Srijeda, 12.11.2025 | 13:03
IZVOR: vijesti.me

Posao vrijedan osam miliona eura: Rudnik uglja Pljevlja i Elektroprivreda Srbije potpisali ugovor o isporuci mrkog uglja

Prema ugovoru, ugalj će se prodavati po cijeni od osam eura po kilodžulu, što prema trenutnoj kalorijskoj vrijednosti iznosi oko 80 eura po toni. Laković kaže da Rudnik od ovog posla očekuje prihod između četiri i pet miliona eura.




Foto: rupv.me

Rudnik uglja Pljevlja (RUP) potpisao je višemilionski ugovor sa Elektroprivredom Srbije (EPS) o isporuci 100.000 tona mrkog uglja. Ovaj posao, potpisan 24. oktobra, jedan je od najvećih izvoznih aranžmana u posljednjih nekoliko godina i obezbjeđuje višemilionski prihod najvećoj pljevaljskoj kompaniji.

Prema ugovorenim uslovima, ugalj će se prodavati po cijeni od 8 eura po kilodžulu, što, prema trenutnoj kalorijskoj vrijednosti, iznosi oko 80 eura po toni. Dnevno će se isporučivati između 30 i 40 kamiona, a sav ugalj biće mjeren na vagi RUP-a.

 To je za “Vijesti” zvanično kazao direktor kompanije Nemanja Laković.

”Od ovog posla očekujemo prihod od četiri do pet miliona eura, što je jedan od većih ugovora Rudnika u posljednje vrijeme”, istakao je Laković.

Ukupna vrijednost ugovora, računajući 80 eura po toni za 100.000 tona, iznosi oko osam miliona eura.

Prema ugovoru, Rudnik je u obavezi da organizuje transport uglja do kupca pa je u tu svhu raspisan tender za uslugu transporta uglja do EPS-a ukupne vrijednosti 3,6 miliona eura bez PDV-a, odnosno 4,356 miliona eura sa PDV-om. Ponude se dostavljaju do 26. novembra.

Riječ je, kaže Laković, o jednoj od najvećih logističkih nabavki u istoriji kompanije.

Tenderom je predviđen transport uglja od separacije “Doganje” i drobilane “Maljevac” do deponija Termoelektrane Nikola Tesla A, TENT B, Termoelektrane Morava i Vreoci. Prema javnom pozivu, ugovor o transportu važiće do 31. marta 2026. godine, a plaća se virmanski, u roku od 30 dana od izdavanja fakture.

Na tender se mogu prijaviti firme koje posjeduju odgovarajuću mehanizaciju, tehničku opremu i kapacitete neophodne za blagovremeno i kvalitetno izvršenje usluge transporta uglja.

Učesnik mora raspolagati sa najmanje 40 teretnih vozila – kamiona kipera, prilagođenih za transport rasutog tereta, bruto nosivosti od najmanje 32 do najviše 41 tonu.

Prema tenderskoj dokumentaciji, ponuđač čija ponuda bude izabrana kao najpovoljnija dužan je da uz potpisani ugovor o javnoj nabavci dostavi i bankarsku garanciju za dobro izvršenje ugovora za slučaj povrede ugovorenih obaveza u iznosu od 10 odsto vrijednosti ugovora koja bi bila naplativa na prvi poziv sa rokom važenja koji je 30 dana duži od dana isteka roka važenja ugovora koji će RUP aktivirati u svakom momentu kada nastupi neki od momenata za raskid ugovora.

“Cijena predmeta javne nabavke po jedinici mjere obuhvata troškove prevoza, carinskog terminala, usluge špedicije u Republici Srbiji, troškove osiguranja robe i druge troškove do mjesta isporuke uglja. Krajnje vaganje obaviće se na lokacijama predviđenim za istovar robe uz obavezu da RUP-u dostavi vagarsku karticu sa krajnjeg vaganja. Ako se utvrdi odstupanje u količini isporučene robe koje prelazi 0,4 odsto u odnosu na količinu preuzetu na polaznom mjestu, prevoznik snosi odgovornost uključujući i obavezu naknade utvrđene razlike”, piše u tenderskoj dokumentaciji.

Firma koja bude dobila posao da prevozi ugalj, kako piše u dokumentaciji, mora da izda tovarni list koji će sadržati ime i prezime i adresu RUP-A i EPS-a, vrstu, sadržaj i količinu pošiljke, mjesto predjeljenja, iznos naknade za prevoz, mjesto i dan izdavanja tovarnog lista.

“U slučaju prekoračenja utvrđenog roka za izvršenje predmetne javne nabavke izvršilac je dužan da RUP-u plati na ime ugovorene kazne iznos od 0,5 odsto od ugovorene vrijednosti usluga za svaki dan prekoračenja ugovorenog roka definisanog načinom i visinom vršenja usluge na mjesečnom nivou, piše u dokumentaciji, i dodaje da visina ugovorene kazne ne može preći pet odsto od ugovorene cijene”, piše u tenderskoj dokumentaciji.

Ovo nije prvi ugovor između pljevaljskog Rudnika i Elektroprivrede Srbije. U maju 2022. godine, tadašnji izvršni direktor Milan Lekić potpisao je sa v. d. direktorom EPS-a Miroslavom Tomaševićem ugovor o kupoprodaji uglja. Tada je planirana isporuka 300.000 tona mrkog lignita, od čega 40.000 tona u prvoj fazi, po cijeni od 28,8 eura po toni za toplotnu moć od 8.000 kJ/kg.

Taj ugovor, međutim, nije realizovan do kraja. EPS ga je jednostrano raskinuo, navodeći da Rudnik nije dostavio mjenicu kao sredstvo obezbjeđenja. O raskidu su se tada vodile brojne polemike, dok je EPS tvrdio da je Rudnik prekršio formalne obaveze, Lekić je izjavio da je riječ o “administrativnom nesporazumu” koji je mogao biti riješen dogovorom.

Nedugo zatim, Specijalno državno tužilaštvo (SDT) po krivičnoj prijavi Demokratske partije socijalista, pokrenulo je istragu protiv rukovodstva Rudnika, tražeći od Milana Lekića da objasni kako je formirana cijena od 28,8 eura po toni po kojoj je ugalj prodavan EPS-u. Istovremeno, Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) izuzelo je kompletnu dokumentaciju o nabavci rudarskih dampera, što je otvorilo dodatna pitanja o načinu poslovanja tadašnje uprave.

Prema ugovoru, Rudnik je u obavezi da organizuje transport uglja do kupca pa je u tu svhu raspisan tender za uslugu transporta uglja do EPS-a ukupne vrijednosti 3,6 miliona eura bez PDV-a, odnosno 4,356 miliona eura sa PDV-om. Ponude se dostavljaju do 26. novembra.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Turković: Zarade do 2029. rastu više od 19 odsto, nezaposlenost pada na oko osam odsto

Petak, 28.08.2026 | 21:02

Crnogorska ekonomija bilježiće rast od oko tri odsto, pokazuju smjernice makroekonomske i fiskalne politike koje je utvrdila Vlada. U Ministarstvu finansija ističu da će rast bruto zarada od ove do 2029. godine iznositi preko 19 odsto, a inflacija kumulativno, kako navodi državni sekretar Tarik Turković, malo iznad 10 odsto. 

Keković: Veće zarade izvjesne, iznos će se znati u septembru

Petak, 28.08.2026 | 14:41

Predstavnici Vlade, sindikata i poslodavaca ponovo su sjeli za pregovarački sto, ali konkretan dogovor o potpisivanju novog Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju obračunske vrijednosti koeficijenta još nije postignut, piše Pobjeda.

Potpisan ugovor za izgradnju Zapadne obilaznice Podgorice vrijedan 17,1 milion eura

Petak, 28.08.2026 | 13:58

Vršilac dužnosti direktora Uprave za saobraćaj Luka Mugoša potpisao je ugovor sa konzorcijumom kompanija Euromont stil i Toškovići za izgradnju Zapadne obilaznice Podgorice, jednog od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za unapređenje saobraćajne mreže Glavnog grada.

Zbog kršenja propisa na moru izdato gotovo 600.000 eura prekršajnih naloga

Petak, 28.08.2026 | 11:41

Na crnogorskom primorju ove sezone izdato je gotovo 600.000 eura prekršajnih naloga zbog kršenja propisa na moru, dok je samo u prve tri sedmice avgusta privremeno oduzeto 29 plovnih objekata.

Crnogorski prevoznici najavili protest upozorenja 31. avgusta: Ne tražimo privilegiju, tražimo rješenje

Petak, 28.08.2026 | 09:05

Crnogorski prevoznici održaće 31. avgusta, od 12 do 14 časova, protest upozorenja ispred Delegacije Evropske unije u Podgorici zbog problema sa primjenom pravila 90/180 dana na profesionalne vozače. 

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

ASTRO prognoza - Septembar donosi POSEBNE PRILIKE za ova tri horoskopska znaka

Subota, 29.08.2026 | 10:49

Septembar 2026. godine donosi promjene, ubrzan ritam i nešto više nervoze nego što bismo voljeli.

Obratite pažnju na OVE DETALJE - Kako provjeriti pritisak u gumama?

Subota, 29.08.2026 | 11:57

Većina vozača pritisak u gumama provjerava tek kada se na instrument tabli pojavi upozorenje. Tad može biti već kasno.

Na predlog ministarke Vujović, Vlada usvojila Informaciju o podršci kandidaturi Kotora za „Mediteransku prijestonicu kulture i dijaloga 2028"

Subota, 29.08.2026 | 17:21

Vlada Crne Gore usvojila je, na predlog Ministarstva kulture i medija, Informaciju o finansijskoj podršci projektu „Kotor – Mediteranska prijestonica kulture i dijaloga 2028", potvrđujući institucionalnu podršku kandidaturi Kotora i daljoj realizaciji projekta saopšteno je iz Ministarstva kulture i medija.

Bulatovićima skoro 100.000 eura: Ugovori o konsultantskim uslugama u Ministarstvu javne uprave

Subota, 29.08.2026 | 17:33

Prema podacima Ministarstva finansija, bračni par Tatjana i Dragoljub Bulatović, od sredine 2022. godine do danas, inkasirali su po raznim osnovama od Ministarstva javne uprave (MJU) 92.441,52 eura.

Bulatovićima skoro 100.000 eura: Ugovori o konsultantskim uslugama u Ministarstvu javne uprave

Subota, 29.08.2026 | 17:33

Prema podacima Ministarstva finansija, bračni par Tatjana i Dragoljub Bulatović, od sredine 2022. godine do danas, inkasirali su po raznim osnovama od Ministarstva javne uprave (MJU) 92.441,52 eura.

Na predlog ministarke Vujović, Vlada usvojila Informaciju o podršci kandidaturi Kotora za „Mediteransku prijestonicu kulture i dijaloga 2028"

Subota, 29.08.2026 | 17:21

Vlada Crne Gore usvojila je, na predlog Ministarstva kulture i medija, Informaciju o finansijskoj podršci projektu „Kotor – Mediteranska prijestonica kulture i dijaloga 2028", potvrđujući institucionalnu podršku kandidaturi Kotora i daljoj realizaciji projekta saopšteno je iz Ministarstva kulture i medija.

Obratite pažnju na OVE DETALJE - Kako provjeriti pritisak u gumama?

Subota, 29.08.2026 | 11:57

Većina vozača pritisak u gumama provjerava tek kada se na instrument tabli pojavi upozorenje. Tad može biti već kasno.

ASTRO prognoza - Septembar donosi POSEBNE PRILIKE za ova tri horoskopska znaka

Subota, 29.08.2026 | 10:49

Septembar 2026. godine donosi promjene, ubrzan ritam i nešto više nervoze nego što bismo voljeli.

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

Turković: Zarade do 2029. rastu više od 19 odsto, nezaposlenost pada na oko osam odsto

Petak, 28.08.2026 | 21:02

Crnogorska ekonomija bilježiće rast od oko tri odsto, pokazuju smjernice makroekonomske i fiskalne politike koje je utvrdila Vlada. U Ministarstvu finansija ističu da će rast bruto zarada od ove do 2029. godine iznositi preko 19 odsto, a inflacija kumulativno, kako navodi državni sekretar Tarik Turković, malo iznad 10 odsto. 

Od konkursa do festivalske bine: Čak 122 lokalna umjetnika na Exitovim festivalima u Crnoj Gori

Petak, 28.08.2026 | 17:46

Za manje od 3 sata otvaraju se kapije Exitovog Sea Dance, najvećeg ljetnjeg festivala u ovom dijelu Evrope, a uz svjetske superzvijezde Charlotte de Witte, Hugela, Johna Newmana, Borisa Brejchu i pobjednicu Eurosonga Daru, na festivalskim binama u Bečićima nastupiće okruglo 100 crnogorskih umjetnika!

Vrućine se nastavljaju - Subota u znaku OVIH TEMPERATURA

Petak, 28.08.2026 | 15:33

Pretežno sunčano i veoma toplo, uz prolaznu oblačnost tokom dana, mjestimično se očekuje kratkotrajna kiša, ponegdje i grmljavina, u kontinentalnim predjelima, moguće i na području Boke, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.