Ponedjeljak, 17.11.2025 | 14:48
IZVOR: meridiansport.me

Marušić: Reprezentacija mi je PUNO DALA, nadam se da ću ostati u Laciju do KRAJA KARIJERE

Adam Marušić je simbol Lacija i simbol crnogorske reprezentacije.




Foto: Fudbalski savez Crne Gore FSCG, Youtube screenshot

Prošlo je deset i po godina otkada je Marušić obukao dres “hrabrih skola”, a osam i po otkada nosi dres nebesko-plavog rimskog kluba, jednog od najvećih u Italiji.

I navijači crnogorske reprezentacije i navijači Lacija u njemu prepoznaju velikog borca, momka koji se ne štedi, koji uvijek daje sve što ima…

U razgovoru za Meridiansport, na pitanje po čemu bi volio da ga navijači pamte kada jednog dana završi karijeru, 33-godišnji Beograđanin navodi baš to:

“Volio bih da me pamte kao nekog ko je uvijek davao sve od sebe, kako na treninzima tako i na utakmicama”.

Njegov debi za crnogorsku reprezentaciju bio je “nezaboravan”, ali u negativnom smislu – prekid utakmice sa Rusijom.

Sjeća se dobro tog marta 2015, kada je kao igrač belgijskog Kortrijka stigao kao veliko osvježenje u crnogorski tim.

“Sjećam se, naravno, i jesam u sebi pomislio – ‘šta je ovo, šta se ovo dešava’. Nije mi taj momenat ostao baš u lijepom sjećanju, ni meni ni nikom drugom, ali doživio sam nakon toga mnogo lijepih trenutaka u reprezentaciji i nadam se da će ih u budućnosti biti još”, kaže Marušić.

Reprezentacija Crne Gore mu je puno dala, ali dao je i on njoj, možda i još više…

“Definitivno mi je mnogo pomoglo igranje u reprezentaciji, utakmice na reprezentativnom nivou su nisu isto kao one na klupskom, mislim da se više prate i da su značajnije”.

Nije, naravno, prekid meča sa Rusijom obilježio njegovu reprezentativnu karijeru, njegovih 66 mečeva i pet golova u crvenom dresu.

Četvrti je po broju nastupa, u vrhu čak i po broju golova – kada bi moglo da se rangira njegovo zalaganje i pripadnost crnogorskom dresu, bio bi takođe u vrhu.

I vratio se u nacionalni tim nakon što je propustio tri posljednja okupljanja – u junu, septembru i okrtobru. Igrao je u Gibraltaru prije četiri dana, večeras je jedan od aduta protiv Hrvatske.

“Nisam igrao od marta, imao sam povrede i neke probleme u klubu, ali nakon dužeg vremena ponovo sam tu i nadam se da mogu da pomognem”.

Sa Marušićem u timu, Crna Gora je bila blizu baraža za Mundijal 2018, kasnije i ne tako blizu…

“Imali smo uspone i padove, ali mislim da trenutno moramo da vratimo vjeru kod navijača, da ih natjeramo da dođu na stadion, da nas podržavaju. I mi moramo da budemo realni, da znamo gdje nam je mjesto, da znamo da fudbal jednostavno napreduje, da nema više lakih utakmica i lakih protivnika, da ako ne uđeš koncentrisano u meč teško možeš ikog da dobiješ. Težak je period iza nas, mislim da smo mogli više i u ovim kvalifikacijama, ostala je utakmica protiv Hrvatske da pokušamo da popravimo utisak”.

U Laciju je, kaže, pronašao sreću i mir.

“Nemam želju da promijenim sredinu – eto kako se osjećam, Nadam se, i vjerujem, da ću u Laciju ostati do kraja karijere”.

Stigao je u Rim sada već daleke 2017.

“Nisam mogao ni da sanjam da ću se zadržati toliko u klubu kao što je Lacio. Vodio sam se time da dam maksimum na svakom trening, na svakoj utrakmici, da budem pošten i prema sebi i prema ljudkima koji su me doveli – evo igram devetu sezonu, devet fantastičnig godina. Samo sam 2019. imao povredu koja me malo duže odvojila od terena, svake sezone odigram i po 40 utakmica i zaista sam preponosan”.

Njegovu pripadnost primjećuju i navijači – prija mu, kako kaže, kada ga sretnu na ulici, kada mu čestitaju, kada mu odaju priznanje.

“Nije lako igrati za Lacio, mnogo velikih igrača je prošlo kroz taj klub, pritisak je veliki, ali kad daš sve od sebe – pa dobio ili izgubio – navijači to osjete i znaju da cijene”.

Rođen u Beogradu, Marušić je stigao do najveće scene tako što je zaobišao Zvezdu i Partizan – malo neobičan put.

“Prošao sam sve mlađe kategorije Partizana, a onda prešao u Voždovac, u kojem sam igrao i Prvu ligu i Superligu Srbije. Iz Voždovca sam otišao pravo u Belgiju, u Kortrijk. Jeste se Zvezda tada interesovala, ali ja sam se odlučio za inostranstvo, što je očigledno bio dobar, jer sam nakon tri godine u Belgiji otišao u veliki klub kao što je Lacio”.

Desni bek, desno krilo, lijevi bek – Marušić je igrač za više uloga.

“Šta trener želi od mene ja ću to uraditi na svakoj utakmici; spreman da pružim sve što je do mene, a na njemu da odluči. Igrao sam na više pozicija i to je sigurno plus za mene”.

Od 14 golova koje je postigao za Lacio, posebno pamti prošlogodišnji, Juventusu, iako je pogađao i protiv Intera, Milana.

“Definitivno jedan od najbitnijih, jer je stigao za pobjedu, u 92. minutu. Prelijep je osjećaj srušti Juventus pred svojim navijačima”.

Za rimski derbi kaže da je to jedan od najvećih debija na svijetu.

“Pričao sa dosta igrača koji su igrali za Inter, ili Milan, kažu da ne mogu da se porede debriji na sjeveru i na jugu. Rimski derbi je, jednostavno, utakmica koja obilježava sezonu, o kojoj se priča 14 dana unaprijed. Ako pobijediš, rastrećenije ulaziš u nastavak sezone, ako izgubiš pritisak postaje još veći. Sve što navijači žele jeste da se ta utakmica ne izgubi”.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

FIFA uvodi četiri nova pravila na svjetskom prvenstvu!

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:35

Na predstojećem Svjetskom prvenstvo u fudbalu 2026, koje će se tokom ljeta igrati u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku, biće uvedeno nekoliko novih pravila s ciljem ubrzavanja igre i smanjenja zadržavanja vremena.

Mesi režirao preokret: Majami od 0:2 do 4:2 protiv Orlanda

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 11:21

Jedan od najboljih fudbalera svih vremena, Lionel Mesi, otvorio je novu sezonu MLS lige u velikom stilu, predvodeći Inter Majami do pobjede nad Orlando Siti rezultatom 4:2, uz dva postignuta gola.

Totenhem zaboravio da pobjeđuje: Deset kola bez trijumfa i strah od ambisa

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 11:06

U sjevernom Londonu više se ne govori o Evropi, ni o ambicijama, ni o projektima. Govori se o opstanku. Totenhem izgleda kao ekipa koja je zaboravila najjednostavniju stvar u fudbalu - kako se pobjeđuje.

Tenzije pred Svjetsko prvenstvo: Hoće li Iran igrati u SAD?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 09:29

Dok se globalne tenzije između Sjedinjenih Američkih Država i Irana zaoštravaju nakon vazdušnih napada i uzvratnih raketnih udara u regionu, FIFA poručuje da ostaje fokusirana na organizaciju bezbjednog Svjetskog prvenstva uz učešće svih reprezentacija.

Nakon 30 godina FK Pljevlja više ne postoji

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 08:44

Fudbalski klub Pljevlja nakon 30 godina takmičenja istupio je iz lige, saopšteno je iz kluba, uz poruku da su problemi sa igračkim kadrom bili presudni za gašenje.

Crnogorski pomorci zarobljeni u Ormuskom moreuzu, iranski dronovi im kruže oko brodova

Nedjelja, 01.03.2026 | 19:01

Više od deset crnogorskih pomoraca, zarobljeno je na brodovima u Ormuskom moreuzu, koji je Iran zatvorio prijeteći da će potopiti brodove ukoliko pokušaju da pređu preko njihovih teritorijalnih voda, saznaje portal TVPG.

Nikolina Grba snimila novu pjesmu "APEL" koja poziva na mir

Nedjelja, 01.03.2026 | 18:46

Nikolina, koju publika pamti po ulozi u popularnoj seriji „Besa“, spot za novu pjesmu objavila je na svom YouTube kanalu

(VIDEO) DUBAI UTIHNUO: Grad prazan nakon iranskih napada

Nedjelja, 01.03.2026 | 16:34

Nakon iranskih napada, Dubai je postao gotovo neprepoznatljiv.

Vučić: Imaćemo dobrog predsedničkog kandidata, nekoliko mamaca sam pustio

Nedjelja, 01.03.2026 | 16:09

On je naveo da je obećao prije svega da će parlamentarni izbori biti do kraja godine, a da li će biti i predsjednički "to ćemo da vidimo - odlučiće nadležna institucija", kao i da će se on ponašati u skladu sa Ustavom.  

Finalni poziv za učešće - Seminar Radni odnosi i HR - novine i primjena u praksi

Nedjelja, 01.03.2026 | 17:38

Centar za ekonomiju i tehnologiju, u saradnji sa Unijom poslodavaca Crne Gore, organizuje trodnevni stručni seminar „RADNI ODNOSI I HR – novine i primjena u praksi“, koji će se održati od 04. do 06. marta 2026. godine u Hotel Tara. Seminar okuplja predstavnike ključnih institucija sistema i vodeće HR praktičare, sa ciljem unapređenja znanja i praktične primjene propisa iz oblasti radnih odnosa, zapošljavanja i poreza.  

Mandić: Svako dijete u Crnoj Gori treba da se osjeća ravnopravnim građaninom bez obzira na jezik

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:45

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević i predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić govorili su na svečanoj akademiji povodom otvaranja manifestacije „Mart — mjesec srpskog jezika i književnosti“, koju je organizovao Studijski program za srpski jezik i južnoslovenske književnosti u amfiteatru Filološkog fakulteta u Nikšiću.  

Ivanović s Joanikijem razgovarao o prednostima pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:37

Potrpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Iavnović susreo se danas s Mitropolitom crnogorsko-primorskim Joanikijem, s kojim je razgovarao o prednostima pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji i namjeri da se pregovarački proces završi do kraja ove godine.

FIFA uvodi četiri nova pravila na svjetskom prvenstvu!

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:35

Na predstojećem Svjetskom prvenstvo u fudbalu 2026, koje će se tokom ljeta igrati u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku, biće uvedeno nekoliko novih pravila s ciljem ubrzavanja igre i smanjenja zadržavanja vremena.

Pali djelovi sa nadstrešnice na ulazu u Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:24

Djelovi sa nadstrešnice na ulazu u Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu danas su pali, javlja reporter Bete sa lica mjesta.  

Hadži Ismailova džamija u Nikšiću primjer suživota: „Jedni drugima smo braća“

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:17

Hadži Ismailova džamija u Grudskoj mahali, Nikšiću, najbolji je primjer suživota, dobra koje je odvraćalo od zla, ali i kako su pojedinci mijenjali lošu sliku jednog vremena, liječili rane i slali poruke zajedništva. Trenutno su u toku radovi na rekonstrukciji jedne od najstarijih džamija u Crnoj Gori koju je 1804. godine na temeljima srušene bogomolje obnovio bogati trgovac Hadži Ismail Lekić, a koja je 1952. godine proglašena kulturno-istorijskim spomenikom. Nakon rekonstrukcije, ponovo će se u njoj naći dva duboreza koja je uradio Željko Cerović i na najbolji način pokazao šta znači suživot, piše RTNK.  

Spalević: Tamo gdje su nam ostavili ruševine, vratićemo osmijeh i radost

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 15:03

Glavni grad Podgorica najavljuje obnovu devastiranog odmarališta Kekec u Sutomoru, s planiranom izgradnjom novog odmarališta do 2027. godine, čime će djeca ponovo dobiti prostor za igru i radost, saopštio je zamjenik gradonačelnika Boris Spalević.    

Milatović zakazao sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost za 9. mart zbog Bliskog istoka

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:51

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović zakazao je nastavak sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost za 9. mart u 11 sati, a imajući u vidu da predsjednik Vlade nije u zemlji ove sedmice.

Krapović i Krozeto potpisaće sjutra Sporazum o saradnji u oblasti odbrane

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:43

Ministar odbrane Italije Gvido Krozeto boraviće sjutra u zvaničnoj posjeti crnogorskom Ministarstvu odbrane, a sa crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem potpisaće Sporazum između vlada dvije države o saradnji u oblasti odbrane.

“Odgovor na neisprovocirane napade”: Grčka šalje avione i brodove na Kipar

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:32

Grčka je odlučila da pošalje dvije fregate, dva aviona F-16 i sistem odbrane od dronova na Kipar, nakon što je napadnuta britanska baza na tom ostrvu, objavio je grčki portal Ekathimerini.

Rajske oaze: Ovo su najbolje plaže svijeta za 2026. godinu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 14:18

Na listi deset najljepših plaža svijeta za 2026. godinu našli su se predstavnici sa svih kontinenata, a najviše ih dolazi iz Evrope – čak četiri.