Šteta od avgustovskih požara procjenjuje se na gotovo milion i po eura. Komisiji za procjenu štete Glavnog grada stiglo je više od 300 zahtjeva građana za odštetu, prenosi RTCG.
Foto: Arhiva/MediaBiro
Najveća šteta pričinjena je vinogradima, voćnjacima i šumama, a bilo je i odbijenih zahtjeva zbog preuveličane ili lažno prijavljene štete.
Vatra koja je prije dva mjeseca harala Piperima nije ostavila mnogo iza sebe.
Na imanju Slobodana Vukovića u pepelu je ostao vinograd i pomoćni objekat sa mehanizacijom, koju je decenijama stvarao.
Nakon požara kod Slobodana su bili da utvrde štetu a od tada mu se više niko nije javljao.
“Niti mi je dao kakav papir, niti mi je što rekao. Pojma nemam. Ne nadam se ničemu”, rekao je Vuković.
Osim Vukovića, komisija za procjenu štete imala je 300 prijava a obrađena je tek polovina. Ipak, jasno je da je šteta ogromna.
Petar Nuculović iz Komisije za procjenu štete Glavnog grada navodi da šteta po procjeni komisije iznosi oko 1.500.000 eura.
“Sada je sigurno da će ta šteta biti procijenjena, odnosno isplaćivana u višem procentu”, dodao je on.
Najviše su stradali vinogradi, voćnjaci i šume. Međutim, među prijavama su se našle i one lažne.
Nuculović kaže da zbog jednog “prevaranta” moraju da provjeravaju sve poštene građane.
“Pa bilo je takvih slučajeva zanimljivih, bilo je i to da su me pojedini poljoprivrednici vodili tri puta na istu parcelu, ali tu nema svađe, na kraju se utvrdi i vratimo se kod pravog domaćina i napravimo zapisnik”, rekao je.
Slobodan se odšteti ne nada a nakon svega, kaže, najbitnje je da niko nije stradao.
“Svako će se zabaviti o svojoj šteti. Ne nadam se pomoći ni od koga, a ako dođe, dobro je došla”, rekao je Vuković.
Koliko ce ko dobiti novca zavisi od državnog budžeta za ovu namjenu a i to će uskoro biti poznato jer se isplata očekuje već početkom novembra.
KOMENTARI (0)