Petak, 26.09.2025 | 11:15
IZVOR: klix.ba

Stručnjaci objašnjavaju uzroke - Zašto se budimo s NEPRIJATNIM zadahom?

Mnogi ljudi odmah nakon buđenja osjete neugodan zadah. Jeste li se ikada zapitali zašto se ovo dešava iako ste oprali zube prije spavanja i niste ništa jeli satima?




Foto: Ilustracija/ Pexels

Stomatologinja Sofina Ahmed navodi da postoji nekoliko razloga zbog kojih se javlja neugodan zadah, a ispostavilo se da kvalitet sna, pljuvačka i sinusi mogu igrati veliku ulogu.

"Kada spavamo, lučenje pljuvačke se smanjuje i nastavlja se dodatno smanjivati ako spavate otvorenih usta ili dišete na usta. Ovaj nedostatak pljuvačke znači da se vaša usta ne čiste kako bi trebala, što omogućava razmnožavanje bakterija koje imaju neugodan miris, posebno oko jezika. Ovo ne uzrokuje samo jutarnji zadah, već i gorak ukus u ustima", rekla je za Metro.co.uk.

Slani ili "krvavi" okus u ustima bi mogao biti znak da nešto nije u redu s vašim sinusima. Moguće je da imate infekciju, alergiju ili rinitis koji može izazvati curenje nosa. Ovo je stanje u kojem se sluz tokom spavanja slijeva niz grlo.

"Ova sluz može sadržavati bakterije, nusprodukte upale pa i sitne tragove krvi iz iritiranih tkiva. To često dovodi do dugotrajnog slanog i 'metalnog' ukusa", navela je.

Tokom noći, vaša pljuvačka postaje kisjela jer bakterije u ustima razgrađuju ostatke šećera ili ostataka hrane, što utiče na "svježinu" vaših usta. Ulogu u pojavi neugodnog mirisa može imati i laringofaringealni refluks, koji je poznat i kao tihi refluks. On nastaje kada se želučana kisjelina i enzimi vraćaju u grlo i glasne žice, ali bez uzrokovanja tipične žgaravice i probavnih smetnji.

"Čak i bez uobičajenih simptoma, želučana kisjelina može noću ući u grlo i usta, prekrivajući jezik i ostavljajući kiseo ili 'metalni' ukus koji se zadržava do sljedećeg jutra", ispričala je.

Ukoliko nemate nijedan od navedenih simptoma, razmislite o tome koliko dobro spavate u posljednje vrijeme. Oni koji pate od apneje u snu mogu izgubiti osjetljivost na slatku, slanu, kiselu i gorku hranu.

Kako biste se riješili neugodnog zadaha, stomatologinja savjetuje da popijete čašu vode prije spavanja te u toku noći. Prije nego što legnete možete i žvakati žvakaću gumu bez šećera. Savjetuje i korištenje strugalice za jezik.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Mugoša: Na sjednici Odbora nije bilo članova većine, građani da sami procijene li ovo normalno

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:57

Na sjednici Odbora za ekonomiju na kojem se raspravljaju važni zakoni koje predlaže Vlada nema niti jednog člana Odbora iz većine, uz dva opravdana odsustva, naveo je predsjednik Odbora i poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša u objavi na mreži X.   

Za tri praznična dana izrečeno 74.000 eura kazni i 80 dana zatvora

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:45

Sud za prekršaje u Budvi tokom 1, 2. i 3. maja obradio je 91 predmet, pri čemu je izrečeno ukupno 74.000 eura novčanih kazni i 80 dana zatvora, najčešće zbog saobraćajnih prekršaja i zloupotrebe droga.     

Fico prkosi Zapadu: "Idem kod Putina 9. maja"

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:33

Premijer Slovačke Robert Fico najavio je sastanak sa Vladimirom Putinom u Moskvi 9. maja, poručivši da neće mijenjati stav uprkos pritiscima i da je dijalog neophodan.  

Meloni neće podržati potencijalnu odluku Trampa o povlačenju vojnika

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:21

Italijanska premijerka Đorđa Meloni rekla je da neće podržati potencijalnu odluku američkog predsjednika Donalda Trampa o povlačenju američkih vojnika iz Italije.  

Božović: Popović iznio niz neistina, TV prenos jedini zahtjev DPS-a

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 18:10

Prema njegovim riječima jedini zahtjev DPS-a je da se sjednice lokalnog parlamenta održavaju uz direktan televizijski prenos kako bi žabljačka javnost mogla da transparentno prati rad lokalne gradske uprave.  

Selektor Srbije ima poziv iz Španije

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:58

Španska “Marka” donosi vijest da selektor Srbije Veljko Paunović ima poziv da se vrati u La ligu.  

Milatović: Francuski predsjednik Emanuel Makron u junu u Crnoj Gori

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:45

Jedinstvo i stabilnost u Evropi. To je ideja oko koje se danas okupilo skoro 50 lidera Evrope na Samitu Evropske političke zajednice u Jerevanu. Među njima je i predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji je poručio da je ovaj skup važan za zemlje kandidate. On je naglasio važnost i samita koji će se održati u Tivtu 5. juna, te najavio posjetu francuskog predsjednika Emanuela Makrona Crnoj Gori.     

Skudeto pa transfer: Inter otkupio igrača Sitija

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:31

Inter je u nedjelju proslaivo 21. Skudeto, a sjutradan je ozvaničio prvi transfer za novu sezonu.  

Da li je ovo poruka Trampu? Papa Lav za biskupa u Americi imenovao osobu koja je ilegalno ušla u SAD

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:06

Papa Lav je za biskupa u američkoj saveznoj državi Zapadna Virginija imenovao osobu koja je u Sjedinjene Američke Države ušla ilegalno, što se može smatrati i svojevrsnom porukom predsjedniku ove države Donaldu Trumpu.

Knežević: Mirjana Pajković može smijeniti Milojka dok kažeš „keks“

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 17:20

Mirjana Pajković treba da ostane u Vladi, zaslužila je ako je iko, poručio je na društvenoj mreži Fejsbuk predsjednik DNP-a i poslanik Milan Knežević.