Srijeda, 22.10.2025 | 10:53
IZVOR: cdm.me

Pritvorenici u Spužu upozoravaju: Oduzimate nam PRAVO na život, kao i mogućnost za pravično i fer suđenje

Štrajk glađu više od 100 pritvorenika u istražnom zatvoru u Spužu, zbog prenatrpanosti i izuzetno loših higijenskih uslova, kao i dugih sudskih procesa što je za posljedicu imalo značajan broj odloženih suđenja jer su u znak revolta pojedini pritvorenici koji su se odlučili na štrajk opozvali punomoćja svojim izabranim braniocima, kao ni protesti njihovih porodica ispred Višeg suda u Podgorici, nijesu dali rezulate pošto je izostala reakcija nadležnih, saopštili su pritvorenici iz Spuža.




Foto: gov.me

Kako navode u saopštenju, upravo zbog takve nepodnošljive situacije, pritvorenici koji su dvije nedjelje štrajkovali glađu zbog loših uslova u istražnom zatvoru u Spužu i nepoštovanja dogovora koji je ranije bio postignut sapredsjednikom Višeg suda i predstavnicima Ministarstva pravde, posredstvom advokata Nikole Tomkovića, izdali su upozoravajuće saopštenje, u kojem ponovo ukazuju na ponižavajući odnos institucija koje se oglušuju na njihove apele i zahtjeve, ne sprječavajući kršenje osnovnih ljudskih prava, pošto je veliki broj pritvorenika mnogo duže u UIKS-u nego što je realna kazna koju mogu dobiti u slučaju osude.

“Pošto je preostalo još da nas strijeljaju, nećemo dozvoliti da budemo žrtvena jagnjad i ako nas niko ne čuje jer je na snazi nasilje nad pravom, na koje sve institucije ćute i pordžavaju, kako bi sačuvali svoje funkcije, a žrtvovali nas i naše porodice”, kaže se se na početku saopštenja koje su pritvorenici u istražnom zatvoru u Spužu uputili javnosti posredstvom advokata Nikole Tomkovića.

Dodali su da su prinuđeni da otkazuju punomoćje svojim advokatima jer je iz, naglašavaju, dosadašnjeg iskustva u postupcima pred crnogorskim sudovima jasno da im nisu potrebni branioci, jer nemaju nikakvu svrhu u sudnici.

 “Ne aludiramo na njihovo znanje, volju i pravne vještine, već na stanje u crnogorskom pravosuđu! Smatramo da su nam uskraćena sva elementarna prava na život, kao i pravo na pravično i fer suđenje Zakonom zagarantovano. Pozivamo sve advokate da javno kažu šta je na snazi u Crnoj Gori i kakva je njihova uloga u sudnicama”, kazali su.

Kako ističu, da li su sudovi postali servis tužilaštva nečijom samovoljom ili ucjenama SDT sa Sky i vajber porukama oni to ne znaju, ali neće pristati nezakonjem da se igraju sa njihovim životima, isti oni koji su, naglašavaju, unazad nekoliko godina kršili zakon.

“Jedino šta je uspjelo crnogorsko pravosuđe jeste da rasturi mnoge porodice, napravi im pakao od života, mnoge ostavi bez posla, razboli članove porodica, da ne pričamo kroz šta sve prolaze porodice u crnogorskom društvu. Pravosuđe se ponaša kao da mi nemamo pravo na život, a sve uz političku podršku subjekata koje sad ne zanimaju ni mi ni naše porodice, jer se sjete samo oko izbora kad su im potrebni glasovi, a sada znajući naše problema, glasno ćute i pod izgovorom vetinga vrše pritisak na sudove”, dodali su.

Kako napominju, traže poštovanje Zakona i Ustava Crne Gore, a ne samo poštovanje “Malteške deklaracije“, da ih puste da dostojanstveno umru.

“Ministar pravde da obezbijedi uslove dostojne čovjeka, što mu je posao, a ne da vrši pritisak i daje smjernice sudovima kako bi ispunili njegove želje. To nisu javno radili njegovi prethodnici, koje sada krivite za sve. Zbog nepravde smo prinuđeni da otkazujemo usluge advokata iz razloga što su u crnogorskim sudovima nepotrebni jer ih ne poštuju. A zakon važi samo za one koje su na vlasti, kako prije tako i sad – selektivna pravda je gora od nepravde!”, saopštavaju pritvorenici Istražnog zatvora u Spužu u otvorenom pismu”, zaključili su.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Bjelopoljski gimnazijalci među osam najboljih na svijetu

Petak, 19.06.2026 | 09:13

Mlada košarkaška reprezentacija Crne Gore, koju čine učenici Gimnazije "Miloje Dobrašinović" iz Bijelog Polja, ostvarila je istorijski uspjeh plasmanom u četvrtfinale Svjetskog prvenstva srednjih škola na Zlatiboru.

Mandić za danas zakazao sjednicu, dnevni red još nepoznat

Petak, 19.06.2026 | 08:45

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sazvao je za danas Jedanaestu sjednicu Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2026. godini.

Uhapšen Rožajac: Sumnja se da je nezadovoljan alimentacijom prijetio bivšoj ženi da će je izbosti

Petak, 19.06.2026 | 09:34

Rožajska policija je uhapsila, a tamošnje Osnovno državno tužilaštvo je, nakon saslušanja, odredilo zadržavanje Rožajcu A.K. (31), osumnjičenom za nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.

Perić: Plan da se uvede prinudna uprava je osujećen

Petak, 19.06.2026 | 08:22

Plan vlasti da se u Glavni grad uvede prinudna uprava je osujećen i ideja da petoro ljudi raspolaže cijelim gradom i našim resursima je propao, kazao je u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore novoizabrani predsjednik Skupštine Glavnog grada Srđan Perić.  

Raičević: Evropska kuća u Baru postala most između građana i evropskih institucija

Petak, 19.06.2026 | 08:51

Prva godišnjica rada Evropske kuće Bar obilježena je predstavljanjem rezultata i aktivnosti ostvarenih tokom prethodne godine, a predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević poručio je da se evropske vrijednosti grade upravo u lokalnim zajednicama kroz povjerenje, rad, odgovornost i spremnost na napredak. 

Milatović zahvalio Kipru na podršci Crnoj Gori tokom predsjedavanja Savjetom EU

Petak, 19.06.2026 | 21:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, zahvalio je predsjedniku Kipra Nikosu Hristodulidisu na podršci koju je ta država pružila Crnoj Gori tokom predsjedavanja Savjetom EU.

Borovnice mogu ostati svježe i do tri sedmice uz jednostavan način skladištenja

Petak, 19.06.2026 | 21:30

Borovnice mogu brzo upljesniviti ako se ne skladište pravilno, ali jedan jednostavan savjet može ih održati svježima i do tri sedmice.

SAMU raspodijelio preko 777 hiljada eura emiterima za sadržaj od javnog interesa

Petak, 19.06.2026 | 20:02

Savjet Agencije za audiovizuelne medijske usluge raspodijelio je sredstva iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija za prošlu godinu, kojom je emiterima opredijeljeno 777.987,21 eura za proizvodnju i emitovanje programskih sadržaja od javnog interesa.

Na Gorici održana pokazna vježba usmjerena na prevenciju požara

Petak, 19.06.2026 | 21:39

U Park šumi Gorica održana je preventivno-edukativna vatrogasna aktivnost u organizaciji Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Crna Gora“, saopšteno je iz Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorica.

Marković: Komunalno je samo paravan, pravi cilj je uvođenje prinudne uprave u Tivtu

Petak, 19.06.2026 | 20:56

Predsjednik Skupštine opštine Tivat Miljan Marković saopštio je da je priča oko DOO Komunalno Tivat samo paravan, te ocijenio da je pravi cilj nedolaska odbornika „Narod pobjeđuje“ na sjednice Skupštine uvođenje prinudne uprave u Tivtu. Marković tvrdi da se kroz niz poteza pokušava izazvati kriza vlasti koja bi dovela do takvog rješenja.

Ibrahimović: Vrijeme je da se sprovede solunska vizija, Crna Gora dokaz uspjeha proširenja

Petak, 19.06.2026 | 19:55

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović sastao se danas sa ministrom vanjskih poslova Grčke Jorgosom Gerapetritisom tokom njegove zvanične posjete Crnoj Gori, kojom je potvrđen visok nivo bilateralnih odnosa i partnerske saradnje dvije države.

Poraz odbojkašica u Prištini

Petak, 19.06.2026 | 20:43

Nakon tri uzastopne pobjede u CEV Evropskoj ligi crnogorske odbojkašice izgubile su na turniru u Prištini. Od naših seniorki bila je bolja selekcija Kosova 3:0 (25:19, 25:21, 25:15) na prvom meču turnira – naredni rival je jedan od favorita za top 4, Mađarska, u subotu od 17 sati

Predsjednik Mađarske potpisao zakon, Orban više nikada ne može biti premijer

Petak, 19.06.2026 | 19:40

Mađarski predsjednik Tamaš Šujok u petak je potpisao novelu Ustava kojom se mandat premijera ograničava na maksimalno osam godina. Ovim potezom, bivši premijer Viktor Orban, koji je na čelu mađarske vlade proveo ukupno dvadeset godina, više se nikada ne može vratiti na tu funkciju, prenosi portal Klix.

Velika tragedija u Albaniji: Dvije djevojčice se utopile u Jadranskom moru

Petak, 19.06.2026 | 20:36

U Albaniji su danas u blizini mjesta Lješ, kod plaže Tale, život izgubile dvije djevojčice nakon utapanja u Jadranskom moru.

Velika tragedija u Albaniji: Dvije djevojčice se utopile u Jadranskom moru

Petak, 19.06.2026 | 19:36

U Albaniji su danas u blizini mjesta Lješ, kod plaže Tale, život izgubile dvije djevojčice nakon utapanja u Jadranskom moru.