Srijeda, 03.09.2025 | 17:52
IZVOR: Kolektiv.me

Dan Mornarice Crne Gore: Usmjereni na HUMANOST i na BEZBJEDNOST države

Dan Mornarice Vojske Crne Gore svečano je obilježen danas u kasarni “Pero Ćetković” u Baru, u znak sjećanja na 2. septembar 1698. godine, kada je u Perastu započela sa radom Škola za praktičnu obuku pomorskih ratnih vještina, pod vođstvom kapetana Marka Martinovića.




Foto: Ministarstvo odbrane 

Načelnik Komandno-operativnog centra Generalštaba VCG, pukovnik Hajrudin Đerekarac, poručio je na svečanosti da je glavni zadatak Mornarice jasan – čuvati more i obalu Crne Gore, ali i biti oslonac građanima.

"Naša misija nije samo vojna, već i humana. Spasavajući ljudske živote, pripadnici Mornarice potvrđuju da je služba jednako usmjerena na humanost koliko i na bezbjednost države. Rame uz rame sa saveznicima, čuvate ne samo granice Crne Gore, već i sigurnost evropskih mora“, kazao je Đerekarac.

On je podsjetio na značaj učešća pripadnika Mornarice u međunarodnim misijama i operacijama „EU NAVFOR Atalanta“ i „Sea Guardian“, gdje su pokazali da Crna Gora može doprinijeti miru i stabilnosti i van svojih granica.

„Generalštab prepoznaje odgovornost da obezbijedi najbolje uslove za rad i život pripadnika Mornarice. To znači ulaganje u obuku, profesionalno usavršavanje, kvalitetnu opremu i infrastrukturu. Već su pokrenuti projekti izgradnje dva nova broda, koji će značajno osnažiti kapacitete MVCG i omogućiti joj da na još višem nivou odgovori izazovima modernih misija“, istakao je Đerekarac.

Foto: Ministarstvo odbrane 

Kako navode u saopštenju Ministarstva, komandant Mornarice VCG, kapetan fregate Milan Jevtović, podsjetio je na viševjekovnu tradiciju crnogorskih pomoraca, koji su ploveći svjetskim morima pronosili ugled i vrijednosti svoje zemlje.

„Danas Mornarica Vojske Crne Gore predstavlja pouzdan sistem koji realizuje zadatke na nacionalnom nivou, kao i kroz kolektivni sistem odbrane u okviru NATO. U prethodnom periodu značajno su unaprijeđeni kapaciteti i sposobnosti – od modernizacije osmatračkih senzorskih sistema i uvođenja u operativnu upotrebu novih patrolnih čamaca, do produženja resursa plovila kroz kvalitetne remonte. Izgradnja nove zgrade Komande Mornarice donijeće još efikasniji proces komandovanja i bolju razmjenu podataka sa NATO saveznicima“, kazao je Jevtović.

Istakao je da će MVCG nastaviti da svoje pripadnike profesionalno usavršava i obezbjeđuje im još kvalitetnije uslove rada, jer se samo na taj način može ostvariti balans između potreba i obaveza u suočavanju sa savremenim bezbjednosnim izazovima.

On je naglasio da je u toku realizacija najvažnijeg projekta – nabavka novih patrolnih brodova, koji će omogućiti izvršavanje širokog spektra zadataka i dodatno osnažiti sposobnosti Mornarice.

Povodom Dana MVCG pripadnici i jedinice koji su svojim radom i zalaganjem dali poseban doprinos nagrađeni su stimulativnim mjerama.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zečević: Nastavak realizacije putnih pravaca u Botunu prioritet, do sada asfaltirano oko pet kilometara

Subota, 20.06.2026 | 21:40

Mještani Botuna ovih dana svjedoče značajnim infrastrukturnim promjenama, gdje se intenzivno asfaltiraju ulice. Dok stanovnici pozdravljaju ispunjena obećanja i bolje uslove za život, iz preduzeća „Putevi“ poručuju da će radovi biti nastavljeni sve do završetka planiranih putnih pravaca.  

Otežan saobraćaj kod Virpazara: Automobil sletio u Skadarsko jezero

Subota, 20.06.2026 | 21:09

Saobraćaj na magistralnom putu Podgorica – Bar večeras je povremeno otežan, a dodatne probleme izazvala je saobraćajna nezgoda u blizini Virpazara.

"Po broju saobraćajnih nesreća i nezgoda rekorderi smo u Evropi"

Subota, 20.06.2026 | 20:29

Apeli na vozače da smanje brzinu, ne koriste alkohol i opojne supstance do sada nijesu urodili plodom, smatra saobraćajni vještak Goran Čarapic.

(VIDEO) Paraglajder završio u krošnji drveta u Škaljarima, vatrogasci ga uspješno spasili

Subota, 20.06.2026 | 19:29

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja Kotor uspješno su spasili paraglajdera koji je danas, nakon promašenog mjesta za slijetanje, završio zaglavljen u krošnji drveta u blizini Doma kulture u Škaljarima.  

Na Tari sprovedena akcija granične policije: Kontrolisano 1.040 lica i 130 vozila

Subota, 20.06.2026 | 19:00

 Pripadnici Regionalnog centra granične policije „Centar“ sproveli su pojačanu akciju na području Brštanovice u opštini Plužine, tokom koje je kontrolisano 1.040 osoba i 130 vozila, a zbog prekršaja iz Zakona o graničnoj kontroli sankcionisano je šest državljana Bosne i Hercegovine.  

Panatinaikos do ponedjeljka očekuje rasplet oko Obradovića

Subota, 20.06.2026 | 12:18

Željko Obradović posljednjih dana nalazi se u centru pažnje kada je riječ o dešavanjima u Panatinaikosu.

Uprava carina: Pad prihoda od akciza na gorivo u aprilu i maju

Subota, 20.06.2026 | 08:19

Po osnovu akcize na gorivo u aprilu 2026. godine naplaćeno je 15.288.628 eura što je manje za 993.147 eura odnosno za 6,1 odsto u odnosu na isti mjesec 2025. godine. U maju 2026. godine je po ovom osnovu naplaćeno 10.648.053 eura, što je manje za 5.610.260 eura ili 34,5 odsto u odnosu na maj 2025. godine, saopšteno je iz Uprave carina, prenosi Portal RTV Podgorica.  

Bizaran crveni karton na Mundijalu – prvi put u istoriji primijenjeno ovo pravilo

Subota, 20.06.2026 | 11:10

Paragvajski fudbaler Migel Almiron bio je prva žrtva novog FIFA pravila.

Kostić: Novi zakon o državnim preduzećima sam po sebi ne znači reformski iskorak

Subota, 20.06.2026 | 08:21

Donošenje Zakona o upravljanju državnim preduzećima ne predstavlja automatski napredak niti garantuje profesionalizaciju menadžmenta, ocijenio je profesor dr Vasilije Kostić, ističući da bez snažnih i nezavisnih institucija svaki novi propis može ostati mrtvo slovo na papiru. On upozorava da će stvarni dometi reforme zavisiti od spremnosti da se rezultati rada stave ispred partijskih interesa i od dosljedne primjene zakona.

Milatović sa Bektenovim: Crna Gora i Kazahstan od prijateljskih odnosa ka konkretnom ekonomskom partnerstvu

Subota, 20.06.2026 | 08:38

Sagovornici su ocijenili da prva zvanična posjeta predsjednika Crne Gore Kazahstanu predstavlja važan trenutak za odnose dvije države i priliku da se prijateljski odnosi, zasnovani na uzajamnom poštovanju i bez otvorenih pitanja, usmjere ka konkretnijoj ekonomskoj, investicionoj i institucionalnoj saradnji.

Vremenska prognoza - NEDJELJA donosi OVE temperature

Subota, 20.06.2026 | 21:50

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.

Zečević: Nastavak realizacije putnih pravaca u Botunu prioritet, do sada asfaltirano oko pet kilometara

Subota, 20.06.2026 | 21:40

Mještani Botuna ovih dana svjedoče značajnim infrastrukturnim promjenama, gdje se intenzivno asfaltiraju ulice. Dok stanovnici pozdravljaju ispunjena obećanja i bolje uslove za život, iz preduzeća „Putevi“ poručuju da će radovi biti nastavljeni sve do završetka planiranih putnih pravaca.  

Adžić ide na pripreme pa na pozajmicu

Subota, 20.06.2026 | 21:33

Interesovanje za potpis Vasilija Adžića pokazuje sve veći broj klubova iz Serije A.  

Otežan saobraćaj kod Virpazara: Automobil sletio u Skadarsko jezero

Subota, 20.06.2026 | 21:09

Saobraćaj na magistralnom putu Podgorica – Bar večeras je povremeno otežan, a dodatne probleme izazvala je saobraćajna nezgoda u blizini Virpazara.

Kit Ričards ostavio cigarete, ali nije marihuanu

Subota, 20.06.2026 | 21:21

Legendarni gitarista Rolingstonsa Kit Ričards otkrio je da je prestao da puši cigarete prije šest godina, nazivajući tu naviku djetinjastom, ali je priznao da i dalje redovno konzumira marihuanu.

Milatović: Stigla najjasnija poruka zvaničnog Berlina do sada, uz predan rad i odgovornost, postaćemo 28. članica EU do 2028. godine

Subota, 20.06.2026 | 21:03

Nakon uspješnog Samita EU–Zapadni Balkan i prve posjete njemačkog kancelara Crnoj Gori, stiže i najjasnija poruka zvaničnog Berlina do sada: Crna Gora je praktično spremna za članstvo u Evropskoj uniji, izjavio je crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

Crna Gora ispunila obaveze iz Poglavlja 14, očekuje se skorije zatvaranje

Subota, 20.06.2026 | 20:52

Crna Gora je ispunila sve zahtjeve Evropske unije u okviru pregovaračkog Poglavlja 14, koje se odnosi na saobraćajnu politiku, i svu potrebnu dokumentaciju dostavila Briselu, zbog čega u Vladi očekuju da bi ovo poglavlje moglo biti privremeno zatvoreno u narednim mjesecima. To je saopštio šef Radne grupe za Poglavlje 14 Nikola Veljović, ističući da dalji koraci zavise od procedura unutar Evropske unije i država članica.

Italija nema dovoljno dokaza za optužnice u istrazi o "snajperskom turizmu" u Sarajevu

Subota, 20.06.2026 | 20:38

Tužilaštvo u Milanu za sada nema dovoljno dokaza da zatraži podizanje optužnice protiv osumnjičenih u istrazi o navodnom "snajperskom turizmu" tokom opsade Sarajeva devedesetih godina, rekao je izvor upoznat sa slučajem.

"Po broju saobraćajnih nesreća i nezgoda rekorderi smo u Evropi"

Subota, 20.06.2026 | 20:29

Apeli na vozače da smanje brzinu, ne koriste alkohol i opojne supstance do sada nijesu urodili plodom, smatra saobraćajni vještak Goran Čarapic.

Meloni odgovorila Trampu: Što se tiče moje popularnosti, biti Vaš prijatelj mi sigurno nije pomoglo

Subota, 20.06.2026 | 20:14

Premijerka Italije Đorđa Meloni poručila je danas predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donaldu Trampu da su njegovi stalni, ničim izazvani napadi besmisleni, dodajući da njenoj popularnosti u Italiji sigurno nije pomoglo to što je prijateljica sa njim.