Subota, 30.08.2025 | 13:34
IZVOR: rts.rs/Guardian

STUDIJA pokazala - Ishrana bogata kalijumom može smanjiti rizik od bolesti srca 24 odsto

Konzumiranje hrane bogate kalijumom poput avokada, banana i spanaća, može smanjiti rizik od srčanih oboljenja, potrebe za bolničkim liječenjem i smrti čak 24 odsto, pokazuju rezultati studije danskih naučnika.




Foto: Ilustracija, Pexels

Naučnici su doveli u vezu redovan unos avokada, banana i spanaća sa manjim rizikom od srčanih oboljenja, potrebe za bolničkim liječenjem ili smrti. Prethodna istraživanja su pokazala da izbacivanje soli iz obroka može smanjiti rizik od srčanih problema.

Smanjenje broja obroka u koje je dodata so ili potpuno izbacivanje soli može napraviti ogromnu razliku u zdravlju srca.

Kalijum pomaže da tijelo iz krvotoka izbaci veću količinu soli. Zbog toga su naučnici pokušali da shvate da li bi više kalijuma moglo koristiti ljudima u smanjenju kardiovaskularnog rizika.

Jedan od vodećih autora studije, Hening Bundgard, profesor Univerzitetske bolnice u Kopenhagenu, naglašava da je ljudsko tijelo evoluiralo zahvaljujući ishrani bogatoj kalijumom, a siromašnoj natrijumom – kada smo rođeni i odrastali u savani i jeli voće i povrće.

„Sada težimo ka modernoj ishrani koja se sastoji od prerađene hrane i, što je više prerađena, vidimo u njoj sve više i više natrijuma, a sve manje kalijuma, što znači da se odnos između njih promenio sa 10:1 na 1:2, što je dramatična promjena“, ukazuje profesor Bundgard.

Prema njegovim riječima, kalijum je ključan za srčanu funkciju, a zna se iz opservacionih studija da nizak nivo kalijuma povećava rizik od aritmija, srčane insuficijencije i smrti. Takođe je poznato da se nivo kalijuma može povećati.

„Jednostavno pitanje koje smo postavili u ispitivanju bilo je – Da li bi bilo koristi da pacijentima povećamo nivo kalijuma?“, naveo je profesor Bundgard.

U ispitivanju je učestvovalo 1.200 srčanih bolesnika u Danskoj sa ugrađenim kardioverter defibrilatorima, od kojih je polovina dobila savjete o ishrani kako da povećaju unos kalijuma.

„Imamo listu namirnica koju smo dali pacijentima. Pratili smo opšta uputstva za ishranu (u Danskoj poznata kao piramida namirnica). Bijela rotkva, cvekla, kupus i tako dalje su bogati kalijumom. Nismo preporučili meso, koje je takođe bogato kalijumom, jer je takođe bogato natrijumom i daje suprotan efekat kada je cilj povećanje kalijuma“, objašnjava profesor Bundgard.

Povećanje nivoa kalijuma u krvi putem ishrane povezano je sa „znatno manjim rizikom“, 24 odsto, od razvoja srčanih oboljenja, neophodnog bolničkog liječenja usled srčanih oboljenja ili smrti od bilo kog uzroka, pokazali su rezultati studije.

Autori studije predstavili su zaključke na kongresu Evropskog kardiološkog društva u Madridu, najvećoj svjetskoj konferenciji o bolestima i liječenju srca.

„Iz šire perspektive možemo reći da veći unos kalijuma kroz ishranu ne samo da može koristiti pacijentima sa srčanim oboljenjima, već vjerovatno svima nama, pa bi možda svi trebalo da smanjimo unos natrijuma i povećamo sadržaj kalijuma u našoj hrani“, poručio je Bundgard.

Dr Keri Rakston, dijetetičarka koja nije bila uključena u studiju, rekla je da svi znaju da treba smanjiti unos soli, ali da je malo onih koji shvataju da je povećanje unosa kalijuma gotovo podjednako važno za sprečavanje moždanih i srčanih udara.

Nedostatak kalijuma kao glavna zabrinutost u vezi sa ishranom

„Evropska agencija za bezbjednost hrane istakla je nedostatak kalijuma širom Evrope kao glavnu zabrinutost u vezi sa ishranom. U Velikoj Britaniji, najnovije Nacionalno istraživanje o ishrani, objavljeno ove godine, pokazuje da je trećina tinejdžera i četvrtina odraslih u riziku od nedostatka kalijuma, što ima implikacije na kontrolu krvnog pritiska i funkciju mišića“, naglasila je dr Rakston.

„Svako od nas može da učini mnogo ako poveća unos kalijuma jedući više voća, povrća i ribe. Voćni sokovi su posebno bogati kalijumom. Ostale ključne namirnice su spanać, lima pasulj, pečeni krompir, jogurt, banana i tuna.“

Dr Sonja Babu-Narajan, konsultant kardiolog i klinički direktor Britanske fondacije za srce, ocijenila je da je ispitivanje sprovedeno u Danskoj pokazalo da povećanje nivoa kalijuma u ​​krvi do „visokog normalnog nivoa“ kod ljudi sa kardioverter defibrilatorima poboljšava ishode liječenja.

„Ako vam je ljekar savjetovao da povećate unos kalijuma ishranom, to možete učiniti uključivanjem više povrća i voća bogatog kalijumom, kao što su spanać, banane ili avokado, u ishranu, kao i mahunarke, riba, orašasti plodovi i sjemenke. Nemojte da pokušavate da povećate unos kalijuma suplementima, osim ako to nije pod nadzorom ljekara, jer je previsok nivo kalijuma opasan – može izazvati srčani zastoj“, upozorila je dr Babu-Narajan.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Nutricionisti ljeti posebno preporučuju borovnice, evo i zašto

Ponedjeljak, 03.08.2026 | 15:23

Borovnice su među najpopularnijim ljetnim plodovima, a osim osvježavajućeg okusa, poznate su i po bogatom nutritivnom sastavu.

Gladni ste između obroka? Ove grickalice imaju veoma malo kalorija

Nedjelja, 26.07.2026 | 11:04

Ako često imate potrebu da nešto grickate između obroka, ne morate odmah posegnuti za čipsom i slatkišima. Postoje zdrave i ukusne grickalice koje imaju veoma malo kalorija, dugo drže sitost i mogu biti odličan izbor čak i kada pazite na ishranu.

Nova tehnologija - Naučnici napravili kontaktna sočiva koja SAMA popravljaju ogrebotine

Ponedjeljak, 13.07.2026 | 16:00

Nova tehnologija mogla bi da produži vijek trajanja mekih kontaktnih sočiva i smanji rizik po zdravlje očiju. Istraživači sa Univerziteta Dankuk u Južnoj Koreji razvili su specijalni hidrogelni materijal koji može da obnovi površinska oštećenja nakon samo sat vremena izlaganja običnoj ultraljubičastoj (UV) svjetlosti.

Koja grickalica je najzasitnija? Odgovor bi vas mogao iznenaditi

Nedjelja, 12.07.2026 | 14:39

Kada ogladnimo između obroka, često posežemo za najbržom užinom, keksima, čipsom, čokoladicama ili komadom torte. Problem je što nas ova hrana često ne zasiti na dugo.

Doktori otkrivaju da li možemo da se razbolimo od klime?

Subota, 11.07.2026 | 13:47

U jeku ljeta i visokih temperatura, stručnjaci preporučuju da se najtopliji dio dana provodi u zatvorenom prostoru. Međutim, i u zatvorenim prostorima vrućina može biti nepodnošljiva, zbog čega mnogi ne mogu da zamisle ljeto bez klima-uređaja.

Mandić povodom godišnjice „Oluje“: Četvrti avgust za svakog Srbina predstavlja datum bolne tišine

Utorak, 04.08.2026 | 08:38

Četvrti avgust za svakog Srbina predstavlja datum bolne tišine - datum kada svi mi, bar na trenutak, postajemo Krajišnici. Toga dana sjećamo se nepreglednih kolona našeg naroda, prinuđenog da napusti svoja vjekovna ognjišta, svetinje i grobove predaka, ne ponijevši sa sobom ništa osim žive glave i molitve na usnama, kazao je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić povodom godišnjice „Oluje“.

Milatović: Prirodni potencijali Pive moraju postati trajan izvor razvoja

Utorak, 04.08.2026 | 08:30

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je, povodom 4. avgusta, Dana opštine Plužine, najsrdačnije čestitke rukovodstvu Opštine, odbornicama i odbornicima, kao i svim građankama i građanima Plužina, uz želju da ovogodišnje obilježavanje praznika bude prekretnica za nove razvojne iskorake lokalne zajednice.

Ljubav im kuca na vrata: Tri znaka Zodijaka ulaze u ozbiljnu vezu do kraja avgusta

Utorak, 04.08.2026 | 09:47

Prema astrologiji, kraj avgusta bi nekim znakovima mogao da donese nove emotivne prilike i jaču povezanost s osobom koja im se sviđa.

Obustavlja se saobraćaj u više ulica Podgorice

Utorak, 04.08.2026 | 10:08

Iz Sekretarijata za saobraćaj Glavog grada je saopšteno da će zbog izvođenja radova na adaptaciji lokalnih javnih puteva više ulica u Podgorici biti zatvoreno.

Bar: Nestao mladić, porodica traži pomoć građana

Utorak, 04.08.2026 | 08:48

Dvadesetjednogodišnji Georgij Solomatin nestao je u petak, 31. jula oko 16 časova, kada je izašao iz kuće i od tada mu se gubi svaki trag.

Berane: Maloljetnik osumnjičen da je osamnaestogodišnjaku tokom tuče slomio nos

Utorak, 04.08.2026 | 15:25

Iz Uprave policije je saopšteno da je policija u Beranama podnijela krivičnu prijavu protiv maloljetnika (17) zbog sumnje da je osamnaestogodišnjaku tokom tuče slomio nos. Kako navode, događaj se desio na muzičkoj manifestaciji “Thunderfest” na aerodromskoj pisti u Beranama.

Adžović u Plužinama: Završeni radovi na vodovodu u Goranskom, vrijednost investicije preko pola miliona eura

Utorak, 04.08.2026 | 14:51

Ministarka javnih radova Majda Adžović boravila je danas u radnoj posjeti Plužinama, gdje je sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimirom Jokovićem i predsjednikom Opštine Slobodanom Delićem obilježila završetak radova na vodovodu u selu Goransko, investicije vrijedne preko pola miliona eura, saopšteno je iz tog resora.

Tragedija u Užicu: Tijela dvojice muškaraca izvučena iz Đetinje

Utorak, 04.08.2026 | 15:07

U rijeci Đetinji, na gradskoj plaži u Užicu, pronađena su tijela dvojice muškaraca, potvrđeno je RTS-u u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.

U Mliječnom putu možda se krije čak 170 miliona crnih rupa

Utorak, 04.08.2026 | 15:00

Crne rupe vješto skrivaju svoje prisustvo. Osim ako ne osvijetle svoje okruženje rijetkim naletom materije koju gutaju, veoma ih je teško uočiti. Upravo zbog toga astronomi još ne mogu sa sigurnošću da utvrde koliko se nevidljivih crnih rupa zvjezdane mase nalazi u našoj galaksiji.

Ustavni sud: Miloševiću povrijeđeno pravo na slobodu kretanja, mjere nadzora produžavane bez stvarne procjene

Utorak, 04.08.2026 | 14:35

Ustavni sud Crne Gore utvrdio je da je bivšem direktoru Uprave prihoda i carina Radu Miloševiću povrijeđeno pravo na slobodu kretanja, ocijenivši da su mu mjere nadzora duže vrijeme produžavane bez suštinskog preispitivanja njihove neophodnosti i srazmjernosti. To je četvrti put da je Ustavni sud u vezi sa mjerama nadzora utvrdio povredu njegovih prava.

Uprava carina raspisala oglase za prijem novih službenika

Utorak, 04.08.2026 | 14:28

Uprava za ljudske resurse objavila je javne oglase za prijem novih službenika u radni odnos za potrebe Uprave carina, a poziv je otvoren za sve kandidate koji ispunjavaju propisane uslove, saopšteno je iz Uprave carina.

Tramp: Pokušavam da pružim Iranu svaku šansu za pregovore; Teheran: Razgovaramo samo sa Omanom

Utorak, 04.08.2026 | 14:11

Predsjednik SAD Donald Tramp tvrdi da su pregovori sa Iranom u toku i da "teku brzo, na ovaj ili onaj način". Istakao je da Iran ima posljednju šansu da potpiše dobar sporazum. S druge strane, iz Teherana poručuju da ne pregovaraju sa Vašingtonom i da razgovore vode isključivo sa Omanom o bezbjednosti plovidbe kroz Ormuski moreuz.

MVP: Crna Gora je u kontinuitetu prisustvovala obilježavanju "Oluje", to je poštovanje prema državi domaćinu

Utorak, 04.08.2026 | 14:05

Povodom interesovanja javnosti u vezi sa prisustvom predstavnika Crne Gore obilježavanju Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i godišnjice operacije "Oluja" u Hrvatskoj, Ministarstvo vanjskih poslova smatra važnim da ukaže na kontinuitet prisustva predstavnika Crne Gore ovom državnom obilježavanju tokom protekle decenije.

Savićević se oprostio od svog kapitena: Milan ispratio Franka Barezija

Utorak, 04.08.2026 | 13:57

Milan je danas bio u crveno-crnom, ali bez slavlja. Ispred Bazilike Svetog Ambrozija okupili su se navijači, nekadašnji saigrači, rivali i ljudi koji su sa Frankom Barezijem dijelili najvažnije stranice italijanskog fudbala.

Aktivni požari u Velestovu, Barjamovici i Čevu, apel građanima da se pridržavaju mjera

Utorak, 04.08.2026 | 13:43

Požari na području Prijestonice Cetinje, u mjestima Velestovo, Barjamovica i Čevo još uvijek su aktivni.