Srijeda, 24.09.2025 | 10:35
IZVOR: N1 Info

Evo kako provjeriti istrošenost guma pomoću KOVANICE EURA – Trik koji svaki VOZAČ treba da zna

Mnogi poznaju taj problem - približava se sezonska zamjena guma, ali kako znati hoće li gume izdržati još jednu sezonu?




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Odgovor se doslovno nalazi u vašem novčaniku. Uz običan euro možete brzo i pouzdano provjeriti dubinu profila. Trik se temelji na tačnim dimenzijama ruba novčića i iznenađujuće je precizan.
 
Zlatni rub na novčiću od jednog eura ima tačno tri milimetra. Držite novčić okomito u sredini utora profila: ako zlatni rub potpuno nestane u profilu, vaše ljetne gume još uvijek imaju dovoljnu dubinu. Ako je zlatni rub vidljIako zakon propisuje minimalnu dubinu profila od 1,6 milimetara, stručnjaci upozoravaju da je to prenisko. ADAC-ova testiranja pokazala su da zakonska granica nudi samo minimum sigurnosti. Na klizavom auto - putu, snijegu ili neizbježnoj  situacija postaje opasna već kad profil padne ispod četiri milimetra.

Trik s novčićem izvrstan je za brzu preliminarnu provjeru, ali ne može zamijeniti precizno mjerenje. Za tačne rezultate stručnjaci preporučuju posebne mjerače dubine profila, koji se mogu kupiti već za nekoliko eura.

Važno: mjerite na više mjesta na gumi jer se profil ne troši ravnomjerno. Ova metoda temelji se na preporuci stručnjaka koji savjetuju minimalnu dubinu profila od tri milimetra za ljetne gume.

Za sigurnu vožnju u zimskim uslovimaa obično se preporučuje minimalna dubina profila od četiri milimetra. Ovdje na scenu stupa novčić od dva eura: njegov srebrni rub širok je tačno četiri milimetra. Princip je isti - ako srebrni rub potpuno nestane u utoru, vaše zimske gume još su uvijek spremne za upotrebu, prenosi Fenix Magazin.

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
Maxo
24.09.2025 11:56

Ovo je vrhunsko otkriće .

0 0

Na Graničnom prelazu Kobila ODUZET automobil “porše” po međunarodnoj potjernici

Nedjelja, 09.11.2025 | 17:54

Policijski službenici Stanice granične policije Herceg Novi su na graničnom prelazu Kobila, danas u ranim jutarnjim časovima, na ulazu u Crnu Goru, kontrolisali putničko motorno vozilo marke Porsche model Cayenne njemačkih registarskih oznaka.

Zimsko održavanje GUMA: Kako povećati SIGURNOST i dugovječnost u hladnim mjesecima

Nedjelja, 09.11.2025 | 17:39

Zimski uslovi na cesti mogu biti pravi izazov za svakog vozača. Hladnoća, snijeg i led ne samo da otežavaju vožnju, već takođe mogu značajno smanjiti efikasnost guma.

Dubai prejak u završnici – SC Derbi poražen u 5. kolu ABA lige

Nedjelja, 09.11.2025 | 17:10

Košarkaši SC Derbija nisu uspjeli da prirede iznenađenje u 5. kolu ABA lige, pošto su danas poraženi na gostovanju ekipi Dubaija rezultatom 77:69.

Vukićević: AERODROMI Crne Gore “ZAROBLJENI” zbog čekanja odluke o koncesiji

Nedjelja, 09.11.2025 | 16:53

Ministarka saobraćaja Maja Vukićević kazala je da se crnogorski aerodromi drže zarobljenima da razvijaju infrastrukturu, jer čekaju odluku o koncesiji.

Voda na Cetinju i dalje zamućena, u ponedjeljak analiza uzorka

Nedjelja, 09.11.2025 | 16:36

Iz cetinjskog Vodovoda preporučuju da stanovništvo, naročito djeca, trudnice, stari i stanovništvo sa oslabljenim imunim sistemom, prokuvaju vodu prije upotrebe.

Reper uhapšen istog dana kada je nominovan za Gremi, advokati optužuju policiju: Jasno kršenje prava

Nedjelja, 09.11.2025 | 15:52

Reper Rod Vejv, poznat po hitovima koji osvajaju top liste, uhapšen je u Džordžiji po optužbama za posjedovanje droge i oružja – i to istog dana kada je nominovan za prvu Gremi nagradu.

Francuski šef diplomatije kritikovao Vašington: Potapanjem brodova SAD krše međunarodno pravo

Nedjelja, 09.11.2025 | 15:34

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Noel Baro izjavio je u intervjuu za list Le Journal du Dimanche (Žurnal dimanš) da je Pariz „duboko uznemiren“ zbog akcija američkih snaga koje, bez suđenja i utvrđene krivice, potapaju plovila osumnjičena za krijumčarenje narkotika.

Uz ovaj SASTOJAK svaki sos će biti savršeno kremast i bogatog ukusa

Nedjelja, 09.11.2025 | 15:31

Mali trikovi u kuhinji uvek dobro dođu, naročito ako uživate u pripremi jela i stalno želite da unapredite svoje recepte.

Čarapić: PES predlaže da POVEĆAMO dječije dodatke a da srazmjerno tome smanjimo izdavanja za političke partije

Nedjelja, 09.11.2025 | 15:18

Kolega Konatar je očito talentovan da smišlja kako da povećava rashode u budžetu, ali nema previše ideja kako da poveća prihode koji bi pokrili tu veću potrošnju bez izazivanja deficita, saopštio je Šef kluba poslanika Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić

Naučnici otkrivaju IDEALAN BROJ sobnih biljaka za bolji život

Nedjelja, 09.11.2025 | 15:10

Naučnici sa Stanforda su došli do prilično neočekivanog otkrića: previše sobnih biljaka u prostoru može da poveća stres, umjesto da ga smanji.