Četvrtak, 02.10.2025 | 12:31
IZVOR: n1.hrvatska.hr

Famozni PIN ODLAZI u ISTORIJI? Transakcije bi uskoro trebale izgledati puno drugačije

Za razliku od brojevnih kodova, vlastiti pokret je teže pratiti. Istraživači pokazuju da gestovni kodovi mogu poslužiti kao drugi sloj sigurnosti.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

Pri plaćanju karticom, bilo da odabiremo napojnicu ili odobravamo veću svotu, do sada smo morali unositi PIN. Pritiskanje tipki ili upravljanje zaslonom nije samo nezgodno, nego i mjesto na kojem se lako nakupljaju mikrobi. Tim sa Univerziteta British Columbia stoga radi na alternativi. Njihov pristup je da karticom upravljamo jednostavnim pokretima ruke, poput brisanja ili kucanja. Ovi pokreti trebali bi učiniti beskontaktno plaćanje jednostavnijim, higijenskim i pristupačnijim, piše Smart Up News, a prenosi Večernji list.

Princip je jednostavan: pri svakoj transakciji kartica i terminal već razmjenjuju radio signale. Istraživači su iskoristili te signale i dodali male zavojnice na uređaj. To stvara sitne promjene u magnetskom polju koje omogućuju prepoznavanje je li kartica pomaći ulijevo ili je kratko dotaknuta. Računalni program povezuje te promjene s odgovarajućim pokretima. Tako se mogu prepoznati čak devet različitih pokreta – uključujući brisanje u četiri smjera, dvostruki dodir i kratko pomjeranje. U testiranjima, sistem  je postigao tačnost veću od 90%.

Najvažniji aspekt nije sam pokret, već činjenica da nitko ne mora dodirivati terminal. Kartica se samo pomiče iznad antene; uređaj „čita“ uzorke u signalu i prepoznaje pokret. Zajedničke površine za pritisak tipki više nisu potrebne, čime se smanjuje rizik od prijenosa mikroba. Za odabir napojnice ili odobravanje transakcije, dovoljan je samo jedan pokret ili dvostruki dodir.

Umjesto da pritisnemo male tipke, dovoljni su jednostavni pokreti ruke. To pomaže osobama s motoričkim poteškoćama i čini upotrebu lakšom za starije osobe jer nisu potrebni komplicirani unosi. S NFC sistemom sa  Univerziteta British Columbia, PIN kodovi mogli bi biti zamijenjeni pokretima, čineći plaćanje higijenskijim.

Za razliku od brojevnih kodova, vlastiti pokret je teže pratiti. Istraživači pokazuju da gestovni kodovi mogu poslužiti kao drugi sloj sigurnosti. Iako postoji zabrinutost da bi neko mogao gledati preko ramena, u slučaju gubitka kartice, pronađeni obično neće znati gestovni kod. "Interakcija putem pokreta mogla bi takođe pružiti dodatnu sigurnosnu razinu", kaže doktorand Bu Li.

Sistem prepoznaje devet pokreta, uključujući različite smjerove brisanja, kratke dodire i pomjeranje. U testiranjima, tačnost prepoznavanja bila je oko 92%, s obzirom na različite osobe. Dvije geste bile su malo teže za prepoznati (pomicanje prema gore, slobodni vertikalni pokret), ali oznake ili promjena položaja terminala to mogu olakšati. Dodatne zavojnice na uređaju, koje omogućuju prepoznavanje smjerova, minimalno smanjuju signal.

Tehnologija se može ugraditi u terminale za najviše 20 USD po uređaju. Mnogi uređaji već imaju dovoljno računarne snage, a u nuždi postoji mala i jeftina nadogradnja. Prema riječima vođe projekta Roberta Xioa, mnogi terminali već su dobro opremljeni za ovu tehnologiju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Sigurnost koja radi u pozadini: Zašto je Knox jedan od najvažnijih razloga za kupovinu Galaxy S26

Srijeda, 25.03.2026 | 08:00

U vremenu kada se na telefonu nalaze bankovne aplikacije, lične fotografije, poslovna komunikacija i pristup brojnim online servisima, sigurnost više nije dodatna opcija već jedan od ključnih kriterijuma pri izboru uređaja. Upravo zato Galaxy S26 serija donosi rješenje koje funkcioniše kontinuirano, bez potrebe za dodatnim podešavanjima i bez uticaja na svakodnevno korisničko iskustvo.

SAD zabranile sve nove mrežne rutere proizvedene u inostranstvu

Utorak, 24.03.2026 | 13:48

Federalna komisija za komunikacije (FCC) objavila obavještenje kojim se svi potrošački ruteri proizvedeni izvan SAD-a označavaju kao sigurnosni rizik.

OpenAI razvija super aplikaciju, koja ujedinjuje ChatGPT, browser i Codex

Ponedjeljak, 23.03.2026 | 17:35

OpenAI razvija "super aplikaciju" za desktop računare koja objedinjuje ChatGPT, browser (pretraživač) i aplikaciju Codex.

Mreža X opet ne radi: Iz kompanije se ne oglašavaju

Petak, 20.03.2026 | 09:19

Korisnici ponovi imaju problem sa funkcionisanjem platforme X.

Bil Gejts: Samo će tri posla preživjeti uspon vještačke inteligencije

Utorak, 17.03.2026 | 20:04

Suosnivač Microsofta i milijarder Bil Gejts iznio je svoje predviđanje o tome koja će tri sektora, odnosno profesije, najvjerovatnije preživjeti uspon vještačke inteligencije. S obzirom na njegovu ulogu u računarskoj revoluciji, mnogi s pažnjom prate njegova razmišljanja o tehnologiji.

Spajić: Opoziciju čekaju kolači i sokovi

Srijeda, 25.03.2026 | 13:17

Premijer Milojko Spajić kazao je, prilikom otvaranja projekta Velje brdo, da danas ima sastanak sa opozicionim liderima.

Adžović: Velje brdo među najvećim projektima u istoriji Crne Gore

Srijeda, 25.03.2026 | 13:48

Početak radova na projektu Velje brdo, koji se već označava kao jedan od najvećih u istoriji Crne Gore, zvanično je obilježen danas, uz poruku ministarke javnih radova Majde Adžović da ovaj projekat ima potencijal da riješi jedno od ključnih pitanja – dostupnost stanovanja za građane.

Spajić: Velje Brdo projekat za 15.000 porodica, interesovanje će rasti

Srijeda, 25.03.2026 | 14:03

Premijer Crne Gore Milojko Spajić saopštio je da se oko 15.000 porodica već prijavilo za projekat Velje Brdo, ističući da to pokazuje povjerenje građana i potrebu za pristupačnijim stanovanjem.

Spajić: Počinje projekat Velje brdo iako su mnogi sumnjali

Srijeda, 25.03.2026 | 13:25

Premijer Milojko Spajić je danas sa saradnicima ozvaničio početak izgradnje kompleksa Velje brdo, čime je i zvanično pokrenut jedan od najavljenih razvojnih projekata.

Laković: Nije mi neophodna kafa sa premijerom, kao podsticaj

Srijeda, 25.03.2026 | 14:12

Nezavisni poslanik Miodrag Laković saopštio je da su zakoni o Upravi policije (UP) i Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB) bili prava tema za najširi dijalog i postizanje društvenog konsenzusa, ocjenjujući da su upravo ta pitanja dodatno polarizovala političku scenu i društvo u cjelini.

SD, HGI i Laković traže ocjenu ustavnosti Zakona o unutrašnjim poslovima

Četvrtak, 26.03.2026 | 12:04

Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević istakao da su poslanici te stranke, HGI-a i nezavisni poslanik Miodrag Laković, podnijeli predlog za ocjenu ustavnosti Zakona o unutrašnjim poslovima

Šćepanović i Butorović: Policija i inspekcije udruženo za veću bezbjednost, sigurnu i stabilnu turističku sezonu

Četvrtak, 26.03.2026 | 11:46

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović i ministar u Vladi Crne Gore Milutin Butorović, koji je ujedno i predsjednik Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskog nadzora, dogovorili su zajedničke aktivnosti nadležnih u susret predstojećoj ljetnoj turističkoj sezoni kako bi ojačali nivo bezbjednosti i suzbijanje sive ekonomije.

Mbape: Izvještaj u kojem se navodi da su pregledali pogrešno koljeno nije tačan

Četvrtak, 26.03.2026 | 11:41

Francuski fudbaler Kilijan Mbape demantovao je danas medijske izvještaje koji tvrde da su mu u Real Madridu liječili pogrešno koljeno kada se povrijedio krajem prošle godine.

Ćulafić: Intenziviramo usklađivanje i implementaciju obaveza u okviru Poglavlja 27

Četvrtak, 26.03.2026 | 11:29

Crna Gora je u potpunosti svjesna potrebe dodatnog ubrzanja zakonodavnog usklađivanja i pune implementacije obaveza iz Poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene, kako bi se ispunila završna mjerila i nastavio napredak u pregovaračkom procesu sa EU. kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.

Klikovac: Zamislite koliko su neozbiljni kad prave bulevar na Veljem brdu bez kanalizacije i strategije

Četvrtak, 26.03.2026 | 11:02

Zamislite koliko su ovu ljudi neozbiljni kad prave bulevar na Veljem brdu bez kanalizacije i naselje bez ikakve strategije o vodosnadbijevanju, ocijenio je danas odbornik Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Glavnog grada Vasilije Klikovac.

U Nikšiću uhapšena dva lica zbog zloupotrebe opojne droge

Četvrtak, 26.03.2026 | 10:57

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić, u okviru planskih aktivnosti usmjerenih na sprečavanje zloupotrebe i distribucije narkotika uhapsili su dva lica zbog zloupotrebe opojne droge.

Ova TRI znaka imaće najviše sreće otkako se završio retrogradni Merkur

Četvrtak, 26.03.2026 | 10:55

Nakon haotičnog perioda retrogradnog Merkur, koji je donio nesporazume, odlaganja i unutrašnje dileme, stvari konačno dolaze na svoje mjesto. Pojedini znaci već lakše dišu od 20. marta, kada je Merkur krenuo direktno, energija se mijenja, a misli postaju jasnije, odluke lakše, a prilike počinju da se otvaraju.

Milatović: U svijetu Golijata, male države ne smiju biti posmatrači

Četvrtak, 26.03.2026 | 10:55

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je sa Univerziteta Džon Hopkins u Vašingtonu da male države danas djeluju u „svijetu Golijata“, u kojem se globalna pravila sve više mijenjaju, a opstanak zavisi od sposobnosti odlučnog djelovanja kroz savezništva i jasnu stratešku orijentaciju.

Mugoša: Kolače kod Spajića niko nije jeo, jer niko nije došao na sastanak

Četvrtak, 26.03.2026 | 10:50

Poslanik SD-a i jedan od lidera evropskog saveza Boris Mugoša kazao je da su kolači kod premijera Milojka Spajića ostali nepojedeni, jer niko nije došao na razgovor u Vladi.

Ajkule možda nisu ono što mislimo: Nova studija dovodi u pitanje njihovo porijeklo

Četvrtak, 26.03.2026 | 10:38

Analiza DNK ajkula dovela je u pitanje naše razumevanje ovih oštrih predatora.