Petak, 26.09.2025 | 13:44
IZVOR: rtcg.me

Sjednica BOK-a: Za EFIKASNU borbu protiv kriminalnih grupa NEOPHODNO sistemsko djelovanje

Međusobni obračuni kriminalnih grupa koji su zaostavština i nasljeđe iz prethodnih perioda, periodično usložnjava bezbjednosnu situaciju, ocijenjeno je na sjednici Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora (BOK), na kojoj je definisao niz konkretnih koraka i obaveza usmjerenih na dodatno inteziviranje mjera prema visokorizičnim organizovanim kriminalnim grupama. Kao ključno, BOK je ukazao da je za efikasnu borbu protiv visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa neophodno sistemsko djelovanje svih nadležnih institucija, naročito pravosudnih.




Foto: Vlada Crne Gore/ Đ.Cmiljanić

Biro za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora je održao jedanaestu po redu sjednicu, na kojoj je razmatrao više pitanja iz svoje nadležnosti.

Konstativano je da je ljetnja sezona imala značajan broj bezbjednosnih izazova, veliki broj događaja i javnih manifestacija sa učešćem velikog broja građana, ali da su organi obavještajno bezbjednosnog sektora, uspjeli da na adekvatan način odgovore identifikovanim izazovima.

Kako navode u saopštenju, i reakcija nadležnih tokom intezivne požarne sezone je bila zadovoljavajuća, a što je potvrđeno i kroz javno iznijetu ocjenu od međunarodnih partnera.

"BOK je pozdravio usvajanje Uredbe o kontroli elektronskim nadzorom sprovođenja mjera nadzora, čije je donošenje inicirano od ovog tijela, a čija će primjena omogućiti efikasniju kontrolu poštovanja ovih mjera i znatno olakšati postupanje nadležnih institucija. Kao ključno, BOK je ukazao da je za efikasnu borbu protiv visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa neophodno sistemsko djelovanje svih nadležnih institucija, naročito pravosudnih, obzirom da je do sada, neefikasnost sudskih postupaka praćena brojnim opstrukcijama i zloupotrebama sudskih postupaka, veliki izazov za ostvarenje punog efekta i izgradnju pravne države", naglašavaju u saopštenju.

BOK je kao značajne istakao i postignute rezultate u oblastima nacionalnih prioriteta u borbi protiv teškog i organizovanog kriminala, naročito u oblastima borbe protiv krijumčarenja i distribucije narkotika i zapljenu do sada najveće plantaže od preko 13 hiljada zasada marihuane, razbijanje mreže uličnih dilera, lociranja i lišenja slobode članova viskorizičnih organizovanih kriminalnih grupa za kojma su bile raspisane međunarodne potjernice, ekološkog kriminala, krijumčarenja akciznih roba, pranja novca, nastavka procesuiranja bivših visokopozicioniranih službenika organa obavještajno bezbjednosnog sektora, zloupotrebe vatrenog oružja, ilegalnih migracija i trgovine ljudima, nezakonitog boravka stranaca i suzbijanja delovanja inostranih kriminalnih struktura.

Foto: Vlada Crne Gore/ Đ.Cmiljanić

Kao jedan od krucijalnih reformskih procesa, BOK je još jednom ukazao na sistemski značaj i snažno podržao procese provjere postojanja bezbjednosnih smetnji, konotrole imovine, prihoda i životnog stila, kao i drugih pravnih postupaka saglasno Zakonu, koji obezbjedjuju svojevrsni veting, ističući da je pitanje integriteta ključno za izgradnju profesionalnog, otpornog i kredibilnog sistema bezbjednosti.

"Kao i u prethodnim slučajevima, a nakon informisanja o trenutnom statusu i postognutom napretku između dvije sjednice, ukazano je na obavezu skorije finalizacije postupka za zasnivanje radnog odnosa policijskih službenika, imajući u vidu da je nedostak kadrovskih potencijala jedan od limitirajućih faktora za optimizaciju rada Uprave policije. Takođe, BOK je na kraju afirmisao napredak u aktivnostima Ministarstva unutrašnjih poslova u dijelu koji se odnosi na uvođenja sistema stacionarnih radara i video nadzora gradova, kao savremenih tehničko tehnoloških rješenja koja će u značajnoj mjeri unaprijedi postupanje Uprave policije i uticati na stanje bezjednosti u saobraćaju i sveukupno stanje bezbjednosti", navode u saopštenju sa sjednice.

BOK je pohvalio aktivnosti organa obavještajno bezbjednosnog sektora na unapređenju elektronske razmjene kriminalističko obavještajnih podataka, kao i preduzete aktivnosti u cilju podizanja nivoa informacione osposobljenosti državnih organa sa ciljem uspostavljanja sistema za sigurnu i bezbjednu elektronsku komunikaciju i razmjenu dokumenata.

U skladu sa planiranim aktivnostima, BOK se upoznao sa aktivnostima na finalizaciji izrade novih zakonskih projekata iz oblasti bezbjednosti saobraćaja, kao i oružja, zatim sa izvještajima o radu međuresornih radnih timova, te je razmotrio i više drugih pitanja iz svoje nadležnosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Određeno zadržavanje maloljetniku osumnjičenom za pokušaj ubistva u Herceg Novom

Subota, 20.06.2026 | 09:55

Maloljetnom Beograđaninu A.R. (17) određeno je zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da je prije dvije noći pokušao da ubije Novljanina M.R. (17).

MPNI: Matematičari otputovali na 4. Međunarodni matematički ljetnji kamp

Subota, 20.06.2026 | 09:44

Crnogorski tim u sastavu Ajlan Zajmović, sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, zamjenik lidera i takmičari Mladen Ralević iz Gimnazije „Panto Mališić“, Berane, Aleksandar Ranković, Aleksa Radulović i Luka Deretić iz Gimnazije „Slobodan Škerović“, otputovao je na 4. Međunarodni matematički ljetnji kamp (IMSC 2026), koji će se održati u Pekingu od 20. juna do 12. jula 2026. godine, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.  

Na Gorici održana pokazna vježba usmjerena na prevenciju požara

Petak, 19.06.2026 | 21:39

U Park šumi Gorica održana je preventivno-edukativna vatrogasna aktivnost u organizaciji Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Crna Gora“, saopšteno je iz Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorica.

Velika tragedija u Albaniji: Dvije djevojčice se utopile u Jadranskom moru

Petak, 19.06.2026 | 20:36

U Albaniji su danas u blizini mjesta Lješ, kod plaže Tale, život izgubile dvije djevojčice nakon utapanja u Jadranskom moru.

Velika tragedija u Albaniji: Dvije djevojčice se utopile u Jadranskom moru

Petak, 19.06.2026 | 19:36

U Albaniji su danas u blizini mjesta Lješ, kod plaže Tale, život izgubile dvije djevojčice nakon utapanja u Jadranskom moru.

Dukaj iz Kazahstana: Nijedna tehnologija ne može zamijeniti znanje i integritet ljudi

Petak, 19.06.2026 | 11:08

Ministar javne uprave Maraš Dukaj sastao se u Astani sa predsjednikom Agencije Kazahstana za državnu službu Darhanom Žazikbajem uoči Međunarodnog GOVHR foruma 2026, posvećenog ulozi ljudskih resursa u eri digitalizacije i vještačke inteligencije, i tom prilikom poručio da nijedna tehnologija ne može zamijeniti znanje i integritet ljudi, saopšteno je iz njegovog resora.  

Klub poslanika Demokrata predao Skupštini Predlog zakona o dopuni Zakona o radu kojim se uvodi pravo na produženi vikend jednom mjesečno

Petak, 19.06.2026 | 13:31

U cilju daljeg unapređenja prava zaposlenih i podizanja kvaliteta radnog života u Crnoj Gori, Klub poslanika Demokrata saopštio je da je predao u skupštinsku proceduru Predlog zakona o dopuni Zakona o radu kojim se uvodi pravo na produženi vikend jednom mjesečno.

Ovo su znakovi da je vaš trening zapravo bio djelotvoran

Petak, 19.06.2026 | 10:34

Mnogi ljudi procjenjuju uspješnost treninga prema tome koliko su se oznojili, koliko su umorni ili koliko ih bole mišići narednog dana. Međutim, stručnjaci ističu da to nisu uvijek pouzdani pokazatelji kvaliteta treninga.

Iz Španije izručen član organizovane kriminalne grupe

Petak, 19.06.2026 | 11:21

Policijski službenici NCB Interpola Podgorica – FAST tima za ciljano traganje, uz asistenciju pripadnika Posebne jedinice policije, realizovali su ekstradiciju crnogorskog državljanina D.F. (43) iz Kraljevine Španije u Crnu Goru.

Izvještaj o radu Mujovića: Podgorica prihodovala više od 156 miliona eura, dug smanjen na 15,5 miliona

Petak, 19.06.2026 | 15:17

Prema Izvještaju o radu gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića, organa uprave, stručnih i posebnih službi za 2025. godinu, aktivnosti gradske uprave bile su usmjerene na unapređenje kvaliteta života građana, jačanje institucionalne efikasnosti, održivo upravljanje resursima i podsticanje lokalnog ekonomskog razvoja. Poseban fokus stavljen je na realizaciju kapitalnih projekata, unapređenje komunalne infrastrukture, digitalizaciju usluga, transparentnost rada i jačanje povjerenja građana u lokalnu upravu.

Pejović: Mujović ostvario odlične rezultate, uskoro će se sve jasnije iskristalisati

Subota, 20.06.2026 | 10:23

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore i funkcioner Pokreta Evropa sad Boris Pejović ocijenio je da je gradonačelnik Podgorice Saša Mujović ostvario odlične rezultate, navodeći da to potvrđuje i izvještaj o njegovom radu.  

Senat SAD-a traži zabranu putovanja Pete Hegsetu sve dok ne sprovede istragu o napadu na školu u Iranu

Subota, 20.06.2026 | 10:10

Odbor za oružane snage Senata predložio je da se ministru odbrane Peteu Hegsetu ograniče putni troškovi dok Kongresu ne dostavi tražene istrage o civilnim žrtvama i videosnimke vojnih udara.

Određeno zadržavanje maloljetniku osumnjičenom za pokušaj ubistva u Herceg Novom

Subota, 20.06.2026 | 09:55

Maloljetnom Beograđaninu A.R. (17) određeno je zadržavanje do 72 sata zbog sumnje da je prije dvije noći pokušao da ubije Novljanina M.R. (17).

MPNI: Matematičari otputovali na 4. Međunarodni matematički ljetnji kamp

Subota, 20.06.2026 | 09:44

Crnogorski tim u sastavu Ajlan Zajmović, sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, zamjenik lidera i takmičari Mladen Ralević iz Gimnazije „Panto Mališić“, Berane, Aleksandar Ranković, Aleksa Radulović i Luka Deretić iz Gimnazije „Slobodan Škerović“, otputovao je na 4. Međunarodni matematički ljetnji kamp (IMSC 2026), koji će se održati u Pekingu od 20. juna do 12. jula 2026. godine, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.  

Navrocki oduzeo Zelenskom najviše poljsko odlikovanje Orden bijelog orla

Subota, 20.06.2026 | 09:33

Predsjednik Poljske Karol Navrocki saopštio je sinoć da je riješio da oduzme ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom najviše poljsko odlikovanje, Orden bijelog orla, zato što je jedna jedinica ukrajinske vojske odlukom Zelenskog ponijela ime Heroji Ukrajinske ustaničke armije.

Milatović sa Bektenovim: Crna Gora i Kazahstan od prijateljskih odnosa ka konkretnom ekonomskom partnerstvu

Subota, 20.06.2026 | 08:38

Sagovornici su ocijenili da prva zvanična posjeta predsjednika Crne Gore Kazahstanu predstavlja važan trenutak za odnose dvije države i priliku da se prijateljski odnosi, zasnovani na uzajamnom poštovanju i bez otvorenih pitanja, usmjere ka konkretnijoj ekonomskoj, investicionoj i institucionalnoj saradnji.

Uprava carina: Pad prihoda od akciza na gorivo u aprilu i maju

Subota, 20.06.2026 | 08:19

Po osnovu akcize na gorivo u aprilu 2026. godine naplaćeno je 15.288.628 eura što je manje za 993.147 eura odnosno za 6,1 odsto u odnosu na isti mjesec 2025. godine. U maju 2026. godine je po ovom osnovu naplaćeno 10.648.053 eura, što je manje za 5.610.260 eura ili 34,5 odsto u odnosu na maj 2025. godine, saopšteno je iz Uprave carina, prenosi Portal RTV Podgorica.  

Milatović zahvalio Kipru na podršci Crnoj Gori tokom predsjedavanja Savjetom EU

Petak, 19.06.2026 | 21:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, zahvalio je predsjedniku Kipra Nikosu Hristodulidisu na podršci koju je ta država pružila Crnoj Gori tokom predsjedavanja Savjetom EU.

Borovnice mogu ostati svježe i do tri sedmice uz jednostavan način skladištenja

Petak, 19.06.2026 | 21:30

Borovnice mogu brzo upljesniviti ako se ne skladište pravilno, ali jedan jednostavan savjet može ih održati svježima i do tri sedmice.

SAMU raspodijelio preko 777 hiljada eura emiterima za sadržaj od javnog interesa

Petak, 19.06.2026 | 20:02

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge raspodijelio je sredstva iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija za prošlu godinu, kojom je emiterima opredijeljeno 777.987,21 eura za proizvodnju i emitovanje programskih sadržaja od javnog interesa.