Utorak, 14.10.2025 | 11:57
IZVOR: Kolektiv.me

Nezavisni sindikat policije pozdravio preispitivanje ustavnosti Kolektivnog ugovora u MUP-u

Nezavisni sindikat policije Crne Gore pozdravlja i u potpunosti podržava inicijativu Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa države za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti Kolektivnog ugovora za zaposlene u MUP-u.




Foto: Ilustracija, Pixabay

U sindikatu smatraju da je sporni Kolektivni ugovor diskriminatoran u više svojih članova i da narušava osnovna radna i ljudska prava više od 20 odsto zaposlenih u Ministarstvu privilegujući drugi dio zaposlenih i neopravdano im daje značajno veća prava.

"Takva situacija je neprihvatljiva i protivna načelima jednakosti i pravičnosti koja su zagarantovana Ustavom i zakonima Crne Gore kao i međunarodnim konvencijama koje je naša država ratifikovala. Takođe, podsjećamo javnost da potpisnici spornog Kolektivnog ugovora, prema dostupnim informacijama i svjedocima, nisu imali legitimitet da ga zaključe. Jedan od sindikata potpisnika, prema sopstvenom priznanju, nema potvrdu o reprezentativnosti dok je drugi sindikat potpisnik  tu potvrdu dobio bez sprovođenja zakonom propisane procedure. Time je doveden u pitanje sam pravni osnov za njegovo potpisivanje što dodatno naglašava potrebu za ustavnom kontrolom ovog pravnog akta. Koristimo ovu priliku i da pozovemo nadležno tužilaštvo, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Upravu policije  da ispitaju da li je proces potpisivanja kolektivnog ugovora pripremljen i realizovan na zakonit način", piše u saopštenju NSP-a.

Istovremeno, kako su naglasili, jedan od sindikata u MUP-u najavio je mogućnost organizovanja štrajka ukoliko Ustavni sud proglasi Kolektivni ugovor neustavnim.

"Osim što je ovo očigledan pokušaj pritiska i uticaja na Ustavni sud moramo konstatovati da je najava štrajka  bez realnog uporišta i ne može se sprovesti u praksi. Ono što i kolege iz drugog sindikata i mi odlično znamo je da je štrajk zaposlenih u MUP-u u ovom trenutku nemoguće organizovati iz najmanje dva razloga. Prvi je da u MUP-u ne postoji akt o minimumu procesa rada koji je zakonski osnov za organizovanje štrajka. Drugi razlog je vrlo praktičan. Čak i da postoji akt o minimumu procesa rada njegova primjena bi bila faktički neizvodljiva  jer se postavlja pitanje kako u situaciji ogromnog nedostatka ljudstva organizovati štrajk? Da uprostimo do kraja, ako u patroli imate jednog policajca ili na graničnom prelazu dvojicu (jedan na ulazu, drugi na izlazu iz zemlje), što je vrlo često slučaj, na koji način ispoštovati i minimum procesa rada i organizovati štrajk?",  navodi se u saopštenju.

Smatraju da je ova prijetnja samo još jedan providni pokušaj stvaranja privida borbe za prava radnika, zbunjivanje javnosti i dovođenje kolega u zabludu i opasnost  da uđu u zonu odgovornosti nakon čega bi trpjeli pravne represalije.

"Podsjećamo da smo tom istom sindikatu koji sada prijeti štrajkom nedavno ponudili da zajedno pokrenemo inicijativu za povećanje zarada, kupovinu nove uniforme, zapošljavanje novih ljudi ali smo odbijeni za svaki od tih zahtjeva. Činjenica da se sada pojavljuju sa navodnom zabrinutošću za zaposlene pokazuje nam da iza svega ipak stoje neki drugi i, vjerovatno, isključivo lični interesi"; istakli su iz ovog sindikata.

Nezavisni sindikat policije Crne Gore je dosadašnjim radom pokazao da postoje različiti vidovi borbe za prava radnika koji su se pokazali vrlo uspješnim i djelotvornim.

 "Naš uspjeh se mjeri povećanjem zarada, obezbjeđivanjem povoljnih uslova za odlazak u penziju, stavljanjem u fokus javnosti problema sa kojima se suočavaju zaposleni u MUP-u. Ono što nam je u svakoj aktivnosti najvažnije je zaštita svakog službenika pojedinačno i briga da nikoga svojim djelovanjem, apelima ili samo  sugestijama ne dovedemo u opasnost protivzakonitog djelovanja.  Saopštavamo, tražimo i insistiramo isključivo na aktivnostima koje se strogo kreću u zakonskim okvirima ne dovodeći u zabludu i opasnost bilo koga a najmanje sopstvene članove i kolege. Zalažemo se za poštovanje zakona, ravnopravnost svih zaposlenih i institucionalno rješavanje sporova. Vjerujemo da će Ustavni sud u najkraćem roku razmotriti ovaj predmet i donijeti odluku koja će zaštititi interese svih zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova i donijeti im pravnu sigurnost i poštovanje osnovnih ljudskih prava",  zaključuje se u saopštenju Nezavisnog sindikata policije.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

PREPORUKA DANA: Dostavica.me olakšava uživanje – Posni specijaliteti Marende stižu na vašu adresu

Utorak, 16.12.2025 | 13:51

Topli, sočni i pažljivo pripremljeni posni specijaliteti iz restorana Marenda sada mogu da stignu pravo na vaš sto – sve zahvaljujući platformi Dostavica.me koja spaja uživanje u vrhunskim specijalitetima sa brzinom online porudžbine. Bilo da ste na poslu ili kod kuće i  jednostavno želite da preskočite kuvanje, vaša omiljena posna jela iz Marende mogu da stignu do vas brzo, svježa i spremna da osvoje vaše čulo ukusa.

Ministarstvo vanjskih poslova: Uvjereni smo da je Crna Gora spremna da preuzme punu odgovornost u završnici evropskog puta

Utorak, 16.12.2025 | 12:00

Zatvaranje poglavlja dodatno je potvrdilo snažnu posvećenost reformama i učvrstilo poziciju Crne Gore kao najnaprednijeg kandidata u procesu proširenja, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Tuča ispred ugostiteljskog objekta u Ulcinju, napadnuti majka i sin: Pet osoba novčano kažnjeno sa 5.900 eura

Utorak, 16.12.2025 | 11:50

Ulcinjani M.N. (23), E.D. (19), A.M. (19), A.U. (19) i A.S. (23) koji su 14. decembra učestvovali u tuči spred jednog ugostiteljskog objekta kažnjeni su sa 5.900 eura, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.

MVP: Najoštrije osuđujemo vandalski čin ispisivanja grafita na Ambasadi BiH u Podgorici

Utorak, 16.12.2025 | 11:15

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore najoštrije jeosudilo vandalski čin ispisivanja grafita, kojima se veliča genocid i slavi osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić, na objektu Ambasade Bosne i Hercegovine u Podgorici.

Koja zemlja EU najbolje govori engleski kao drugi jezik?

Utorak, 16.12.2025 | 11:10

Engleski i dalje ostaje međunarodni jezik komunikacije, ali nova istraživanja pokazuju da su vještine čitanja i slušanja među građanima EU bolje razvijene od govora i pisanja.

Milatović: Institucije nijesu nezavisne u mjeri u kojoj bi trebalo da budu

Utorak, 16.12.2025 | 14:14

„Predsjednik Jakov Milatović je saglasan i podnio prijedlog da se zaštitnika imenuje Siniša Bjeković“, rekao je potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj na startu sjednic

MVP: Zatvoreno pet pregovaračkih poglavlja potvrda snažne posvećenosti reformama i liderske pozicije Crne Gore

Utorak, 16.12.2025 | 14:14

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović učestvovao je na 24. Međuvladinoj konferenciji između Evropske unije i Crne Gore, koja je održana u Briselu, u sastavu delegacije koju je predvodio predsjednik Vlade Milojko Spajić. Crna Gora je danas zatvorila pet pregovaračkih poglavlja, čime je napravljen jedan od najznačajnijih iskoraka u dosadašnjem toku pristupnih pregovora.

Nedović: Vlada i Skupština vratile evropski proces u fazu konkretnih rezultata

Utorak, 16.12.2025 | 14:00

Poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelena Nedović ocijenila je da je današnje zatvaranje pet pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom (EU) potvrda da su aktuelna Vlada i Skupština Crne Gore evropski proces vratile u fazu konkretnih i mjerljivih rezultata.

Zirojević: Crna Gora i BiH ostaju bratske države, što prije identifikovati vinovnike incidenta

Utorak, 16.12.2025 | 13:55

Po ko zna koji put normalna Crna Gora osjeća sramotu zbog grupice ekstrema koji rade sve kako bi naštetili dobrosusjedskim odnosima sa nama bratskom Bosnom i Hercegovinom, saopštio je poslanik Socijaldemokrata i funkcioner Evropskog saveza, Nikola Zirojević.

Adžović: Bulevar Tivat - Jaz mora biti završen do maja, ili će izvođači plaćati penale

Utorak, 16.12.2025 | 13:53

Vlada neće odustati od zahtjeva da se radovi na izgradnji bulevara Tivat - Jaz moraju realizovati do maja, saopštila je ministarka javnih radova Majda Adžić na konferenciji posvećenoj turizmu u organizaciji Privredne komore Crne Gore.

Konatar: URA traži kontrolno saslušanje nadležnih u Skupštini zbog enormnog zagađenja vazduha u Pljevljima

Utorak, 16.12.2025 | 13:47

Šef poslaničkog kluba Građanskog pokreta URA Miloš Konatar saopštio je da će na Odboru za ekonomiju, finansije i budžet Skupštine Crne Gore zbog alarmantne situacije zagađenosti vazduha u Pljevljima nakon ponovnog puštanja Termoelektrane u rad tražiti kontrolno saslušanje ministra energetike i rudarstva Admira Šahmanovića, ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića, direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića i predsjednika Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutina Đukanovića.

Vuković-Kuč: Promocija nacionalizma i šovinizma neće zaustaviti naše članstvo u EU

Utorak, 16.12.2025 | 13:38

Poslanica Demokratske partije socijalista, Aleksandra Vuković Kuč, komentarisala je incident u kom je vandalizovana ambasa Bosne i Hercegovine u Podgori

Spajić predstavnicima država članica: Nadam se da vidite da Crna Gora već djeluje kao buduća članica EU

Utorak, 16.12.2025 | 13:32

Nadam se da vidite da Crna Gora već djeluje kao buduća članica Evropske unije (EU), poručio je danas predstavnicima država članica EU, predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić.

Ministarstvo vanjskih poslova: Uvjereni smo da je Crna Gora spremna da preuzme punu odgovornost u završnici evropskog puta

Utorak, 16.12.2025 | 12:00

Zatvaranje poglavlja dodatno je potvrdilo snažnu posvećenost reformama i učvrstilo poziciju Crne Gore kao najnaprednijeg kandidata u procesu proširenja, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Tuča ispred ugostiteljskog objekta u Ulcinju, napadnuti majka i sin: Pet osoba novčano kažnjeno sa 5.900 eura

Utorak, 16.12.2025 | 11:50

Ulcinjani M.N. (23), E.D. (19), A.M. (19), A.U. (19) i A.S. (23) koji su 14. decembra učestvovali u tuči spred jednog ugostiteljskog objekta kažnjeni su sa 5.900 eura, saopšteno je CdM-u iz Uprave policije.