Subota, 04.10.2025 | 18:48
IZVOR: cdm.me

Ćulafić: Kandidatura sliva Skadarskog jezera za svjetsku listu ODLUČAN korak da se ZAŠTITA PRIRODE podigne na viši nivo

Kandidatura sliva Skadarskog jezera za upis na Svjetsku listu rezervata biosfere, koja je na predlog Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera usvojena na jednoj od prethodnih sjednica Vlade, još jedan je naš odlučan korak da stepen zaštite prirode i svih njenih vrijednosti podignemo na viši nivo i damo mu adekvatan međunarodni, globalni značaj, saopštio je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić.




Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić

“Ista predstavlja važan iskorak u potvrđivanju Crne Gore kao države koja je, konačno, spremna da dosljedno njeguje ekološke vrijednosti i aktivno učestvuje u globalnim naporima za očuvanje prirodne baštine, i da u tom procesu da svoj znatan doprinos”, naveo je Ćulafić.

Prema njegovim riječima, ovaj proces otvara nove mogućnosti za implementaciju principa održivog razvoja, kroz bolju zaštitu biodiverziteta, unapređenje stanja životne sredine i jačanje uloge lokalnih zajednica u očuvanju prirodnih resursa.

“To je takođe potvrda naše opredijeljenosti da gradimo budućnost u skladu sa međunarodnim standardima i obavezama koje preuzimamo kao odgovorna i ekološka država", dodao je Ćulafić.

 Ističe da Skadarsko jezero ima nemjerljiv ekološki značaj, kako u regionu, tako i u cijeloj oblasti Mediterana.

“Svaka ekološka prijetnja, s jedne strane jezera, odražava se i na drugu. Zbog toga je ovaj UNESCO proces, po mom skromnom sudu, od izuzetne važnosti, jer pruža okvir i mogućnost za zajedničko, koordinisano djelovanje Crne Gore i Albanije u borbi protiv zagađenja, krivolova i nekontrolisane urbanizacije, ali i za dugoročnu zaštitu rijetkih i endemskih vrsta koje to područje čine jedinstvenim. Iskreno cijenimo doprinos svih partnera koji su učestvovali u pripremi nominacije: JP za nacionalne parkove Crne Gore, NVO “EnvPro”, albanskih kolega, kao i svim mojim saradnicima u Ministarstvu, kojim rukovodim”, saopštio je Ćulafić.

Kako je dodao, ova kandidatura je rezultat predanog i usklađenog rada svih aktera koji istinski razumiju vrijednost naše prirode i njenoj zaštiti pristupaju odgovorno i konkretno, ne kroz prazne riječi i populizam o tome šta bi sve “trebalo”, već kroz stvarnu volju, jasne ideje i spremnost da se te namjere sprovedu u djelo.

“Upis Sliva Skadarskog jezera na prestižnu UNESCO listu je jasan signal da Crna Gora stoji iza vizije razvoja koji ne ugrožava, već čuva i njeguje prirodu kao temeljni resurs. Zato smatram da našu inicijativu treba da podrže svi: institucije, stručna javnost, lokalne zajednice i građani, jer se tiče zaštite prirode, bisera naše države, našeg identiteta, budućnosti i međunarodnog ugleda”, naglasio je Ćulafić.

Zaključuje da Crna Gora, još jednom inicijativom, potvrđuje da je svjesna da je jedan od najljepših djelova svjetske kulturne i prirodne baštine.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Agencija za zaštitu životne sredine: Gradacija potkornjaka u NP „Prokletije“ zahtijeva stručno i naučno utemeljene mjere, a ne masovnu sječu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:56

Agencija za zaštitu životne sredine povodom u medijima iznesenim navodima, obavještava javnost o podnošenju krivične prijave protiv odgovornog lica u Agenciji, sanitarnim mjerama i realnim uzrocima gradacije potkornjaka u NP „Prokletije”. Saopštenje prenosimo integralno:

Đuretić: Navodi iz prijave, za koju sam saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, NP sprovodili zakonom definisane mjere

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:52

Direktorice JP Nacionalni parkovi Crne Gore Marinela Đuretić reagovala je povodom informacije o podnošenju krivične prijave protiv nje i bivših direktora ovog preduzeća Aleksandra Bulatovića i Vladimira Martinovića, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića, koji su osumnjičeni uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura. Đuretić je kazala da su navodi iz prijave, za koju je saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, i da je preduzeće na čijem je čelu sprovodilo zakonom definisane mjere.

U banjalučkom vrtiću preminula beba, u toku uviđaj

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:34

U jednom banjalučkom vrtiću danas je preminula devetomjesečna beba, prenosi N1 BiH.

Mujović: Ako želimo dobro Botunu, mora se graditi postrojenje i sanirati bazen crvenog mulja

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:22

Nakon što su mještani Botuna na jutrošnjem protestu kod gradilišta ekološkog postrojenja saopštili kako očekuju da ih premijer Milojko Spajić i gradonačelnik Saša Mujović pozovu na razgovor – prvi čovjek grada za RTV Podgorica ističe da je otvoren za dijalog, ali na održivim osnovama.  

Milatović vratio na ponovno odlučivanje Zakon o potvrđivanju Sporazuma u oblasti energetike između CG i UAE

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio je na ponovno odlučivanje Zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti energetike između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji je donijela Skupština Crne Gore 28. saziva na sjednici Prvog vanrednog zasijedanja u 2026. godini, dana 27. februara 2026. godine.

Agencija za zaštitu životne sredine: Gradacija potkornjaka u NP „Prokletije“ zahtijeva stručno i naučno utemeljene mjere, a ne masovnu sječu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:56

Agencija za zaštitu životne sredine povodom u medijima iznesenim navodima, obavještava javnost o podnošenju krivične prijave protiv odgovornog lica u Agenciji, sanitarnim mjerama i realnim uzrocima gradacije potkornjaka u NP „Prokletije”. Saopštenje prenosimo integralno:

Đuretić: Navodi iz prijave, za koju sam saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, NP sprovodili zakonom definisane mjere

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:52

Direktorice JP Nacionalni parkovi Crne Gore Marinela Đuretić reagovala je povodom informacije o podnošenju krivične prijave protiv nje i bivših direktora ovog preduzeća Aleksandra Bulatovića i Vladimira Martinovića, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića, koji su osumnjičeni uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura. Đuretić je kazala da su navodi iz prijave, za koju je saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, i da je preduzeće na čijem je čelu sprovodilo zakonom definisane mjere.

PES Mojkovac: DPS ima sindrom kolektivne amnezije, kognitivnu disonancu ili nešto treće?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:49

DPS ima sindrom kolektivne amnezije, kognitivnu disonancu ili nešto treće, upitali su iz mojkovačkog PES-a.    

U banjalučkom vrtiću preminula beba, u toku uviđaj

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:34

U jednom banjalučkom vrtiću danas je preminula devetomjesečna beba, prenosi N1 BiH.

Teorija zavjere pala u vodu, bio je to pravi Džim Keri

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:19

Dodjela nagrada Cezar našla se u centru neobične kontroverze nakon što su se društvenim mrežama proširile teorije zavjere da se na ceremoniji u Parizu nije pojavio pravi Džim Keri, već njegov “dvojnik”.

Kurti: Prioritet izabrati predsjednika Kosova prije isteka roka i izbjeći vanredne izbore

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:12

Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je danas da je glavni politički prioritet u ovom trenutku izbjegavanje prijevremenih parlamentarnih izbora te dodao da postoji realna mogućnost da u narednih nekoliko dana bude izabran novi predsjednik Kosova.

Nikolić Šćepanoviću: Budite odgovorni pa saopštite koji visoki zvaničnik Srbije vam je rekao da je neizručenje Marovića politički dogovor?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:04

Poslanik Andrija Nikolić (DPS) osvrnuo se na izjave Šćepanovića da mu je jedan visoki zvaničnik Srbije kazao da je pitanje neizručenja Svetozara Marovića politički dogovor.

Evroliga odgodila ukupno tri utakmice

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:44

Evroliga je nakon meča Hapoel – Pariz odgodila još dvije utakmice.  

Makron iznenada naredio povećanje broja nuklearnih bojevih glava

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:18

Francuska će povećati svoj nuklearni arsenal i ojačati kapacitete odvraćanja usljed rastućeg rizika da bi globalni sukobi mogli preći nuklearni prag, poručio je francuski predsjednik Emanuel Makron.  

Ibrahimović razgovarao sa šefovima diplomatija Jordana, Egipta i Kuvajta: Crna Gora će nastaviti da podržava inicijative koje doprinose smanjenju tenzija

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović razgovarao je u odvojenim telefonskim pozivima sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Jordana Ajmanom Safadijem, ministrom vanjskih poslova Egipta Badrom Abdelatijem, kao i ministrom vanjskih poslova Kuvajta Džarahom Džaber al-Ahmad al-Sabahom, i tom prilikom ocijenjeno je da će Crna Gora nastaviti da podržava inicijative koje doprinose smanjenju tenzijasaopšteno je iz njegovog resora.