Srijeda, 24.09.2025 | 20:54
IZVOR: citymagazin.rs

Da li NESTAJE i vaše zanimanje? Stručnjaci otkrili koji će poslovi “izumrijeti” u sljedećih deset godina

Danas smo sve svjesniji da veštačka inteligencija mijenja način na koji živimo i radimo, često preuzimajući zadatke koje su nekada obavljali ljudi. To uključuje i mnoga zanimanja, gdje automatizacija i pametni algoritmi zamjenjuju rutinske ili repetitivne poslove, pokrećući rasprave o budućnosti rada i potrebnim vještinama.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Stručnjaci kompanije Linkee, koja se bavi softverom za automatizaciju zgrada, identifikovali su 10 radnih mjesta koja će postati suvišna u narednih deset godina.

Zbog nezaustavljivog uspona vještačke inteligencije, mnoga zanimanja suočavaju se sa sumornom budućnošću kada je u pitanju ljudska radna snaga. Anketa je uzela u obzir rizik zamjene vještačkom inteligencijom, projekcije rasta uloga i podatke o javnom interesu kako bi se smanjio broj karijera koje će najvjerovatnije „uništiti“ robotski umovi. Ovo su radna mjesta izložena najvećem riziku od automatizacije do 2035. godine, prenosi Unilad.

Rukovodilac marketinga proizvoda: Sa zvaničnom ocenom rizika od 43 i vjerovatnoćom automatizacije od 39 odsto, prvo mjesto na ovom sumornom spisku zauzima voditelj marketinga proizvoda.

„Uloge sa nižim rizikom nisu samo ‘kreativne’ ili ‘strateške’. One su multidisciplinarne. Na primjer, voditelji marketinga proizvoda i marketinški analitičari rade na preseku podataka, pripovedanja i poslovnih ciljeva, što ih čini težim za zamjenu“, objašnjava istraživanje.

Grafički dizajner: Sljedeći na udaru su grafički dizajneri sa stopom zamjene vještačkom inteligencijom od 59 odsto.

„U svijetu u kojem je proizvodnja komodifikovana, prednost imaju oni koji se prošire van jedne uloge i pretvore vještačku inteligenciju u merljive rezultate“, navodi se u studiji.

Marketinški analitičar: S obzirom na zabrinjavajuću stopu rizika zamjene od 48 odsto, marketinškim analitičarima bi se moglo savjetovati da primene svoje vještine u drugim industrijama.

„Marketinški stručnjaci i analitičari proizvoda ostvaruju niži rizik ne zato što ih vještačka inteligencija ne dotiče, već zato što deluju na presjeku više karijera. Prednost nije u tome koliko brzo možete generisati, već u tome koliko se možete proširiti“, rekao je Vahan Pogosjan, izvršni direktor kompanije Linkee.

SEO stručnjak: „Androidi“ su dobro pozicionirani da preuzmu mesta SEO stručnjaka u kancelarijama.

„Uloge koje traju nisu one koje proizvode više. One su one koje odlučuju šta je važno“, komentarisao je Pogosjan.

BTL marketinški stručnjak: Ovi stručnjaci beleže rast uloga od samo 4,9%, a stručnjaci iz Linkee objašnjavaju da, ukoliko žele da ostanu konkurentni, moraju kombinovati osnovne vještine sa dodatnom disciplinom, razviti stvarnu vještinu u radu sa AI, usmjeriti se ka rješavanju problema i pozicioniranju i pokazati stvarni uticaj kroz metrike povezane sa prihodom.

Urednik video sadržaja: Mogu li se holivudske najave ili korporativni promotivni materijali vještački stvoriti? Rizik od zamjene AI-jem za urednike video sadržaja iznosi zastrašujućih 65 odsto.

 Voditelj radio promocijaIako se radi o centralnim ulogama, studija Linkee pokazuje da ove pozicije bilježe negativan rast.

Agent za prodaju oglašavanja: Agenti za prodaju oglasnog prostora prodaju prostor različitim medijskim platformama, ali su u opasnosti da postanu irelevantni.

„Prodaja oglasa već pokazuje –6,6 odsto rasta. Tržište nam jasno govori da ponovljivi poslovi više nisu rijetkost“, objasnio je Pogosjan.

Specijalista za korisničko iskustvo: Drugo najvjerovatnije zanimanje koje bi moglo „nestati“ je specijalista za korisničko iskustvo. Radnici osiguravaju da korisnici imaju dobre interakcije sa kompanijama usklađujući njihove potrebe i očekivanja, ali realnost je da je ušteda troškova sada u porastu.

Copywriter: Tekstopisci se suočavaju sa najtmurnijom budućnošću. Ovaj posao ima rizik zamene od 85 odsto.

„Kako trošak eči, uređivanja i standardnih kampanjskih operacija teži nuli, svaka uloga koja se zasniva isključivo na rezultatima dolazi pod pritisak. Zato copywriting u našem modelu nosi 85 odsto rizika zamjene“, zaključio je Pogosjan.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Podnijeta peticija: Vraća se Twitter?

Nedjelja, 14.12.2025 | 14:13

Operation Bluebird je već registrovala domen twitter.new.

Kako jedna aplikacija drži cijeli dom pod kontrolom čak i kada niste kod kuće?

Petak, 12.12.2025 | 13:24

Zamislite da iz toplog auta, dok se spuštate s planine nakon skijanja, možete jednim dodirom da uključite grijanje u stanu. Ili provjerite jeste li ugasili šporet, ostavili svjetla upaljena – i sve bez paničnog vraćanja kući. Upravo to omogućava SmartThings, aplikacija koja vaš telefon pretvara u komandni centar za cijeli dom.

Instagram uvodi opciju "Vaš algoritam": Vi birate šta želite gledati

Četvrtak, 11.12.2025 | 10:36

Nova funkcija, pokretana vještačkom inteligencijom, omogućava korisnicima da resetuju i prilagode preporuke, počevši od Reels sekcije.

Korisnici će imati izbor: Meta preuzela obavezu da se uskladi sa zakonom EU

Srijeda, 10.12.2025 | 09:34

Kompanija Meta preuzela je obavezu da korisnicima u Evropskoj uniji ponudi izbor u vezi sa personalizovanim oglasima na Facebooku i Instagramu, kako bi se uskladila sa Zakonom o digitalnim tržištima (DMA), saopštila je Evropska komisija.

Rusija blokirala Snapchat i FaceTime: Tvrdi da su aplikacije korišćene za „terorističke aktivnosti“

Ponedjeljak, 08.12.2025 | 09:52

Rusija je uvela još jednu veliku blokadu digitalnih servisa. Roskomnadzor, ruska Federalna služba za nadzor komunikacija, informacionih tehnologija i masovnih medija, zabranio je pristup aplikacijama Snapchat i FaceTime u čitavoj zemlji.  

Vučević: Prema Crnoj Gori imamo najbliža i najbolja osjećanja jer s njom dijelimo istoriju

Utorak, 16.12.2025 | 10:07

Savjetnik za regionalna pitanja predsjednika Srbije i predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević kaže da Srbija nastavlja evropski put uz istovremeno jačanje saradnje sa partnerima širom svijeta, zalažući se za regionalnu stabilnost i ravnopravnu integraciju Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.

ANKETA: Javni prevoz ili taksi – šta češće koristite?

Utorak, 16.12.2025 | 10:34

Glasajte u našoj novoj anketi!

Udes u centru Podgorice

Utorak, 16.12.2025 | 10:57

U centru Podgorice danas je došlo do saobraćajne nezgode, u kojoj su učestvovala dva automobila.

Asanović Mujoviću: Nismo mi krivi što ćete vi plaćati odštetu

Utorak, 16.12.2025 | 12:03

Gospodine Mujoviću, znamo da ste nervozni nakon rezultata koji su stigli u nedjelju veče, ali vam moramo poručiti da nismo mi krivi što ćete vi plaćati odštete iz ugovora koji je potpisao Ivan Vuković, žao nam je što ste samo vi odlučili da taj posao pokušate da privedete kraju, na silu, suprotno volji većine, poručio je predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću.

Cigarete će poskupjeti najmanje 40 centi?

Utorak, 16.12.2025 | 15:04

Ukoliko Skupština usvoji vladin Predlog izmjena i dopuna Zakona o akcizama, paklica cigareta će u 2026. godini poskupjeti najmanje 40 centi, dok bi u 2027. i 2028. godini cijena rasla po 60 centi.

Vlada raspisala konkurs za logotip obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti

Srijeda, 17.12.2025 | 09:23

Vlada Crne Gore raspisala je Javni konkurs za oblikovanje idejnog rješenja vizuelnog identiteta za obilježavanje jubileja – 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore.

U četiri opštine na sjeveru: Pretresi na 12 lokacija, oduzete puške, pištolji, municija, narkotici

Srijeda, 17.12.2025 | 09:15

U nastavku prioritetnih aktivnosti koje se sprovode u okviru nacionalnih oblasti u cilju suzbijanja nasilja i zloupotrebe oružja, odnosno oduzimanja oružja u ilegalnom posjedu, policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ izvršili su pretrese na 12 lokacija kojom prilikom su pronađene i oduzete dvije puške, tri pištolja, 52 komada municije, djelovi oružja i određena količina narkotika.

Botunjani očekuju poziv Spajića i poručuju: Povećaćemo kapacitet šatora

Srijeda, 17.12.2025 | 08:33

Mještani Botuna ostaju u šatorima do daljnjeg, iako je Komunalna inspekcija zatražila da ih uklone do danas. Kako su kazali, niko se od inspektora nije ni pojavio na terenu.

Milatović danas u Briselu sa evropskim liderima

Srijeda, 17.12.2025 | 08:26

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boraviće 17. i 18. decembra u Briselu, na poziv predsjednika Evropskog savjeta Antonija Košte, gdje će učestvovati na Samitu EU - Zapadni Balkan, zajedno sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom, njemačkim kancelarom Fridrihom Mercom, italijanskom premijerkom Đorđom Meloni i ostalim EU liderima.

Đukanović: Milatović u svojim javnim istupima ne barata činjenicama, dokumentacijom niti zvaničnim podacima

Utorak, 16.12.2025 | 20:00

Reagovanje predsjednika Odbora direktora EPCG Milutina Đukanovića, na ocjene predsjednika države Jakova Milatovića.

Kakvo nas VRIJEME očekuje u srijedu? Pročitajte vremensku PROGNOZU

Utorak, 16.12.2025 | 21:47

U srijedu se očekuje pretežno oblačno vrijeme, sa uslovima za mjestimičnu pojavu slabe do umjerene kiše u južnim i centralnim predjelima.

Samit EU – Zapadni Balkan bez Srbije: Vučić poručio da niko neće ići u Brisel

Utorak, 16.12.2025 | 21:23

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da sjutra neće učestvovati na Samitu EU – Zapadni Balkan u Briselu, te da na tom skupu neće biti nijednog predstavnika Srbije. 

Triler u Istanbulu: PAO slomio Fener u dramatičnoj završnici

Utorak, 16.12.2025 | 21:29

U derbiju 16. kola Evrolige, koji je opravdao taj epitet, Fenerbahče je u Istanbulu ugostio Panatinaikos - dva posljednja šampiona Evrope. Poslije 40 minuta velike borbe, slavili su gosti rezultatom 77:81.

Čarapić: Botunjani da ne narušavaju zdravlje izlažući se hladnom vremenu

Utorak, 16.12.2025 | 21:18

Svi potrebni uslovi su ispunjeni kako bi u Botunu počela gradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kazao je šef poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić.

Đukanović: Zatvaranje pet poglavlja veliki iskorak ka članstvu u EU

Utorak, 16.12.2025 | 20:49

Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović ocijenio je da privremeno zatvaranje pet pregovaračkih poglavlja predstavlja veliki iskorak na evropskom putu Crne Gore i snažan signal strateške posvećenosti članstvu u Evropskoj uniji.