedu u stanje operativne spremnosti. Time bi se, gotovo bez dodatnih odlaganja, dobio kapacitet jednak jednom kanaderu, što bi u značajnoj mjeri povećalo brzinu i efikasnost naših reakcija u kriznim situacijama. Odugovlačenje i odsustvo djelovanja u ovom smislu pokazali su se kao ozbiljan propust, koji je neophodno hitno ispraviti i zbog kojeg je potrebno da neko snosi odgovornost.

4. Modernizovati vatrogasna vozila i opremu. Propust koji se tiče nefunkcionalnih namjenskih aviona, međutim, nije izolovan slučaj, već odražava širi i dugotrajan problem nedovoljnog ulaganja u opremu i kapacitete sistema zaštite i spašavanja. Zato je kroz planiranje budžeta za 2026. godinu neophodno jasno opredijeliti finansijska sredstva za modernizaciju vozila i drugih sredstava i opreme za gašenje požara, kao i osposobljavanje i opremanje svih pripadnika službi za gašenje požara. Ističem da se modernizacija vatrogasne opreme sa nivoa države praktično nije dešavala skoro petnaest godina. Rezultat toga je da ljudi koji svakodnevno rizikuju svoje živote za dobrobit građana i očuvanje prirodnih resursa danas djeluju sa zastarjelom, često neispravnom i neadekvatnom opremom. Takvo stanje ne samo da umanjuje njihove kapacitete, već i ozbiljno ugrožava njihovu bezbjednost i sposobnost države da odgovori na krize.

5. Pooštriti kaznenu politiku za podmetanje požara. Imajući u vidu da su brojni požari nastali ljudskim faktorom, neophodno je što hitnije zakonski pooštriti kažnjavanje svakog oblika piromanije.

6. Unaprijediti seosku putnu i vodovodnu infrastrukturu. I ovogodišnje gašenje požara u Piperima i Kučima, ali i u drugim ruralnim područjima, ukazalo je na važnost dobre putne i vodovodne infrastrukture u našim selima. Zato je dok gradimo autoputeve i brze ceste, važno paralelno razvijati i seosku putnu i vodovodnu infrastrukturu, koja je u gašenju požara od ključnog značaja.

7. Odmah započeti planiranje i pripremu za sljedeću požarnu sezonu. Na kraju, neophodno je konačno raskinuti sa lošom praksom da se o požarnoj sezoni počinje razmišljati tek kada ona nastupi. Takav pristup je neodgovoran i neodrživ. Nedostatak proaktivnog djelovanja, sistemskog planiranja i dugoročnog odgovora uvodi nas u začarani krug u kojem se iz godine u godinu suočavamo sa istim problemima i istim posljedicama.

Nakon posljednjih događaja i velikih požara sa tragičnim posljedicama, iz Kabineta Predsjednika države poručuju da je obaveza svih nadležnih institucija da spriječe tragedije koje se mogu izbjeći, zaštite živote građana, njihovu imovinu i prirodne resurse i dokažu da država postoji i djeluje onda kada je to najpotrebnije.

Milatović je naveo da očekuje da će Vlada razumjeti ozbiljnost trenutka i postupiti u skladu s interesima Crne Gore i svih njenih građana, a iz njegovog kabineta poručuju da ostaju na raspolaganju za dodatnu razradu i implementaciju upućenih zahtjeva.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Gorčević o referendumu na Islandu: Crna Gora, slijedeći svoje interese, članstvo u EU označila strateškim ciljem

Nedjelja, 30.08.2026 | 13:47

rađani Islanda odlučili su da ne podrže ponovno otvaranje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji. Uvažavam demokratski izraženu volju i pravo da se odluke o budućnosti države donose u skladu sa sopstevnim okolnostima, prioritetima i interesima, napisala je, u objavi na mreži X, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Milatović: Trideseti avgust nije bio kraj promjena, već njihov početak

Nedjelja, 30.08.2026 | 12:29

Predsjednik Crne Gore, Jakov Milatović, poručio je da je 30. avgust 2020. godine pokazao da vlast u našoj zemlji nije ničija svojina. Milatović je kazao da 30. avgust ne označava kraj promjena, već njihov početak.

Tijesno glasanje o EU na Islandu: Neizvjestan ishod referenduma

Nedjelja, 30.08.2026 | 09:56

Rezultat islandskog referenduma o obnavljanju pregovora sa Evropskom unijom i dalje je previše neizvjestan za proglašenje pobjednika.

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

U Savjetu EU traže više od milion eura za pripremu članstva Crne Gore

Subota, 29.08.2026 | 08:28

Generalni sekretarijat Savjeta EU predložio je povećanje budžeta za 2027. godinu za 1,054 miliona eura kako bi se obezbijedili dodatni kapaciteti za pripremu mogućeg pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

NASA lansirala namoćniji teleskop Nancy Grace Roman (VIDEO)

Nedjelja, 30.08.2026 | 15:22

NASA je danas lansirala ogromni svemirski teleskop Nancy Grace Roman, koji naučnici već nazivaju "mašinom za otkrića", a od kojeg očekuju da zaviri u dijelove kosmosa koje do sada nismo mogli vidjeti i pomogne u rasvjetljavanju nekih od njegovih najvećih misterija – od tamne energije i tamne materije do nepoznatih galaksija i planeta izvan našeg Sunčevog sistema.

Dukić treći, Marković 16. na polovini takmičenja u Tarantu

Nedjelja, 30.08.2026 | 15:08

Crnogorski jedriličari Milivoj Dukić i Ilija Marković završili su prvih šest regata u klasi ILCA-7 na Mediteranskim igrama u Tarantu.

Prvi veliki uvid u GTA 6 nakon 18 mjeseci: Rockstar prikazao 26 minuta igre

Nedjelja, 30.08.2026 | 14:42

Nakon više od 18 mjeseci bez novih zvaničnih snimaka, Rockstar Games predstavio je čak 26 minuta detaljnog gameplaya dugo očekivane igre Grand Theft Auto 6. Prošireni prikaz prvo je objavljen na Netflixu, a nekoliko sati kasnije i na YouTubeu.

Šaranović i Bešović u izviđanju požarišta iz vazduha: Stanje stabilno, sistem zaštite i spašavanja u punoj pripravnosti

Nedjelja, 30.08.2026 | 14:30

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović izvršili su danas, helikopterom Vojske Crne Gore, izviđanje iz vazduha i obilazak više požarišta širom Crne Gore, i ocijenili da je stanje stabilno, kao i da je sistem zaštite i spašavanja u punoj pripravnosti.

Auto-putem od početka godine prošlo 2,44 miliona vozila

Nedjelja, 30.08.2026 | 14:21

Auto-putem Princeza Ksenija je od početka godine prošlo 2,44 miliona vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.

Boris Brejča uoči večerašnjeg nastupa na Sea Danceu: Hajde da zajedno napravimo noć za pamćenje!

Nedjelja, 30.08.2026 | 13:58

Exitov Sea Dance festival večeras ulazi u veliko finale, a pred nastup kojim će obilježiti završnu noć crnogorskoj publici obratio se high-tech minimal maestro Boris Brejcha. Maskirani heroj svjetske elektronske scene preuzima kormilo glavne bine od 1 čas, a publici je poručio da se spremi za posebno muzičko putovanje i noć za pamćenje.

Gorčević o referendumu na Islandu: Crna Gora, slijedeći svoje interese, članstvo u EU označila strateškim ciljem

Nedjelja, 30.08.2026 | 13:47

rađani Islanda odlučili su da ne podrže ponovno otvaranje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji. Uvažavam demokratski izraženu volju i pravo da se odluke o budućnosti države donose u skladu sa sopstevnim okolnostima, prioritetima i interesima, napisala je, u objavi na mreži X, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Tom Kruz najavio nastavak svog čuvenog filma: Uz njega će glumiti i En Hatavej

Nedjelja, 30.08.2026 | 13:30

Tom Kruz je najavio da će ponovo igrati Kola Trikla u nastavku filma "Days of Thunder“, čija je premijera zakazana za 2. jun 2028. godine.

Šarec o islandskom "ne": Sada je Crna Gora jedina zemlja koja će za EU biti spremna vrlo brzo

Nedjelja, 30.08.2026 | 13:18

Sada je Crna Gora jedina zemlja koja će za Evropsku uniju biti spremna vrlo brzo. Naravno, nije sve još završeno, nije sve idealno, ali će biti jedina. Vrlo je važno, da politika Crne Gore sada nešto ne koči, da se nešto ne poremeti, kao što je sad bilo u slučaju Ratka Mladića.

UP: Beranac uhapšen zbog sumnje da je vozilom usmrtio svoje jednogodišnje dijete

Nedjelja, 30.08.2026 | 12:55

Beranska policija uhapsila je A.I. (22) iz tog grada, zbog sumnje da je vozilom usmrtio svoje jednogodišnje dijete, kao i da je policajcima dao netačne navode o okolnostima i načinu nastanka ovog događaja, saopšteno je danas iz Uprave policije (UP).