Petak, 14.11.2025 | 14:35
IZVOR: klix.ba

Obratite pažnju: Ovi naizgled bezazleni SIMPTOMI ukazuju na PREDIJABETES

Predijabetes je stanje u kojem su vrednosti šećera u krvi povišene, ali još uvijek ne dosežu nivo potreban za dijagnozu dijabetesa tipa 2.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Ovo stanje može dugo ostati neprimjećeno, ali postoje znakovi na telu i u ponašanju koji mogu ukazivati na rani problem. Pravovremeno prepoznavanje ovih simptoma može pomoći u prevenciji i očuvanju zdravlja.

Jedan od najčešćih pokazatelja predijabetesa je višak masnoće u području stomaka. Masnoća koja se nakuplja oko abdomena, poznata kao visceralna mast, može otežati pravilno djelovanje insulina i povećati rizik od insulinske rezistencije. Zbog toga je praćenje obima struka važno, čak i kod osoba koje djeluju vitko.

Tamne mrlje na koži, posebno u naborima kože poput pazuha, vrata ili prepona, mogu biti vizuelni znak insulinske rezistencije. One nastaju kada višak insulina utiče na ćelije kože i pigmentaciju.

Još jedan simptom je pojačana želja za slatkišima i češći osjećaj gladi. Kada tijelo ne uspijeva pravilno koristiti šećer, javlja se potreba za dodatnom energijom, što može stvoriti začarani krug povišenog šećera u krvi.

Pospanost nakon obroka takođe može biti indikator predijabetesa. Nagle promjene nivoa šećera u krvi mogu izazvati osjećaj umora, jer tijelo radi dodatno naporno kako bi preradilo glukozu.

Rana identifikacija ovih simptoma može znatno pomoći u prevenciji predijabetesa. Promjene načina života, poput uravnotežene ishrane, redovne fizičke aktivnosti, upravljanja stresom i redovnih provjera nivoa šećera u krvi, mogu pozitivno uticati i smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Nova tehnologija - Naučnici napravili kontaktna sočiva koja SAMA popravljaju ogrebotine

Ponedjeljak, 13.07.2026 | 16:00

Nova tehnologija mogla bi da produži vijek trajanja mekih kontaktnih sočiva i smanji rizik po zdravlje očiju. Istraživači sa Univerziteta Dankuk u Južnoj Koreji razvili su specijalni hidrogelni materijal koji može da obnovi površinska oštećenja nakon samo sat vremena izlaganja običnoj ultraljubičastoj (UV) svjetlosti.

Koja grickalica je najzasitnija? Odgovor bi vas mogao iznenaditi

Nedjelja, 12.07.2026 | 14:39

Kada ogladnimo između obroka, često posežemo za najbržom užinom, keksima, čipsom, čokoladicama ili komadom torte. Problem je što nas ova hrana često ne zasiti na dugo.

Doktori otkrivaju da li možemo da se razbolimo od klime?

Subota, 11.07.2026 | 13:47

U jeku ljeta i visokih temperatura, stručnjaci preporučuju da se najtopliji dio dana provodi u zatvorenom prostoru. Međutim, i u zatvorenim prostorima vrućina može biti nepodnošljiva, zbog čega mnogi ne mogu da zamisle ljeto bez klima-uređaja.

Previše razmišljate - navike koje mogu da pomognu da smanjite negativne misli

Četvrtak, 09.07.2026 | 11:46

Da li vam se dešava da u jedan sat poslije ponoći i dalje vrtite u glavi svađu koju ste tog jutra imali sa partnerom? Zašto je to rekao? Kako je mogla tako nešto da kaže? To nisam ja. A onda kreće niz pitanja: Šta ako me više ne poštuju? Šta ako je ovo početak kraja?

Kako pravilno kuvati povrće da zadrži vitamine i boju?

Srijeda, 08.07.2026 | 19:35

Iako mnogi povrće kuvaju dok potpuno ne omekša, upravo predugo kuvanje dovodi do gubitka važnih vitamina i prirodne boje.

Baena ispisao istoriju, uradio ono što su samo Mesi i Di Marija

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 15:17

Španski reprezentativac Aleks Baena postao je prvi fudbaler u istoriji koji je osvojio Evropsko prvenstvo, Olimpijske igre i Svjetsko prvenstvo u razmaku od samo dvije godine.

Apelacioni sud pravosnažno potvrdio potraživanje države prema „Montenegro erlajnsu“ u stečaju od preko 70 miliona eura

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 15:07

Apelacioni sud pravosnažno je potvrdio potraživanje države prema „Montenegro erlajnsu“ u stečaju od preko 70 miliona eura.

Veselin Barović oslobođen od optužbe za nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:48

Osnovni sud u Podgorici oslobodio je Veselina Barovića od optužbe kojom je predstavljeno da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija.

Ovo su odluke Vlade donijete na telefonskoj sjednici

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:42

Vlada je 17. jula, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, donijela više odluka, od kojih su dvije označene pod Interno.

Nova FIFA rang lista – Španija preuzela vrh od Argentine, Crna Gora na 80.mjestu

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:17

Nakon osvajanja titule prvaka svijeta, reprezentacija Španije preuzela je prvo mjesto na najnovijoj FIFA rang-listi i sa 1.995 bodova postala najbolja selekcija svijeta.

Danilo Jokić novi poslanik u Skupštini Crne Gore

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 14:05

Danilo Jokić sa izborne liste “Pokret Evropa sad-Milojko Spajić” novi je poslanik u Skupštini Crne Gore.

Milatović i El Sisi: Otvaranje Ambasade Crne Gore u Kairu važan iskorak u bilateralnim odnosima

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:59

Predsjednici Crne Gore i Arapske Republike Egipat, Jakov Milatović i Abdel Fatah El Sisi, otvorili su danas u Kairu novo poglavlje odnosa dvije države, upravo u godini kada se obilježava dvadeset godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, potvrđujući zajedničku opredijeljenost za snažniji politički dijalog, intenzivniju ekonomsku saradnju i konkretnije povezivanje privreda i institucija dvije zemlje, saopšteno je iz Kabineta Predsjednika.

Stranim državljanima zadržavanje zbog nasilničkog ponašanja i nanošenja teških povreda

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:53

Osnovno državno tužilaštvo u Baru odredilo je zadržavanje do 72 sata državljanima Norveške S.I. i S.R, kao i državljaninu Sjeverne Makedonije C.M.

Pojačane kontrole na auto-putu i magistralama: MUP objavio raspored za 20. i 21. jul

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:50

U okviru kampanje „Živi, ne žuri“ koju sprovode Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Uprava policije (UP) objavljen je raspored pojačanih kontrola saobraćaja danas i sjutra.

Bez promjena u vrhu ATP i WTA liste, Siner i Sabalenka vodeći, Đoković sedmi

Ponedjeljak, 20.07.2026 | 13:36

Objavljene su nove ATP i WTA rang-liste, a među vodećim teniserima i teniserkama nije bilo promjena.