Ponedjeljak, 17.11.2025 | 10:35
IZVOR: BBC

Monstruozni „lov na ljude“ u Sarajevu: Milansko tužilaštvo pokreće istragu

Javno tužilaštvo u Milanu otvorilo je istragu zbog sumnji da su italijanski državljani početkom devedesetih godina putovali u Bosnu i Hercegovinu kako bi učestvovali u monstruoznim „snajperskim safarijima“ – plaćenim turama tokom kojih su sa položaja Vojske Republike Srpske pucali na civile u opkoljenom Sarajevu.




Foto: Ilustracija /Pixabay

Potresne tvrdnje ponovo su izbile u javnost zahvaljujući italijanskom novinaru i piscu Eciu Gavaceniju, koji je tužiocima predao opsežan dosije. On opisuje grupu ekstremno bogatih ljubitelja oružja koji su, kako navodi, bili spremni da plate ogromne sume kako bi „lovili ljude“ u ratnoj zoni. Prema pojedinim navodima, postojale su čak i različite tarife za ubistva muškaraca, žena i djece.

Tokom opsade Sarajeva, od 1992. do 1995. godine, život je izgubilo više od 11.000 civila. Grad je bio mjesecima pod stalnom snajperskom vatrom i intenzivnim granatiranjem, a priče o stranim „lovcima na ljude“ povremeno bi se pojavljivale, ali nikada uz dovoljno čvrste dokaze. Gavaceni sada tvrdi da ih je konačno pronašao.

U njegovoj dokumentaciji, dugačkoj 17 strana, nalazi se i svjedočenje oficira bosanske vojne obavještajne službe koji je još krajem 1993. godine saznao za tajne dolaske „turista“. Informacije su, kako kaže, odmah proslijeđene italijanskoj vojnoj obavještajnoj službi Sismi. Tek nekoliko mjeseci kasnije navodno je stigao odgovor da su letovi polazili iz Trsta, odakle bi se grupa dalje prebacivala do brda iznad Sarajeva navodi BBC.

Foto: Ilustracija /Pixabay

Prema tim saznanjima, „safari“ je uskoro prekinut – u roku od dva do tri mjeseca. Ali pitanje ko je učestvovao ostalo je nerazjašnjeno.

Gavaceni se ovom temi vratio nakon što je vidio dokumentarni film „Sarajevski safari“ iz 2022. godine, u kojem se tvrdi da su učesnici dolazili iz nekoliko zemalja, među njima SAD, Rusije i Italije. Među dokumentima koje je predao tužilaštvu nalazi se i izvještaj bivše gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić.

U intervjuu za list Republika, Gavaceni kaže da je u ovim turama učestvovalo „najmanje stotinu ljudi“, dok je cijena za takvo „iskustvo“ mogla da dostigne i današnjih 100.000 eura. Njihovo ponašanje opisuje kao „ravnodušnost zla“.

Poznati ruski pisac i nacionalista Eduard Limonov snimljen je 1992. godine kako puca prema Sarajevu iz teškog mitraljeza, dok ga je u obilazak položaja vodio ratni lider Republike Srpske Radovan Karadžić, kasnije osuđen za genocid. Limonov, međutim, nije bio dio plaćenih tura – u Bosnu je došao kao Karadžićev simpatizer prenosi BBC.

Da italijanski tužioci istražuju slučaj prvi put je objavljeno još u julu, kada je portal „Il Đornale“ pisao da su Italijani dolazili minibusima, prolazeći kroz ratne kontrolne punktove uz mito, predstavljajući se kao humanitarci. Nakon „vikenda pucanja“, vraćali bi se svojim svakodnevnim životima.

Milansko tužilaštvo za borbu protiv terorizma, na čijem čelu je tužilac Alesandro Gobis, sada pokušava da utvrdi identitete mogućih učesnika. Navodno je već formiran spisak svjedoka.

Optužba je – ubistvo.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kako će izgledati vjenčanje godine? Spektakl je garantovan, koštaće oko tri miliona dolara

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:58

Predstojeće vjenčanje pop zvijezde Tejlor Svift i NFL igrača Travisa Kelsija, koje bi prema pisanju Page Sixa trebalo da bude održano 3. jula u njujorškom Medison Skver Gardenu, moglo bi da preraste u jedan od najspektakularnijih događaja u svijetu poznatih.

Vens: Izrael mora da poštuje mirovni sporazum

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:40

Potpredsjednik SAD, Džej Di Vens izjavio je da Izrael mora da poštuje mirovni sporazum za Iranom, za koji je rekao da je dobar za njih, ističući da napadi u Bejrutu u kojima ubijaju civile "nisu prihvatljivi".

Devetogodišnji dječak povrijeđen u saobraćajnoj nezgodi u Bijelom Polju

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:28

Devetogodišnji dječak V. O. hitno je transportovan u bjelopoljsku bolnicu nakon saobraćajne nezgode u naselju Gubavač, na putu koji vodi prema Bistrici.

Netanjahu: Izraelske SNAGE OSTAJU U LIBANU koliko god je potrebno

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:13

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da će izraelske snage ostati u južnom Libanu koliko god to bude potrebno za bezbjednosne potrebe Izraela.

Drevni hrast iz legende o Robin Hudu se osušio nakon 1.200 godina

Četvrtak, 18.06.2026 | 21:00

Major Oak, 1.200 godina star hrast iz Sherwoodske šume u Nottinghamu, nije olistao ovog proljeća i smatra se da je uginuo, saopštilo je u četvrtak Kraljevsko društvo za zaštitu ptica.

Desetka za Mesija i Vozinju

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:45

Prvo kolo na Mundijalu po ocjeni sajta "Sofascore" obilježili su neponovljivi Argentinac Lionel Mesi i Vozinja, golman Zelenortskih Ostrva.

Vršnjačko nasilje ostavlja trajne posljedice: Stručnjaci traže snažniju zaštitu djece

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:30

Dok se pokreću nove inicijative za veću zaštitu djece u školama, pitanje vršnjačkog nasilja ponovo je u fokusu javnosti. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno više kvalitetnog vremena provoditi sa djecom, ali i da institucije moraju odlučnije odgovoriti na ovaj problem.

Klikovac Spajiću: Promijenite savjetnike, možda i dalje rade za DPS

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:18

Odbornik Demokratske partije socijalista (DPS), Andrija Klikovac, kazao je da je premijer Crne Gore i lider Pokreta Evropa sad, Milojko Spajić, svojom današnjom izjavom o navodnoj saradnji DNP-a i DPS-a, potvrdio da PES stoji iza iza štetnog plana uvođenja prinudne uprave u Podgorici, koji je propao.

Milatović doputovao u Astanu, sastaće se sa najvišim zvaničnicima Kazahstana

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović doputovao je u Astanu, gdje će sa najvišim zvaničnicima Kazahstana razgovarati o jačanju političkog dijaloga, ekonomske saradnje, investicija i povezivanja dvije države.

Češka podbacila, Južna Afrika zasluženo do boda

Četvrtak, 18.06.2026 | 20:02

Drugo kolo na Mundijalu je otvoreno remijem – Češka i Južna Afrika su danas u Atlanti igrali 1:1.