Utorak, 23.09.2025 | 21:17
IZVOR: Rtcg.me

Milatović: Prisustvo u UN VAŽNO za male države, Crnoj Gori potrebna ODGOVORNIJA IMIGRACIONA POLITIKA

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je istakao da je prisustvo na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija važno za male zemlje poput Crne Gore, te da su se čuli stavovi koji bi mogli da posluže i za otvaranje debate o važnim pitanjima kao što je imigraciona politika i odnos prema dijaspori.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore 

Istakao je da Crna Gora vodi politiku koja se usaglašava sa politikom Evropske unije, ali je sigurno da postoji prostor za dodatno osnaženje i unapređenje strateškog partnerstva i sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Kako je istakao Milatović važno je da male države budu dio Generalne skupštine Ujedinjenih nacija koje su jedino mjesto na svijetu, jedina platforma i organizacija gdje svaka zemlja ima svoje mjesto i svoj glas.

Komentarišući govor predsjednika SAD Donalda Trampa istakao je da su se čuli neki oprečni stavovi u odnosu na one koji dolaze od Evrope, ali čuli su se i neki koje treba uzeti u obzir.

"Ovdje bih volio da spomenem važnost otvaranja jedne debate kada je u pitanju imigraciona politika Crne Gore. To je jedna stvar koja čini mi se nikada nije zauzela važno mjesto u našoj javnoj debati. Mislim da je vrijeme da se otvori ta tema u Crnoj Gori. Često razgovaram sa građanima i oni se žale da je uglavnom jedna neodgovorna politika prema strancima koji su dolazili u velikim brojevima ovdje, pogotovo u posljednje dvije, tri godine Crnoj Gori donijela samo povećanje cijene stanova i na taj način dodatno našim građanima onemogućila pristupačnost nekoj prvoj nekretnini ili poskupila cijenu rente. Tako da, definitivno u tom smislu, mislim da postoji veliki prostor da Crna Gora u narednom periodu vodi jednu odgovorniju imigracionu politiku", naglasio je Milatović.

On je istovremeno napomenuo da treba raditi i na drugom segmentu te priče, odnosno puno više uraditi kako bi vratili ljude koji su rođeni u Crnoj Gori, a koji su u prethodnih 20-ak godina, nažalost, napustili Crnu Goru.

"Mnogi od njih su danas ovdje u Njujorku i sa njima sam razgovarao. Svakog puta kada razgovaram sa predstavnicima naše dijaspore zapravo vidim koliki je talenat koji smo zbog ekonomskih prilika, ali prije svega zbog nepravde i partitokratije u Crnoj Gori izgubili. To su ljudi koje moramo da vratimo", kazao je Milatović.

Na pitanje da li će Crna Gora da prati politiku Evropske unije kao buduća članica ili će da slijedi Sjedinjene Države kao strateškog partnera, Milatović je kazao da nije ništa crno bijelo. Neki stavovi su saglasni iz Amerike sa onima koje imamo u Evropi, neki drugi nijesu.

"Vrlo važna je konferencija o Palestini koja se desila juče. Ja sam u ime Crne Gore prisustvovao toj konferenciji na najvišem nivou. Znate da su brojne zemlje u svijetu juče priznale Palestinu, uključujući i Francusku, Australiju, Veliku Britaniju, Kanadu... I naše prisustvo na toj konferenciji je još jednom bila potvrda naše politike prema izraelsko-palestinskom sukobu, gdje je Crna Gora od početka zastupala stav o dvije države, o državi Izraela i državi Palestini, koje treba da žive jedna pored druge u miru i saradnji. I to je opet bilo vrlo jasno rečeno i sa moje strane juče na toj visokoj konferenciji. Ono što bih ovdje htio da istaknem je da je Crna Gora dio Evrope. Znači, mi vodimo politiku koja se usaglašava sa spomenutom politikom Evropske unije, ali sasvim sigurno da postoji veliki prostor za dodatno osnaženje i unapređenje ovog strateškog partnerstva koje mi imamo i sa Sjedinjenim Američkim Državama. Siguran sam da ću imati priliku i večeras na prijemu koji organizuje predsjednik Tramp i prva dama Melanija Tramp, gdje ću prisustvovati sa svojom suprugom, da o tome kratko razgovaram sa američkim predsjednikom", naveo je Milatović.

Poručio je da je ovo važan događaj za Crnu Goru i da smo poslali jasne poruke i dobili priznanje o konstruktivnoj ulozi naše države ne samo u regiji Balkana, nego i šire.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milatović: Put ka naprednoj Crnoj Gori vodi kroz znanje i nove tehnologije

Subota, 20.06.2026 | 10:34

Kazahstanski međunarodni centri za finansije i vještačku inteligenciju pokazuju kako jasna vizija, institucije i ulaganje u znanje mogu postaviti državu na mapu savremenog razvoja, ocijenio je crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

Pejović: Mujović ostvario odlične rezultate, uskoro će se sve jasnije iskristalisati

Subota, 20.06.2026 | 10:23

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore i funkcioner Pokreta Evropa sad Boris Pejović ocijenio je da je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović ostvario odlične rezultate, navodeći da to potvrđuje i izvještaj o njegovom radu.

Senat SAD-a traži zabranu putovanja Pete Hegsetu sve dok ne sprovede istragu o napadu na školu u Iranu

Subota, 20.06.2026 | 10:10

Odbor za oružane snage Senata predložio je da se ministru odbrane Peteu Hegsetu ograniče putni troškovi dok Kongresu ne dostavi tražene istrage o civilnim žrtvama i videosnimke vojnih udara.

Navrocki oduzeo Zelenskom najviše poljsko odlikovanje Orden bijelog orla

Subota, 20.06.2026 | 09:33

Predsjednik Poljske Karol Navrocki saopštio je sinoć da je riješio da oduzme ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom najviše poljsko odlikovanje, Orden bijelog orla, zato što je jedna jedinica ukrajinske vojske odlukom Zelenskog ponijela ime Heroji Ukrajinske ustaničke armije.

Milatović sa Bektenovim: Crna Gora i Kazahstan od prijateljskih odnosa ka konkretnom ekonomskom partnerstvu

Subota, 20.06.2026 | 08:38

Sagovornici su ocijenili da prva zvanična posjeta predsjednika Crne Gore Kazahstanu predstavlja važan trenutak za odnose dvije države i priliku da se prijateljski odnosi, zasnovani na uzajamnom poštovanju i bez otvorenih pitanja, usmjere ka konkretnijoj ekonomskoj, investicionoj i institucionalnoj saradnji.

Klub poslanika Demokrata predao Skupštini Predlog zakona o dopuni Zakona o radu kojim se uvodi pravo na produženi vikend jednom mjesečno

Petak, 19.06.2026 | 13:31

U cilju daljeg unapređenja prava zaposlenih i podizanja kvaliteta radnog života u Crnoj Gori, Klub poslanika Demokrata saopštio je da je predao u skupštinsku proceduru Predlog zakona o dopuni Zakona o radu kojim se uvodi pravo na produženi vikend jednom mjesečno.

Izvještaj o radu Mujovića: Podgorica prihodovala više od 156 miliona eura, dug smanjen na 15,5 miliona

Petak, 19.06.2026 | 15:17

Prema Izvještaju o radu gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića, organa uprave, stručnih i posebnih službi za 2025. godinu, aktivnosti gradske uprave bile su usmjerene na unapređenje kvaliteta života građana, jačanje institucionalne efikasnosti, održivo upravljanje resursima i podsticanje lokalnog ekonomskog razvoja. Poseban fokus stavljen je na realizaciju kapitalnih projekata, unapređenje komunalne infrastrukture, digitalizaciju usluga, transparentnost rada i jačanje povjerenja građana u lokalnu upravu.

Arsenal odbranu titule u Premijer ligi počinje protiv Koventrija

Petak, 19.06.2026 | 12:45

Fudbaleri Arsenala će odbranu titule u Premijer ligi početi 21. avgusta utakmicom na svom terenu protiv novog premijerligaša Koventrija.

Kristijan Kivu produžio ugovor sa Interom

Petak, 19.06.2026 | 14:07

Kristijan Kivu ostaje na klupi Intera do 2028. godine, saopštio je milanski klub.

Kako nedostatak vitamina C utiče na naše zdravlje: Poseban efekat ostavlja na mozak

Petak, 19.06.2026 | 15:06

Novo istraživanje iz Japana sugeriše da bi svakodnevna ishrana mogla igrati ključnu ulogu u usporavanju starenja mozga, s posebnim naglaskom na unos vitamina C.

Nakon prijave o šenlučenju: Pas tragač otkrio oružje u Ulcinju

Subota, 20.06.2026 | 11:47

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj su postupali po operativnim saznanjima da je jedno lice šenlučilo iz više vrsta oružja, te preduzeli preventivno-represivne aktivnosti iz svoje nadležnosti, identifikovali lice i uz upotrebu službenog psa specijalizovanog za pronalazak oružja, municije i eksplozivnih materija, izvršili pretres kuće i pomoćnih objekata koje koristi I.D. (41) iz Ulcinja, saopšteno je iz Uprave policije (UP).  

Herceg Novi: U pretresu pronađeni pištolji i municija, podnijeta krivična prijava

Subota, 20.06.2026 | 11:31

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Herceg Novi su u saradnji sa službenicima Agencije za nacionalnu bezbjednost, pravovremenom reakcijom identifikovali bezbjednosni rizik i od jedne osobe iz Herceg Novog, oduzeli vatreno oružje, municiju i druge predmete, te protiv 54.-godišnjeg N.A. po nalogu tužioca podnijeli krivičnu prijavu. To je saopšteno iz Uprave policije.

Manifestacija „Dan pomoraca“ 25. juna u Baru

Subota, 20.06.2026 | 10:58

Povodom obilježavanja Svjetskog dana pomoraca, Turistička organizacija Bar u saradnji sa Opštinom Bar organizuje novu manifestaciju „Dan pomoraca“, koja će biti održana 25. juna sa početkom u 20 časova na Šetalištu kralja Nikole.

Luksuzna leteća Bijela kuća – Tramp predstavio novi predsjednički avion koji mu je poklonio Katar

Subota, 20.06.2026 | 11:21

Američki predsjednik Donald Tramp predstavio je novi predsjednički avion, koji mu je, uz brojne kontroverze, poklonila Vlada Katara. Najavio je da će letjelica učestvovati u svečanom preletu iznad Vašingtona 4. jula, povodom 250. godišnjice osnivanja Sjedinjenih Američkih Država.

Bizaran crveni karton na Mundijalu – prvi put u istoriji primijenjeno ovo pravilo

Subota, 20.06.2026 | 11:10

Paragvajski fudbaler Migel Almiron bio je prva žrtva novog FIFA pravila.

Milatović: Put ka naprednoj Crnoj Gori vodi kroz znanje i nove tehnologije

Subota, 20.06.2026 | 10:34

Kazahstanski međunarodni centri za finansije i vještačku inteligenciju pokazuju kako jasna vizija, institucije i ulaganje u znanje mogu postaviti državu na mapu savremenog razvoja, ocijenio je crnogorski predsjednik Jakov Milatović.

Atletiko dovodi beka iz Bajera

Subota, 20.06.2026 | 10:45

Atletiko Madrid je pojačanje na poziciji lijevog beka pronašao u Bundesligi.

Senat SAD-a traži zabranu putovanja Pete Hegsetu sve dok ne sprovede istragu o napadu na školu u Iranu

Subota, 20.06.2026 | 10:10

Odbor za oružane snage Senata predložio je da se ministru odbrane Peteu Hegsetu ograniče putni troškovi dok Kongresu ne dostavi tražene istrage o civilnim žrtvama i videosnimke vojnih udara.

Određeno zadržavanje maloljetniku osumnjičenom za pokušaj ubistva u Herceg Novom

Subota, 20.06.2026 | 09:55

Maloljetnom Beograđaninu A.R. (17) određeno je zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da je prije dvije noći pokušao da ubije Novljanina M.R. (17).

MPNI: Matematičari otputovali na 4. Međunarodni matematički ljetnji kamp

Subota, 20.06.2026 | 09:44

Crnogorski tim u sastavu Ajlan Zajmović, sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, zamjenik lidera i takmičari Mladen Ralević iz Gimnazije „Panto Mališić“, Berane, Aleksandar Ranković, Aleksa Radulović i Luka Deretić iz Gimnazije „Slobodan Škerović“, otputovao je na 4. Međunarodni matematički ljetnji kamp (IMSC 2026), koji će se održati u Pekingu od 20. juna do 12. jula 2026. godine, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.